Phlox

Started by einsteinitza, July 10, 2010, 11:06:27 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Atunci, să aşteptăm primăvara viitoare!  ;) +dns

einsteinitza

A inflorit si cel lila, mai degraba bleu
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Phloxul roz adus din Germania, a înflorit a 2-a oară după ce l-am tuns la sugestia voastră  +dns
http://penelopa.sunphoto.ro/septembrie_2010/21295288

einsteinitza

Splendid, acum sunt flori de toamna. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Foarte frumos  +hypno
Ieri l-am taiat si eu de jos ;D

Mihai

Mai Pene ,ce ma mai enervezi tu cu tufa aia!
In primavara am luat trei radacini de phlox de la o firma germana,zic eu .......bai nemtii astia sunt seriosi,ce naiba,cumpar pungile respective,plantez ce era inauntru si ma pun pe asteptat.

Finalul........si acum mai astept! >:(

GetaV

Sa nu ziceti ca nu stiati ca se tund dupa fiecare inflorire  ;Dca nu cred +hypno

Pufa

Geta,eu stiam,ale mele au inflorit deja de 3 ori,dar ieri le-am "coafat" de jos :D

penelopa

Deci, nu te mai mira degeaba, Getuţo, că rămâi aşa pe toată viaţa!  ;D
Eu chiar n-am ştiut de treaba asta până acum, de curând, când s-a discutat pe forum  :) ............ şi la vârsta Pufiliciei, habar nu aveam de Phlox! ;D

Mihai, eu am luat Phloxul din grădina verişoarei soţului stabilită în Germania  ;) ... deci, chestia cu firmele germane  nu se pune! ;D

einsteinitza

Mihai, iti dau eu in primavara vreo sase culori, doua de la Eutopia care si acum sunt in plina floare, fara sa tund nimic.Sunt si un pic mai scunde,nu le zapaceste vantul chiar asa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: GetaV on September 08, 2010, 09:45:46 PM
Sa nu ziceti ca nu stiati ca se tund dupa fiecare inflorire  ;Dca nu cred +hypno

Nici eu nu stiam ca Phloxul se tunde dupa inflorire  :D In schimb, stiu altele care poate nu le stii tu  :D

GetaV

Chiar nu inteleg de ce mi-ati sarit la gat +ham,poate ar trebui sa-mi vad de ale mele

einsteinitza

Geta, eu nu aveam nimic cu ce ai zis tu. Doamne fereste.Eu doar am zis ca am de la Eutopia un soi de phlox care infloreste timp indelungat fara sa-l tai,pana siacum e inflorit desi nu am umblat la el/Tu ai perfecta dreptate cu tunsul dupa primul inflorit, scuze daca m-am exprimat prea repezit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: GetaV on September 09, 2010, 10:20:29 PM
Chiar nu inteleg de ce mi-ati sarit la gat +ham,poate ar trebui sa-mi vad de ale mele
Dacă-ţi mai tragi multe ciocane de-alea'n cap, o să devii şi mai sensibilă  >:D ............... neîntemeiat! :P

einsteinitza

Inca odata scuze Geta, daca ziceai de postarile mele. +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: GetaV on September 09, 2010, 10:20:29 PM
Chiar nu inteleg de ce mi-ati sarit la gat +ham,poate ar trebui sa-mi vad de ale mele

Getuta, nu te supara! Am fost sincera, nu stiam ca phloxul se taie si reinfloreste rapid.  :-* Te pup sambata, sa nu fii suparata  :-*

Pufa

Imi place foarte mult phlox-ul alb,daca aveti cumva disponibil la primavara...poate facem schimb cu o alta planta :D
Uneori interpretam gresit cuvintele pentru ca discutand pe forum nu putem vede mimica fetei sau tonalitatea.

GetaV

Pufa ,iti dau eu maine alb ,la primavara nu mai stiu care este
Ho ,ca nu sunt eu chiar asa sensibila si nici suparacioasa,am avut si eu o  ;D

cristinaf

Quote from: penelopa on July 14, 2010, 09:54:49 PM
Ika, nu ne cunoaştem dar, îmi place ăla alb-violet!  ;)

Pene, a rasarit phlox-ul care ti-a placut si din care ti-am promis ca-ti trimit. Numai bun de plantat acum.
Chiar imi pare tare rau c-am ramas cu promisiunea in aer si nu-ti mai pot trimite.  :(  :(
Daca ti-as fi stiut adresa tot ti-l trimiteam, chiar de l-ai fi vrut, chiar de nu.  :'(

flordel

A cumparat cineva de prin RO flux rezistent la fainare si daca da cum se numeste si de unde?
La mine ce tufe am se fac urate foc si as vrea sa iau la primavara ca infloreste dupa ce se termina primul val la trandafiri.

claude

 al meu n-a facut niciodata fainare  oare de ce face la tine?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihai


einsteinitza

Fainarea se face in zonele uscate, La seceta.
După prima inflorire îl tai scurt si mai scapi de ea, si mai ales uzi.NU mai mergi La serviciu,îți iei concediu ca phloxul e bolnav,arefainare si trebuie udat la ore fixe. +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai


Carina

La mine phloxul se imbolnaveste aproape in fiecare an de fainare, dar anul asta a fost mai rau ca oricand. Eu am citit pe net exact invers, ca fainarea ar fi cauzata de umiditatea prea mare si de faptul ca tufele sunt prea inghesuite intre ele sau ca sunt plantate prea la umbra  ??? Din cate tufe am, peste 10 cred, doar cea alba nu s-a imbolnavit anul asta.
Solutia ar fi sa aleg niste soiuri mai rezistente sau sa le mut pe cele nerezistente mai la soare sau in zone mai aerisite. Ceea ce nu prea cred sa reusesc avand in vedere dimensiunile gradinii mele  :-\