CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Iti place? Ma gandeam ca merge si ca accent in gradina, fixat intr-o teava, ca o statuie, cu o clematita socanta pe el.  Se poate da si cu un spray vopsea negru, sau cupru, si arata ca o statuie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Imi place, numai de-as avea timp pentru toate.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

E superb, dar iti trebuie pricepere pentru asa ceva. Si multa creativitare. Si rabdare  :P

einsteinitza

Anas, e simplu nu ai nevoie de creativitate, a acut-o ala de s-a gandit la ea, teava taiata felii prinse in suruburi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Mie mi se pare ca ar fi sudate. Pentru suruburi trebuie sa dai la gauri de te saturi!
Singurul neajuns pe care il vad eu, este ca ii trebuie un suport mai mare pe pamant, ca sa nu-l rastoarne vantul.

einsteinitza

Pai eu ma gandeam la tevile alea gri de polipropilena sau ce e, se gauresc foarte usor cu burghiul pentru lemn. Nu cred ca merg sudate, dar exista un lipici special pentru tevile alea, poate cu ala sa mearga mai usor!
O teava in putin ciment, cred ca nu prea il darama vantul ca e plin de gauri! Dar sigur, trebuie fixat daca e pus in gradina, dar si pe peretele casei la fel!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

na ma fost prin piata si am gasit sa imi faca un grilaj de lemn cu 55 ron pe mp ca nu imi trebuie cine stie cit vreo 2m inaltime cu 75cm latime asa ca ma las pagubasa de constructii fiind molcoama ... =)) =))

anasstasia

Toate clematitele pe care le am din decembrie in casa, dupa ce au facut flori au inceput sa se usuce de jos in sus. Au crescut frumos, majoritatea peste 1 m. Problema a inceput cind le-am trecut in ghivece mai mari. La citeva zile au inceput una cite una sa se ofileasca. Acest lucru s-a petrecut treptat, pe parcursul unei lunii februarie. O fi pamintul adaugat? Faptul ca le-am deranjat? Ca le-am tinut in casa?
Saptamina viitoare le duc si le plantez la tara. Credeti ca mai au sanse de a-si reveni?

Puf

S-au uscat si tijele sau doar frunzele? e posibil sa fi intrat la repaus..

geodezia

sigur sunt la repaus deoarece au fost in vegetatie iarna ..trebuie sa iti dea lastari de jos dar mai spre toamna

anasstasia

S-au uscat cu totul...
Nu mai repet experienta asta la anul.

geodezia

hei nu le arunca lasa-le acolo intr-un colt si rasar din radacini ..vezi ca asa am patit eu si dupa 1 an a rasarit ...

anasstasia

Nu le arunc. O sa le plantez si Dumnezeu cu mila.

geodezia

nu te supara pe mine ..eu asa am patit si dupa 1 an a iesit cam rahitica da e in gradina bine mersi si acum o vazui de dimineata ca nu imi vine sa mai stau in casa

anasstasia

Dar nu am de ce sa ma supar. Chiar iti multumesc pentru ca asa am prins si eu sperante.  +hug

clematite

Draga Anastasia, nu prea le place mutarea, cam stau pe loc sau isi pierd frunzele.
Dar sigur o sa le dea de jos, lastari. Poate ca si-au luat o pauza.
Daca le-ai udat normal, daca radacinile sunt sanatoase, dupa ce le plantezi la loc definitiv, o sa plece.
O sa le dea lastari  si muguri noi, imediat ce dau de soare, ploaie si aer de gradina.

Pe multe am crezut si eu ca le-am pierdut, dar acum au lastari, si pleaca bine.

Asa aratau in noiembrie
https://lh4.googleusercontent.com/-PjD81Og9TFQ/UMyUp32sEnI/AAAAAAAAAcI/0S-nDYtbAKU/w585-h440-o-k/SAM_0058.JPG

In decembrie nu mai aveau nici o frunza, dar acuma sunt pline de lastari



anasstasia

Multumesc. Sper sa fie bine.

clematite

Asa aratau acum 5 zile:

geodezia

eu zic mai bine sa nu le mute acum sa le mai lase un pic in vasul ala in care le are si pe urma cind le da frunzulite sa mute in gradina sa le tina cum le ai tu in vasele lor originale

clematite

La multi ani tuturor celor cu nume de floare, si nu numai. Sa infloriti ca florile. Maria

https://www.facebook.com/clematite.engros?hc_location=timeline


einsteinitza

La multi ani Floriilor si Floricelelor!
Frumoase clematitele!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Ia sa ma laud si eu ... :D

anasstasia

Mi-e rau! A mea are 2 flori... Ce frumoasa este... +apl
Citi ani are?

clematite

Superba, cum se numeste?