Dipladenia

Started by diana, July 10, 2010, 11:32:15 PM

Previous topic - Next topic

diana

Am vazut ca s-a deschis o discutie despre Dipladenia la topicul "Ce plante au inflorit" si ca sa nu fiu offtopic acolo, mut oarecum aici discutia..de fapt continuarea. Puteti detalia putin de ce este atat de sensibila iarna?? Mi-am cumparat si eu una in primavara, a inflorit superb iar acum se intinde! M-a panicat repede gandul ca o pot pierde cand da frigul.  :-[

penelopa

Foarte bine faci, Diana, că pe noi ne apucă vorba  ...... pe unde ne apucă!!! :D

sicamin

Diana ,eu am avut trei ,cumparate primavara de la expo,mari si pline cu flori . Le-am tinut afara in gradina ,dar in ghiveci,la semi umbra,(sub un tei),pana prin octombrie ,apoi le-am dus in demisol.Acolo am cam 12-15 grade si lumina suficienta.Au inceput sa le cada brusc frunzele si sa se usuce de la varful lastarilor in jos.Le udam cam la 2 saptamani cate putin.In primavara nu au mai avut nimic verde ,toate tulpinile erau uscate. Poate eu trebuia sa le tin in vegetatie si le salvam ,dar se zice ca daca nu stau la rece iarna ,nu infloresc abundent al doilea an.

Fleurf

Si a mea si-a pierdut frunzele cand am adus-o inauntru dar acum iata cum arata
http://fleur.sunphoto.ro/Flori/17755735

nico.agat

  eu am un lastar din aceasta si nu stiu cum sa il prind
ma invatati?

Fleurf

Eu am cumparat-o ca planta, dar stiu ca face radacini in apa numai ca lastarul trebuie sa aiba niste noduri. Cand am pus in toamna lastarii tunsi n-a facut niciunul radacini dar nici n-aveau noduri. Asa ca dupa mult timp in care ramasese doar betele i-am aruncat.

diana

Superba, Fleur!! A mea a stagnat din inflorit dupa vreo 10 flori >:( Lastarii noi cresc foarte mult si nu au frunze multe - e normal? Poate trebuie sa o mut? Nu ii plac nici tutorii si creste aiurea..se agata chiar si de rufe (o tin in balcon), numai de tutori nu!

Fleurf

La inceput cresc numai lastarii nebuneste, frunzele mai incet dar incet incet se umple de frunze. Eu am prins de tutore lastarii cu niste cleme ca si la mine se rasfirau, dar cand i-am lipit de tutore au inceput sa se incolaceasca dupa el.

carmenlorena

O alta floare foarte draga mie este dipladenia ...am doua,una cu flori de culoare necunoscute ;D,numai ce am salvat-o de la moarte si una cu flori albe
Lorena

adda2000

eu am acesta plantuta de vara trecuta ,a iernat foarte bine ,dar iarna nu am udato decat odata pe luna si anul acesta arata asa

doina

Imi place mult aceasta planta dar am 'afara' pentru ea numai la serviciu, dar daca ar inflori acolo a doua zi n-o mai am  +ham

adda2000

Doina iti pot oferi lastari sa incerci,poate nu ti-o fura nimeni

doina

Adda , nu te pot refuza  :-* dar sa te uiti prin albumul meu sa-mi spui ce vrei la schimb .

adda2000

nu vreau nimic la schimb iti ofer lastari caci oricum o tund ,sa imimi lasi adresa pe pm

penelopa

Adda, trimite-i Doinei 2 lăstari, te rooog, (unul pentru mine  ;D) dacă floarea este parfumată. ;)

adda2000

Sundavilla,nu este parfumata,dar oricum ii dau lastari Doinei :D

IONUT

pe langa faptul ce nu-i parfumata se prinde si destul de greu dar merita ca i o minunatie,nu ma credeti?iata:

sicamin

Ai dreptate Ionut,ca se prinde greu ,dar eu zic ,ca e si pretentioasa ,pe cat de frumoasa e !
Eu am avut 3 culori (alba,roz si rosie ) dar nu au supravetuit peste iarna nici una.

penelopa

La întâlneala trecută de la GetaV, am primit şi eu 2 lăstari: de la Adda şi de la Doina. I-am mpus împreună la prins sub pet. Sper să-mi iasă ceva, cel puţin, la fel ca la Ionuţ. :P

doina

Astazi am umblat si eu la lastarii de la Adda , am mai eliminat din frunze, pentru ca nu m-am indurat sa le tai atunci cand am plantat butasii ca tare mult mi-au placut.
Bine ca am umblat pentru ca pastilele de turba erau cam uscate pentru ca butasii aveau multe frunze.
Sper ca cel putin unul dintre ei sa faca radacini  ;D

claude

Mie nu mi se pare foarte pretentioasa...sau poate am avut noroc, cine stie...Am una cu flori rosii de trei ani, iarna o tin pe casa scarilor la bloc, langa geam, cheleste un pic dar altfel e ok. Ca sa infloreasca bine trebuie tunsa putin primavara pentru ca infloreste pe lastarii noi si,FOARTE IMPORTANT, are nevoie de SOARE direct cateva ore bune.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

Si la mine a inflorit frumos vara, pentru ca am loc unde sa stea la soare, la mine problema este iarna, ca nu imi rezista.
Poate mai fac o incercare la vara, ca intradevar infloreste frumos.
Poza este din vara lui 2009, nu am reusit sa o trec peste iarna.


sicamin

Eu am avut 3 culori (rosie,alba si roz) dar nu am reusit sa le trec peste iarna. Le cadeau frunzele si incet incet se uscau si tulpinile.
doar de la astea am mai gasit poze.
http://media.photobucket.com/image/dipladenia/mnescun/P5110086.jpg?o=60http://media.photobucket.com/image/dipladenia/mnescun/P6040541.jpg?o=64

claude

Incercati la lumina si racoare. Eu am tinut-o si in casa o iarna, n-a avut probleme, doar ca de la caldura i-au crescut niste lastari luuuuungi si firavi de numa'. Dar a supravietuit si acolo.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Hai, hotarati-va unde tinem planta asta iarna  :) ... tocmai mi s-au prins si mie 2 lastari frumosi!! ;)