Daunatorii si bolile trandafirilor

Started by einsteinitza, July 05, 2010, 11:31:28 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

 :D :D :D
Din ramolisment, am vrut sa le pun la trandafiri :D :D :D +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Frumuseti care sa dauneze sanatatii ......nu cred ;D
Foarte utile informatiile postate de tine,Es.
Multumesc!

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

 +apl Si pe al meu. Dar oare rezist sa vad trandafirii patati si sa nu iau nici o masura? ;D
In primavara aceasta am stropit pentru prima data cu zeama bordeleza si pot sa spun ca trandafirii mei au aratat mult mai bine fata de anii trecuti. O fi zeama sau vremea nu stiu dar ma intreb acum daca voi rezista primavara urmatoare sa nu-i stropesc. Nu imi plac stropirile, mai ales cu chimicale dar nu-mi plac nici plnatele pline de pete, " vata" sau chelioase.

einsteinitza

Codruta, si eu sunt la fel.Eu fac una doua stropiri de primavara, dupa care ii las in pace. Mi-am dorit o casa cu gradina sa am natura langa mine, nu fabrica de chimicale. ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Quote from: einsteinitza on September 10, 2010, 09:25:02 AM
Un nou articol informativ al lui Paul Zimermann, foarte pe gandul meu.
http://www.finegardening.com/item/16501/disease-prevention-tip-stop-spraying
Si pe al meu . Nici mie nu-mi place sa bag chimicale in gradina ,nici la trandafiri, nici la pomi .

einsteinitza

O lista despre rezistenta trandafirilor la patarea neagra,la un creator care s-a lasat de chimicale de multa vreme,desi are interese comerciale.
http://paulbarden.blogspot.com/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Sa-i studiez pe toti trandafirii din lista e prea complicat dar am salvat lista, o listez si cand ma duc sa cumpar trandafiri verific daca apar sau nu in lista :)
Multumim Es :-*

Codruta

Stie cineva sa-mi spuna ce insecte sunt pe frunzele de la trandafirii mei, insecte care se pare ca acum la frig le place sa se inmulteasca din greu?  http://codruta.sunphoto.ro/insecte_pe_trandafiri  Foarte mule frunze arata asa, cu insecte, oua si banuiesc ca punctele roscate si negre sunt excremente. Nu am studiat cu simt de raspundere dar inca nu am gasit pe alte plante, doar pe trandafiri. Pe lanfa trandafiri sunt zorele si dalii care cred ca nu sunt pe gustul lor.
Oare ce masuri sa iau ca de stropiri chiar nu am nici un chef. In plus la cat de dese sunt fruzele de la trandafiri nici nu stiu cum as reusi sa stropesc bine pe dosul frunzelor. Ieri am taiat doua crengi care erau complet invadate. Stiu ca nu e bine sa tai trandafirii acum dar m-am ingrozit cand ma vazut cum arata si ce pepiniera era pe ele.

einsteinitza

Sunt niste afide probabil, incearca cu cateva dusuri pouternice cu furtunul pe dosul frunzelor, , dimineata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

E normal sa se inmulteasca in aceasta perioada a anului, cand temepratura scade noaptea la 4-5 grade?
Oare nu ajuta stropiri cu clasica apa cu sapun? Nu as folosi dusul in gradina. Nu mai stiu de cate saptamani pamantul e imbibat cu apa si chiar ca nu as vrea sa mai contribui si eu la asta.
Es, nu imi place ca te tot bombardez cu intrebari dar daca am intrat in hora e musai sa joc asa ca mai am o rugaminte la tine. Aceasta   http://codruta.sunphoto.ro/trandafiri_cu_prob_2010/22722132
http://codruta.sunphoto.ro/trandafiri_cu_prob_2010/pagina2  este patare neagra sau e altceva?  Toti trandafirii mei sunt "patati". Oare sa iau masuri sau sa scult sfatul lui Paul Zimermann adica, do nothing? Eu imi dau silionta sa indepartez din frunzele patate dar la cat de multe sunt ar trebui sa stau 1-2 zile doar in gradina. Daca ar fi 30 grade afara nu m-ar deranja :) dar la 10 grade sigur nu rezit prea mult ;)

stefana

Cel albe mi se par a fi din "celebra" si enervanta musculita alba de sera (Trialeurodes vaporiarorum), care nu este numai in sera  >:D. Acum, cand se aduc in casa hibiscusii, majoritatea fac tratamente cu chimicale impotriva ei. Cum trandafirii tai raman afara, cred ca nu ai ce sa iti faci probleme. O sa moara de la frig. De la GetaV stiu ca au perioade cand sunt teribil de multe, dar nu mai stiu cum le combatea.

einsteinitza

Stefana,parca stiu ca ierneaza in sol, nu reusesc sa-mi aduc aminte sub ce forma +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Stefana, cele albe nu sunt musculite, sunt sigur oua. Am incercat sa maresc o poza  http://codruta.sunphoto.ro/insecte_pe_trandafiri/23057132
Nu e foarte clara dar se poate vedea ca insectele sunt mici si verzui sau maronii, cu antene lungi cu cu aripioarele dorsale transaprente si foarte lungi. La fel se pot vedea si ouale mai bine. Pe mine ma surprinde ca se inmultesc asa de bine acum cand e deja frig. Sper sa nu fuga toate in casa la caldura ;D
Intentia mea a fost sa stropesc plantele inainte de a le aduce in casa dar cum vremea a fost tare aiurea si cum le-am adus tot pe rand nu am stropit nimic. Am verificat doar cu ochiul liber si sper sa nu regret si sa fiu nevoita sa ma apuc de stropiri prin casa.

claude

A facut cineva stropiri la trandafiri in primavara asta? Tot stau pe ganduri daca sa-i stropesc preventiv cu ceva sau sa-i las in pace? Voi cu ce-i stropiti de obicei?
O alta problema cu care nu sunt in clar e dozajul, pentru ca nici unele nu specifica trandafirii. Am cumparat un plic de Topsin, iar vanzatoarea mi-ea spus ca pentru trandafiri sa-l diluez in 2-3 litri de apa, desi pentru alte culturi concentratia ar fi cam la 8-10 L de apa. Nu-i prea concentrat?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Claude, foloseste dozajul mentionat pentru alti arbusti sau pentru vita de vie.In nici un caz 2-3 l, e o tampenie. Concentratia nu face mai mult bine, ci doar poate arde planta.
In general plicurile astea din comert sunt pentru 10 l de apa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

asa am folosit mereu, si mie mi s-a parut o tampenie ce mi-a zis, dar m-am gandit ca poate-s eu pe dinafara  +ham  Ar fi recomandat sa le fac oricum un tratament fitosanitar preventiv, chiar daca momentan n-au nimic? Ma gandeam la ceva cupric, Champion, care mi se pare ca e echivalentul comercial pentru zeama bordeleza facuta in casa
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM

Nu stiu cum se face dar chiar aseara studiam si eu despre zeama bordeleza. Sunt refractar la folosirea insecticidelor si fungicidelor moderne pentru ca sunt destul de periculoase pentru sanatate.

Dar cum piersicul a fost atacat destul de masiv de basicare, iar trandafirii au fost loviti puternic de viespia aia neagra care depune oua in mugurele floral (am pierdut intre 30 si 60 % din bumbi la fiecare trandafir), am zis sa vad daca nu pot folosi sulfatul de cupru din batrani. Citeste aici:


http://www.horticultorul.ro/insecte-boli-daunatori-fungicide-insecticide-ingrasaminte-pesticide/zeama-bordeleza/


La trandafiri trebuie sa adaugi si sulf muiabil (care se gaseste tot la pliculete) pentru a avea eficienta contra fainarii.



claude

Sunt de aceeasi parere cu tine in ceea ce priveste utilizarea acestor substante. Nu am stropit niciodata trandafirii cu fungicide sau insecticide daca erau sanatosi, de afide de obicei ma apar cu zeama de urzici daca atacul nu e puternic, dar cand vedeam ca se-nmultesc dadeam totusi cu insecticid, pentru ca mi se face pielea de gaina cand vad scarboseniile alea. Ma apucasem intr-un an sa caut mamarute, ca stiu ca-s dusmanii afidelor, da' n-am gasit suficiente cat sa dea gata toate javrele alea verzi :D
Tocmai de aceea intreb desprre utilitatea unui tratament preventiv, ca n-as vrea sa ma aflu in treaba doar sprituind in stanga-dreapta...eu fainare n-am avut niciodata la trandafiri, patarea neagra mai imi da de furca si am avut un caz de moarte vasculara la un catarator-asa a zis tanti de la fitosanitare.  Nu-mi plac substantele astea pentru ca omoara si ce nu trebuie...si eu vreau sa vad in jur albine, bondari, fluturi, etc
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM


De afide scapi usor. Pui 3-4 lingurite de sapun lichid de vase in 2 litri de apa si stropesti cu pulverizatorul sau vermorelul.

Nu are remanenta, dar de omorat le omoara sigur.

claude

Aha, mersi, e bine de stiut, ca alternativa la zeama de urzici care puuuuuuteeee...ce sa mai mirosi trandafiri dupa ce-ai stropit cu aia, vezi de treaba :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Eu nu stiu de care daunatori am la trandafiri (cei tineri, pusi sub pet de anul trecut), ca nu este albina croitor. Asta nu face gaurile uniforme.Nu am gasit nimic pe lastar .

Mihai


einsteinitza

Se gasea un tip de fairy.Acum nu stiu, eu folosesc furtunul cu jet la purici.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro