begonie ramnificata.

Started by daveco, April 26, 2007, 09:35:02 PM

Previous topic - Next topic

daveco

vreau sa pun urmatoarea intrebare:
am o begonie inalta care ,la fel ca si anul trecut,va face o tija cu o floare si gata.daca i-as taia varful s-ar ramnifica?risc s-o omor?

simonaelena

Nu cred ca va muri, dar nu stiu sigur nici daca se va ramifica prea tare. Am avut anul trecut una si dupa ce i-am ciupit varful, s-a ramificat....in 2 lastari.


sicamin

Daveco ,eu am avut anul trecut una galbena care a crescut inalta dar dupa ce i-am rupt varful a facut mai multe ramificatii si a inflorit foarte bogat ca  a trebuit sa-i pun ceva suport sa nu se rupa de greutatea florilor.

daveco

Quote from: sicamin on April 26, 2007, 09:42:39 PM
Daveco ,eu am avut anul trecut una galbena care a crescut inalta dar dupa ce i-am rupt varful a facut mai multe ramificatii si a inflorit foarte bogat ca  a trebuit sa-i pun ceva suport sa nu se rupa de greutatea florilor.
stai nu pleca sa te mai intreb cate ceva.a mea e din aia a carei floare seamana cu o garoafa.planta are vreo 40cmcred ca-i ajunge cat s-a inaltat.am rotit-o tot timpul dupa lumina si am reusit s-o cresc dreapta spre deosebire de anul trecut.deci tu zici s-o tai .bine,o tai.trebuie s-o oblojesc apoi cu ceva?

simonaelena

Quote from: daveco on April 26, 2007, 09:41:33 PM
da' macar a facut flori mai multe?
Nu prea. Mai mult de doua nu a avut deschise simultan.
Cum ti-o fi norocul...

sicamin

Daveco, eu pun maine niste poze cu begoniile mele (de data asta am rosii ca garoafa) care au inceput deja sa creasca mari si le-am 'ciupit' varfurile. Vezi daca sant si ale tale asa.

simona2

Si eu am cumparat un plic cu 5 bulbi de begonii galbene crete . Una pare diferita de celelalte ( la frunze ) .Acum sa vad exact culorile cand or inflori, una deja are boboc, si pare galben .

Aricica

daveco, asa cum bine te-a sfatuit si sicamin, e bine sa  "ciupesti" begoniile tale, adica sa le rupi un pic din varf... astfel ai mai multe sanse sa ramifice.


penelopa

Sicamin,  tu ai pus mai multi bulbi/tuberculi  intr-un ghiveci de ti-au iesit mai multe fire? Eu am pus cate unul si mi-a iesit cate un singur fir.

sicamin

Prima data am pus putin bulbii in nisip si am tinut umed nisipul ,dar nu mult, si la caldura langa calorifer.Bulbul cu partea superioara descoperit . Dup vreo 5 zile cand am vazut ca au dat mai multi muguri din bulb,am taiat bulbul sa aiba fiecare mugur cate un pic de bulb si am plantat separat.Doi bulbi au facut cate 3 muguri  si 4 au facut cate 2.Am rosu,galben si alb. Cele galbene anul acesta sant mai lenese dar sper sa-si dea drumul si sa creasca.

daveco

Quote from: sicamin on April 27, 2007, 07:28:02 AM
Pun acum niste poze cu begoniile mele.Eu le-am ciupit din varf  putin, chiar mugurul cu floare cred.Nu am rupt varful.

http://i68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/P4260226.jpg

http://i68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/P4260225.jpg
[/quote
asa este si a mea.eu am portocalie.bulbul are doua tulpini.daca planta e atat de mare mai pot sa injumatatesc bulbul ca sa obtin doua plante?

sicamin

Poti sa tai bulbul si sa-l ei cu tot cu pamant si sa-l muti ,sa nu se vatame radacinile.Acolo in ghiveci il tai si nu clintesti cealalta bucata de bulb .

roda

Eu am taiat begonia mea.Era 2 tulpini lungi si goale.acum a dat frunze.Ce am taiat am pus in apa,dar nu stiu daca va face radacini.Voi vedea.

[attachment deleted by admin]

Erwin

roda! Ce s-a mai intamplat cu begonia taiata? Dar cu cele puse in apa?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro