CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Tot din experienta, Es, chiar nu vreau sa mai dau nastere altor discutii, absolut inutile. Nu am considerat gluma ce ai scris mai sus, ca nu seamana cu ea. Eu scriu aici ca sa-i ajut pe cei care sunt la inceput de drum in ale plantelor, ca sa intorc inapoi, in felul meu, binele care mi-l fac mie altii, in alte domenii. In ideea ca avem nevoie fiecare unul de altul.

Aici, pe linkul asta, sunt adunate multe din informatiile nepretuitei Hertha de care imi e  dor. De aici am invatat aproape totul despre clematite.

http://clematite.e-monsite.com/pages/cultivarea-clematitelor/factorii-de-vegetatie.html


einsteinitza

Da, site-ul asta apare de multe ori si e un ajutor pretios la clematite. Iti pretuiesc informatiile, si acelasi lucru ma face si pe mine sa scriu la trandafiri, fiindca am invatat din darnicia altora.
A fost in spirit de gluma, fiindca eu am luat mesajul tau ca o gluma, in contextul celor scrise de Opal. Adica ma gandeam cum sa-mi spui sa ingrop toate tijele primavara...probabil glumeste.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

vernil si eu am folosit mranita la ele si tocmai de aceea am spus despre faza cu faina de oase, m-am gandit ca poate  stie cineva care e diferenta intre mranita si faina de oase ca si compozitie si modul in care actioneaza. Ca nu mai imi amintesc unde am gasit informatia si nici explicatia exacta, parca spunea ca virgula clematitele nu reusesc sa metabolizeze bine mranita, de-aia nu le place, ca elibereaza rapid cantitate mare de azot si asta nu le place  ???  Mi s-a parut ciudat, pentru ca nu am mai auzit la nimeni treaba asta
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Opal, tu ai primit clematitele de la polonez? De la acest polonez?
http://e-clematis.com/pl/c/Clematis-powojniki/1

Le-ai cerut tu acum, sau le-a trimis el? Au ajuns bine?

penelopa

Quote from: vernil on February 24, 2012, 07:40:50 PM
Quote from: einsteinitza on February 24, 2012, 07:34:14 PM
Cum adica, razi de mine?
Adica sa le dau jos de pe suport si sa le ingrop? Si ce iese din asta?

Nu inteleg ce zici, in afara faptului ca nu-mi permit sa rad de nimeni. Eu nu stiu in ce recipient ajung clematitele la tine, dar daca vin in ghiveci si au suport, ingropi radacinile odata cu suportul. Tijele le scoti afara si le legi de suport. Eu le-am pus intotdeauna alt suport, fiindca cele achizitionate de mine aveau drept sprijin cateva bete.

Cred ca nu voi mai scrie la acest topic, este evident ca imi sunt rastalmacite cuvintele. Va doresc sa aveti flori de clematite cat mai frumoase si mai ingrijite!
Ba, sa scrii Vernila, ca esti foarte priceputa la Clematite (tot din experienta  ;))!
Es nu s-a exprimat clar cand ti-a adresat intrebarea  ;D ... se referea la metoda ingopatului tulpinilor clematitelor, in sant, peste iarna  ;D... asa cum sugera o userita de pe-aici.

einsteinitza

Propunere

Azi mi-a venit o idee. Cautand la topicul asta, si luandu-l la puricat, mi-am dat seama ca e greoi, incarcat si foarte greu de urmarit.
Acum ca se fac multe comenzi externe, ca s-au achizitionat tot mai multe clematite, cred ca ar fi bine sa desfacem topicul pe soiuri, cum e la trandafiri.
Fiecare sa puna poze, sa puna cum e de fapt clematita respectiva, cum e culoarea in realitate.
Site-ul Hertei ramane un loc plin de informatii si foarte bine structurat, dupa mine, insa deja fiecare iubitor de clematite are informatii noi, poze noi si e pacat sa nu continuam sa strangem informatii.
Astept pareri pro si contra, sa vedem daca infiintam o sectiune separata pe soiuri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Daaaaaaaaaaaa, gindesti pe gustul meu. Sa vezi ce nebunie va fi! +apl +apl +apl

roxanicibogdanici

eu  cred ca e vorba de marcotaj si nicidecum de protectie la inghet. Parerea mea :-\

vernil

La Brico au adus clematite la pretul de 16 ron. Cine a mai cumparat de la Yurta (el e furnizorul) spune ca plantele sunt sanatoase.
Puteti gasi soiurile si pe link. Cred ca merita cumparate si granulele pentru clematite, daca faceti comanda, vreau si eu o cutie de granule.

http://www.yurta.ro/content/subcategorii-produse/subcategorii-produse/soiuri-de-clematis

anasstasia

Eu astazi am fost la Brico de la Grozavesti si nu am gasit nici o clematis  :-\
Am vazut la Carefour de la Grozavesti clematis, nu erau de la Yurta, insa nu mi-au placut cum aratau...erau uscate si se vedea doar un firisor firav al tulpinii.

claude

Vernil, tu ziceai ca plantezi hosta la picioarele clematitelor, ca sa le umbreasca...as vrea sa stiu cum suporta asta hostele, adica soare toata ziua, ca eu ale mele le-am plantat in zone mai umbrite, stiind ca sunt plante pentru astfel de zone. Rezista la soare, nu se parlesc frunzele?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

vernil

Nu ai mai cumparat clematis ? Cand le cumperi la inceputul primaverii, cam asa arata, un fir amarat, eventual doua  +ham La Brico din Pantelimon ai incercat ?

vernil

Quote from: claude on February 27, 2012, 08:17:20 PM
Vernil, tu ziceai ca plantezi hosta la picioarele clematitelor, ca sa le umbreasca...as vrea sa stiu cum suporta asta hostele, adica soare toata ziua, ca eu ale mele le-am plantat in zone mai umbrite, stiind ca sunt plante pentru astfel de zone. Rezista la soare, nu se parlesc frunzele?

In privinta asta, am un mare avantaj. In gradina am 3 copaci batrani, care umbresc plantele exact cand soarele e mai puternic. Asa ca hostele, ca si clematitele, ca si hortensia, au soare filtrat. In schimb, trandafirii nu sunt prea incantati.

Incearca sa umbresti cu hortensii. Am o vecina care are tufe imense de hortensii care stau toata ziua in soare. Si are expunere sudica. Insa uda plantele zilnic, in timpul verii.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Nu am incercat la Brico pantelimon, ca era in celalalt colt al Bucurestiului. Si asa astazi am mers cu metroul de nu-mi mai trebuie. Jumatate de zi m-am fitiit prin oras. Nu am cumparat pentru ca nu ma interesa nici o varietate. Din ce au cei de la Yurta nu ma intereseaza nimic (ca altfel faceam comanda pe net), iar cele de la Carfour de asemenea nu erau cele pe care eu le cautam. Asa, poate riscam  ;D. Oricum, cred ca erau undeva pe la 24 lei astea pe care eu le-am gasit.

einsteinitza

Stai ca nu a inceput inca sezonul. Vor tot aparea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: einsteinitza on February 27, 2012, 08:21:31 PM
Claude, iti raspunde Pene, aici
http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=174.900

Pai tocmai de-aia am intrebat-o pe Vernil, ca ea a spus ca le-a cuplat si a spus ca se inteleg bine...dar vreau sa stiu cum se simt hostele  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Hosta cu clematis? Si ce-a iesit?  :D

claude

Vernil zice ca a iesit bine, eu vreau sa ma conving  ;) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Claude, daca vrei sa simti pe pielea ta (si-a hostei), n-ai decat!  ;D
Eu nu recomand hosta la radacinile clematitelor, daca  nu este o zona de semiumbra.
Daca vrei hoste parlite si uscate, planteaza-le in soare! ;D

einsteinitza

Asa arata acum alpina mea, o amestecatura de ramuri.Ce fac, o ordonez si pe ea cand mai da caldura? Sau o las in pace?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eu am inteles ca alpinele nu se tund  :), deci, merge "ordonata"  ;)

einsteinitza

Nu prea raspunde la comanda de Drepti! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: einsteinitza on February 28, 2012, 09:20:15 AM
Asa arata acum alpina mea, o amestecatura de ramuri.Ce fac, o ordonez si pe ea cand mai da caldura? Sau o las in pace?

Clematitele cu  înflorire precoce (montana, alpina)  se tund numai după trecerea florilor, tăind partea terminală a ramurilor. Daca vrei sa o mai ordonezi, poti taia mai mult. Porbabil ca va ramifica si va fi si mai bogata.

claude

da' cum e, intinsa pe pamant o bucata? Ca nu vad bine in poza?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot