Pages: 1 2 3 4 5 [6]   Go Down
  Print  
Author Topic: Lufa  (Read 27526 times)
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #125 on: January 12, 2015, 10:41:41 AM »

Stiam ca se si oparesc...nu ai facut asta ? Au fost suficient de moi pentru spalat?

einsteinitza
Moderator

« Reply #126 on: January 12, 2015, 10:53:09 AM »

Am cautat si am gasit un site cu nformatii despre copt si cules. Nu se oparesc, dar sunt coapte cand devin usoare si coaja mai subtire.
http://www.luffa.info/luffaharvest.htm

Lara
Roza

« Reply #127 on: January 12, 2015, 03:51:19 PM »

Stiam ca se si oparesc...nu ai facut asta ? Au fost suficient de moi pentru spalat?
Da, au fost suficient de moi la spalat, dupa ce i-am udat prima data.

Hai, ca acum, cu ataea informatii, sigur vom avea la toamna buretii nostri, de cea mai buna calitate!  Wink
leonard
Ghiocel
*

« Reply #128 on: January 12, 2015, 03:56:31 PM »

la ce-s buni buretii astia de lufa ? la spalat vase ? prea mult chin la crescut, mai bine cumperi. 
einsteinitza
Moderator

« Reply #129 on: January 12, 2015, 04:00:09 PM »

Pentru spalat pe corp, burete de baie! Chiar si pentru vase, de ce sa cumperi plasticele alea! Sau, pentru gradinari...asa
http://homedecor0.blogspot.com/2014/11/modern-furniture-decor-accessories-and.html

leonard
Ghiocel
*

« Reply #130 on: January 12, 2015, 04:12:59 PM »

am inteles, multumesc.
Radu
Roza

« Reply #131 on: January 12, 2015, 06:57:12 PM »

Link-ul pus de Es e foarte bun.
Într-adevăr, dacă lufa e coaptă  - am avut anul trecut (calendaristic) câţiva bureţoi copţi bine - se:
- simte la mână, când îl "cântăreşti", pierderea în masă/greutate;
- schimbă culoarea. La soiul pe care-l am eu, înspre galben;
- evidenţiază ca fiind gata să se desprindă "căpăcelul" de la capătul liber: se vede că tinde să fie independent de restul fructului... acel căpăcel, teoretic ar trebui să cadă singur şi să lase seminţele să curgă pe sol, oarecum ca la mac. Dar lufa fiind mai doamnă, nu se lasă aşa uşor. Ea dă vina pe climă. ;
- simte, la palpare uşoară, coaja ca fiind o bucată de carton uscat bine sau, o altă comparaţie, ca un preşpan subţire sau... ca o foaie de furnir. Dacă o strângi între degete transversal şi are tendinţa de-a crăpa longitudinal, e coaptă.

La astfel de lufe, coaja cade aproape fără efort: se cojesc ca un cartof copt în spuză.
Dar, dacă lufa nu este coaptă bine coaja aderă nasol (pentru noi, hi hi hi) la structura fibroasă din interior. Atunci, se opăresc ca să poată fi decojite uşor. Normal, în astfel de caz se duc şi seminţele dar buretele iese ok.

Oricum, după ce le scutur bine de seminţe pe cele coapte, eu le fierb cu oleacă de detergent. Le pun şi niţel hipoclorit, să se albească.

O imagine... făcută acum, la repezeală, pe mozaicul de 120 de ani din baie, cu mobilul (că aparatul ăla grozav de performant la făcut poz(n)e nu l-am cumpărat încă). Ceea ce se vede acolo e jumătate de burete.

O altă chestie: ca burete natural de baie e excepţional, confirm cu inimă deschisă şi faptul că e mult mai bun ca burete de vase decât orice produs comercializat dar e foarte bună cultura (acum răspund direct lui Leonard) ca afacere. Saloanele de masaj, magazinele de produse specifice.... Eu nu am timp, chemare de afacerist, spaţiu de cultură.... dar e o nişă teribilă.
claude
Roza

« Reply #132 on: January 12, 2015, 10:09:24 PM »

e foarte bună cultura ca afacere. Saloanele de masaj, magazinele de produse specifice.... Eu nu am timp, chemare de afacerist, spaţiu de cultură.... dar e o nişă teribilă.

Daca n-ar fi asa pretentioasa la cultivare, poate ar merita! Daca prinzi sezon bun,cu vremea cum trebuie, e ok, daca primavara e friguroasa, cum a fost in ultimii 2 ani la mine, nu se fac castravetii,. adica nu ajung la maturitate. Poate in spatiu protejat, solar...si date afara doar cand s-a instalat caldura...
Mie imi ramane o parte de gradina libera, as avea unde sa pun, dar...sa vedem!

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
doinabacau
Roza

« Reply #133 on: January 13, 2015, 06:06:04 AM »

Am primit cateva seminte si mi-a aparut si mie,doar un fir,in gradina. Pentru ca a plouat mai mult,a rezistat pana in toamna,dar fructul nu s-a maturizat complet. Rezultatul e ca cel din poza de mai sus...n-am stiut ca trebuie oparit si nu mi se pare suficient de aspru,acest burete natural.
Am retinut cateva seminte,poate vor germina...o sa le pun intr-un paharut,in balcon,in prima faza.
einsteinitza
Moderator

« Reply #134 on: January 13, 2015, 08:06:05 AM »

Doina, nu trebuie oparit, era o amintire a mea dar se pare ca e gresita! Nu ti se paRe destul de aspru? Eu am din cei din cumparat, ca nu am reusit sa cresc, dar imi place.

Lara
Roza

« Reply #135 on: January 13, 2015, 09:46:08 AM »

Mie imi este destul de clar acum cum voi proceda cu lufa! (Multumesc, Radu!)
Nici eu n-am veleitati de afcerista  Grin, dar din surplusul meu de bureti voi darui si prietenilor, rudelor etc.
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #136 on: January 14, 2015, 07:23:13 PM »

-   pofta buna !!!!

Doina, nu trebuie oparit, era o amintire a mea dar se pare ca e gresita! Nu ti se paRe destul de aspru? Eu am din cei din cumparat, ca nu am reusit sa cresc, dar imi place.
 Castraveii daca nu-s copti bine ,trebuie opariti si chiar fierti putin ca sa se ia coaja usor.Operatiunea se face cind is calzi bine.Se spala apoi cu apa bina,si ce ramine iar se baga in oala la fiert putinSi tot asa pina ii ai albi si frumosi.
  Daca-s copti :

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
doinabacau
Roza

« Reply #137 on: January 22, 2015, 06:38:43 PM »

Multumesc,Gabi,de-or germina semintele!
Pages: 1 2 3 4 5 [6]   Go Up
  Print  

Jump to: