Dovleacul

Started by einsteinitza, July 13, 2010, 07:33:16 PM

Previous topic - Next topic

doinabacau

 Multumesc,Penelopa!

geodezia

lasa Pene ca iti trimit eu de la ai mei ca am multe seminte de dau acu la tot satu tu trimiti izmenele eu trimit semintele de dovleac . cite iti pun 50 e bine ? semintele de dovleac sunt din aceia care cresc de 80 de kile fara pacaleala . la mine nu s-a facut de 700 de kile cum scria in reclama nemtilor dar 80-100 de kile au avut . ca am avut mai multi  si i-a pozat colegii lu barbatu-meu  cind i-am dat jos de pe solar ca nu am putut singura . ca barbatu-emu nu ma credea . ca ce nu poti sa dai un dovleac jos esti chiunga . da el nu se vedea decit putin afara ca se  lasase plasa cu el . si cind i-au dat jos a trebuit sa tina 3 oameni de ei . ce s-au mirat saracii oameni ca  ei asa ceva nu au vazut

penelopa

Merci, Geo, da' cum crezi ca pot da eu pe razatoare ditamai "animalu'"  :D Eu vreau dovleci din cei lungi, cu coaja subtire si usor de manipulat ;D
ps. De ismenele mele nu scapi. >:D

flordel

Si cu dovleacu' de 100 kg ce-ai facut? Sper ca ai niscaiva porci prin batatura, sau ai dat la tot satu'?
Adica mi-e greu sa-mi imaginez ce poti face cu el dupa ce-l tai... :o

penelopa

Quote from: flordel on January 20, 2011, 09:24:00 PM
Si cu dovleacu' de 100 kg ce-ai facut? Sper ca ai niscaiva porci prin batatura, sau ai dat la tot satu'?
Adica mi-e greu sa-mi imaginez ce poti face cu el dupa ce-l tai... :o
... dacă reuşeşti să-l tai  ;)
Şi dacă, da, cu ce?  >:D

Mihai


myosotis

Mie mi-e si mai greu sa-mi imaginez ca exista asa ceva  :o  si cam cat de mare o fi fost curpenul  ??? si frunzele... ca sa hraneasca o asa enormitate  ???

flordel

Cred ca dintr-un dovleac din ala putem scobi si face caleasca lui Cenusareasa! ;D

gentiana

Quote from: penelopa on January 12, 2011, 12:41:12 PM
Mie îmi place la nebunie plăcinta cu dovleac şi fac de câte ori am ocazia. Numai că nu m-am învrednicit niciodată să cultiv aceată ... legumă  ;D sau ce-o fi ea, însă la primăvară  trec la experiment.  Dacă găsec seminţe bune pe la tăranii mei vecini, îţi trimit şi ţie, Doina.
Pene ,semintele de dovleac cica sunt viabile si dupa vreo 5 ani
Sa vad ce mai am pe acasa
Dovleci de 100 de kile vreau si eu.........sa fac la fiecare blanoasa cate un cotet propriu
Cred ca ma apuc de crescut gaste si curci si le-am gasit si alimentatie
La Thankgiveng am deja preparat curcanul in mod naturel >:D

penelopa

... cat mai multe curci, cica sunt in trend. ;) si sanatoase (carnea) si fara colesterol.

einsteinitza

Am cinci curci, deci sunt in trend. +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

dovleacul meu are coaja subtire si se taie usor cu cutitul . din el se face si dulceata iese foarte gustoasa si aspectoasa  si da am avut pe georgica de a mincat toata vara nu am mai avut nevoie de dovleci din cimp ca la 2 saptamini se cocea cite 1bucata si ii dadeam pe razatoare cind nu aveam ce face dar eu am si o scula de la austrieci care bag iarba porumb intreg dovleac felii mai mari si le face taitei in 2 minute fac galeata plina . va pot trimite dar sa aveti ceva pe care sa se catere . am destule seminte obtinute anul acesta . am dat si in sat la cine a vazut dovleacul si a venit si a cerut .rasa este identica cel pozat de Es in postare si manica si gainile si curcile si mai ales porcii si ratele

einsteinitza

Dulceata ??? ???
Geo, treci si tu te rog pe la Retete si lumineaza-ma, ca deja vad ca voi avea de lucru serios anul asta la dulceturi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES sa stii ca am mancat si eu dulceata din dovlecii Geodeziei si e foarte buna  +apl .
Am primit si eu cateva seminte si voi semana si eu anul asta.
In copilarie am avut ocazia sa vad dovleci imensi (eu sant Dobrogeanca  ;) ) ,ca trebuiau cate 2 persoane sa ia dovleacul si sa-l puna in caruta  :D . Cresteau in camp (nu urcati) si din departare se vedeau ca niste oi ,mai in toamna ,cand li se  ofileau frunzele.

einsteinitza

Ce frumos, cred ca era tare decorativ sa vezioua de-alea mari, colorate. +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai e pacat de ei sa ii folosesti ca veioza . la mine acu in toamna veneau oameni si imi cereau cite o bucata cind vedeau dovleacul in curte sa il faca copt . e si dulce si parfumat . vrejul este gros este adevarat si creste foarte lung cam 10 m lungime asta deoarece nu am fost inspirata sa-l retez dupa prima cirmire ca trebuie facuta si aici cirmire .

gentiana

Geodezia cand ii trimiti seminte la Pene sa pui si pentru mine cateva ,te rog

penelopa

In cazul asta, Geo, vreau cateva seminte ca  poate fac ceva "afaceri "cu dovleacul asta. Il voi catara pe un prun mai puternic. ;)

geodezia

iti trimit . adica va trimit . Pene pune adresa cu adrisant  in pm ca mai am un client  si vi le trimit saptamina asta daca tot am drum la posta

einsteinitza

Pene, ai grija sa nu stai toamna sub prun ;) ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Es vezi ca pun multe asa ca daca poti ia citeva seminte

einsteinitza

Multumesc, de unde sa iau?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

De la mine.  :)
Cat despre prun ... il las pe sot  si pe soacra-mea sa culeaga prunele. ;D

einsteinitza

 ;D ;D ;D
Multumesc, vorbim cand sosesc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

am sa pun mai multe asa ca ci din bucale sa dea fuga la pene . da da-mi soro adresa