Daunatorii si bolile trandafirilor

Started by einsteinitza, July 05, 2010, 11:31:28 AM

Previous topic - Next topic

claude

No hai sa va spun ce-am constatat, ca n-am vazut nici larva nici viespe, in schimb am gasit pe multe frunze atacate ca un fel de scame albe...mi-am luat si ochelarii sa vad mai bine si tot nu am reusit sa pricep ce-s si pana la urma cel mai bine s-a vazut cu camera foto...ce ziceti, ar putea fi asta faptasul? Dupa cum vedeti depigmentarea nu apare si pe reversul frunzei  ???

Dati click ca se deschide poza mare si se vede bine

 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, si scuze Bobo, tu aveai dreptate, nu stiu de ce le-am vazut ca pe niste insule de alb, nu ca aglomerari de puncte. Da, ei sunt, dar nu se o chestie periculoasa, nici macar nu mor frunzele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Nu, frunzele nu mor, trandafirul asta e asa in fiecare sezon si nu a avut probleme. Ce e interesant e faptul ca nu ataca trandafirii moderni, doar pe cei vechi  ;D  Niciodata nu a aparut situatia la TH, polyantha, etc. In schimb, acum dihaniile sunt prezente si pe Mme Legras de St. Germain si pe alte 2 tufe necunoscute cu inflorire unica  ???  Oare de ce ii plac doar cei vechi?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM


Nu cred ca este ceva cu cei vechi. Eu i-am gasit pe englezesti si in general pe cei cu frunze mai subtiri. Sunt niste larve de tripsi care inteapa pe sub frunza.

claude

La mine nu au aparut la cei moderni   :-\   Cu ce sa le dau in cap?  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Poti pune furtunul pe dosul frunzelor, jet puternic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Nu mai bine-o omor, ca poate daca-i spal vin inapoi dupa doua zile  =))


Revenind la o discutie mai veche legata de viespea sfredelitoare...Constatari pe pielea mea  ;D : La sfarsitul lunii aprilie am intrat in sevraj de spaima acelei viespi care mi-a distrus anul trecut toate florile din primul val si, cum lumea tipa ca a aparut peste tot, am pus rapid mana pe un plic de mospilan si am tras o stropire la trandafiri asa, just in case, pentru linistea sufletului meu.
Am stropit tot, mai putin doi trandafiri, un urcator rosu necunoscut si pe Aloha lui Kordes. Si ghiciti ce: azi aveam 2 trandafiri gauriti de viespe, exact aceia 2 pe care nu i-am stropit  +hypno +hypno +hypno   
Ca sa fie o simpla coincidenta mi se pare putin exagerat, deci eu zic ca se poate presupune ca tratamentul cu mospilan a functionat, nu stiu cum, daca viespea simte insecticidul, sau a depus oua dar larva mica-mica a decedat imediat dupa eclozare...cert e ca dupa experienta asta eu anul viitor voi stropi cu insecticid sistemic tot, la sfarsitul lui aprilie, cand incepe sa bantuie viespea asta nenorocita  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM


La mine a atacat incepand cu prima saptamana a lui aprilie pana pe 10 mai.

claude

Intre zonele noastre exista un decalaj climatic cam de 10 zile-2 saptamani, deci cred ca daca eu dau la jumatarea lui aprilie o sa fie bine  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, mi-am adus aminte ca si pe mar am avut odata asa niste intepaturi, la cateva frnze...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Si eu am patit la fel ca Claude, am dat cu Mospilan preventiv acum cateva saptamani si mi s-a terminat solutia cand mai aveam un singur trandafir de stropit. Exact ala l-am gasit intepat ieri de viespea sfredelitoare

Dalia

Am vazut la vreo 2 trandafiri, ca frunzele sunt rasucite. Oare de ce? Pur si simplu frunzele mai tinere sunt rulate. M-am uitat sub ele, dar nu este nimic. In rest, pot sa spun ca toti trandafirii mi se par mai sanatosi ca niciodata. Mai sunt cativa paduchi verzi, dar am vazut buburuze si alti gandacei care lucreaza. Eu n-am stropit niciodata trandafirii, si nici n-am s-o fac. Sunt pe principiul ca trebe sa traiasca toata lumea, chiar daca se intampla sa mai pierd cateva flori. =))

BoboROM

Cand o sa pierzi 95% din boboci (ca mine) o sa re-evaluezi situatia  =))

einsteinitza

 :D :D
Nu cred, cred ca gradina se va echilibra. Cu cat stropesti mai mult cu atat destabilizezi mai mult, si ai nevoie de stropiri foarte dese si ca la carte.
La mine au aparut tot felul, insa in cantitati gestionabile. Cand ai doi trei boboci te doare sufletul, cand ai cateva zeci nu prea iti pasa de zece flori stricate.
Mie de ex nu-mi vine sa cred ca Variegata di  B nu are inca patare, cu ploile astea. De cum dadea frunzele deja vedeai pete pe ele. Anul asta ii merge inifinit mai bine. A crescut, are iarba cosita si ingrasamant la baza, s-a intarit, am last-o sa lupte.
Odille Masquelier, o femeie cu o gradina de vis, pe gustul meu, spunea ceva care mi-a placut.
"Nu vreau ca gradina mea sa fie un sanatoriu, unde sa tot tratez plantele de cate ceva, ci un loc unde plantele infloresc de sanatate. Daca vreuna sufera foarte tare o scot, inseamna ca nu merge la mine."
Dar fiecare cu metodele lui, atata timp cat se bucura de rezultate. +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM

Quote from: einsteinitza on May 26, 2012, 11:30:40 AM
Cand ai doi trei boboci te doare sufletul, cand ai cateva zeci nu prea iti pasa de zece flori stricate.

Corect, dar sa te vad cum vei actiona cand din o suta de tufe de trandafiri vei avea doar 10 flori mari si late inflorite, iar anul urmator tot asa si dupa doi ani eventual vreo 5-6 flori. Ce vei face, vei proteja viespiile?

gabi_gabriella

Asta-i boala portocalie de care sufera trandafirul meu , vechi

Petele alea portocalii sunt tari, si nu se desprind de pe frunza. Sunt mai ales pe nervurile frunzei , pe dos .

anasstasia


sannamaria

ceva - cineva  :-\ imi mananca petalele Edenului ,o fi albina croitoare ?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

l-am cautat aseara cam o ora si nu l-am gasit  >:( ma duc sa mai caut  >:(

BoboROM


Marginile sunt zimtate, cred ca este albina/viespia croitoare.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Si la mine petalele sunt rontaite de niste gandaci negri, marisori.  >:(

anasstasia

Vorbiti de aceasta monstruozitate? Ai mei erau plini acum 2 saptamini. Nici nu m-am obosit sa-i indepartez, erau prea multi.... >:(