Insecte benefice

Started by einsteinitza, June 26, 2010, 02:00:12 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

De ceva timp am o insecta in  gradina, despre care am aflat cca se numeste Panorpa comunis
Desi nu e prea simpatica la fata, este o insecta utila, se hraneste cu insecte moarte dar si cu afide

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Ma gandesc ca este  interesant ca ai deschis acest topic cu insectele care sunt "de treaba" :D intr-o gradina.
Voi cauta si eu sa fac poze la insectele pe care le intalnesc la mine in gradina.
Pe un forum din afara am citit discutii despre asa ceva si cei mai multi procedau in consecinta..........Nu starpeau insectele asa la nimereala!

Ionela

Frumusica Panorpa ;)

Si buburuzele sunt extrem de utile, intrucat se hranesc cu afide.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Da' Urechelniţele astea (nu ştiu cum se numesc ştiinţific  :() sunt bune la ceva în afară de să le storcim?!!  ;D
Niciodată ca în anul acesta n-am văzut atât de multe  >:(.  Sub orice obiect pe care-l ridic din curte, forfotesc. >:( Au intrat şi în casă - în bucătărie, în living, chiar şi în dormitor am găsit una. :-\ Când adun rufele de la uscat (de afară) trebuie să le examinez cu atenţie fiindcă, de fiecare dată găsesc  gângăniile pe ele.  Ce mă fac  ???.

einsteinitza

Cum sa le storcesti?De ce?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Păi, ţie ţi-ar plăcea să-ţi intre vreuna în urche???


einsteinitza

Ce dulce e! Mai ales poza doi, e grozava.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Buburuzele sunt singurele insecte care-mi plac şi de care nu mă tem. :)

Claudiu

Urechelnitele?

Him! Sunt si, si ...
Unele specii in numar mare pot dauna planelor. Dar de regula pagubele nu sunt mari. Uneori in livezi produc pagube importante ca le plac fructele dulci.



Bre cum sa storcesti, ia priveste-o in ochi



Insectele le combati pur si simplu daca sunt daunatoare. Fara ura sau placere. Nu le storcesti  ;D

Intratul in urechi e un mit.
Nici o urechelnita nu are ca scop sa iti intre in urechi.

Si au si actiuni benefice.

einsteinitza

Da, nu fac nimic, doar se sperie de noi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Care's acţiunile alea benefice?!!
Nu, nu pot s-o privesc în ochi că mi se face părul măciucă! ;D
Atâta timp cât nu dau peste ea oriunde mă mişc, nu-i fac nimic, dar să mişune peste tot ..... chiar şi pe cearceafuri, sorry! :-[

Ionela

Mitu-i mit, dar nici eu nu ma omor de dragul urechelnitelor. Imi amintesc cand culegeam via bunicului ce multe erau pe struguri :o... Noroc ca nu ma si piscau :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

O fi, or n-o fi mit, da' nu mai departe decât ieri îmi povestea nepotul (băiatul sorei mele) că, în timp ce stătea întins în pat, a simţit că-l gâdilă ceva pe la ureche şi când a dus mâna, a prins o urechelniţă chiar în lobul urechii. :(

einsteinitza

Pene, asta-i coincidenta, eu stiu sigur ca nu au treaba cu urechile, nu le intereseaza urechile noastre. Vara merg cu cortul pe un grind unde am si mare si lac, si seara cand aprinzi o lumina ies din nisip, gasesti peste tot, si in sacul de dormit, si in cort, dar nu au treaba cu nimeni, fuc cand te misti, ne-am invatat cu ele, sunt ale locului.  ::) Nici nu le mai bag in seama, locul ala e mirific, am pelicani si cateodata cate o lebada in fata ochilor, cand deschid putin fermoarul la cort dimineata, inot in larg cu delfinii, e ceva de vis, urechelnitele alea fac parte din peisaj, si sunt infoensive.Daca incerci sa nu le mai  bagi in seama sigur reusesti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Urechelnita consuma resturi de insecte si putregaiuri si este considerata prietena albinelor ,facand curatenie pe sub stupi.Nu are nici-o legatura  cu urechea;cine a spus asa ceva a fost pura coincidenta,adevarat ca ele patrund in locurile si golurile cele mai intunecate,de aici si intamplarea cu urechea de unde a ramas denumirea de urechelnita

penelopa

Vă cred, nu contest aportul lor  "sanitar"  dar, anul ăsta, sunt prea multe :(   ................ parcă e o invazie! :(

Ionela

Nici o insecta nu intra intentionat in urechea omului. Accidental insa este foarte posibil. Asadar nu as dormi deloc linistita printre urechelnite :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

E, acum după ce am privit mai mult urechelniţa lui Claudiu în ochi, parcă nu mă mai tem aşa tare de ele.  :) Când mă trezesc cu câte una pe mână, pe picior, în cap   etc.. o îndepărtez şi ......... atât. ::)

einsteinitza

Eu ieri am avut una in frigider, cam degerase saraca, cred ca de la visine era, am scos-o si am pus-o in gradina.Auzi, in frigider, acolo chiar n-am mai avut.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Pene intrebai de alea benefice in privinta coropisnitelor.
Ma mir ca nu-ti plac ca-s ganganiile prferate ale cloantelor si simpatia e reciproca. Cred ca de aia trag la tine, dar saracele nu-ti stiu handicapul in privinta lor.  ;D

Urechelnitele sunt si bune si rele. In numar mare in gradina, pot fi uneori foarte daunatoare, in special la unele fructe dulci.  In general insa nu sunt daunatoare.

penelopa

Aşa o fi, Claudiu, dar tot nu pot să le sufăr! :(  Să zică "Merci" că am fost de acord să nu le mai  ........ "eutanasiez"! ;D

Codruta

Deci, daca tot nu am fructe in gradina pot sa las urechelnitele sa isi faca de cap. In fiecare an vedeam cateva dar anul acesta sunt intr-adevar multe.

einsteinitza

Nu pot sa il categorisesc ca benefic sau nu, dar e cel mai mare fluture de la noi.

Acherontia atropos-fluturele cap de mort.

Este un fluture mare, aproape cat o vrabiuta mai mica, cu un cap de mort desenat pe corp.
Aripile superioare sunt nemaipomenit de frumoase, parca sunt dintr-un moiree catifelat, cu multe nuante de maro, de la maro inchis aproape negru pana la galben.
E interesant ca fluturele asta e migrator, pleaca cand se apropie frigul
E mare amator si de miere, si nu pierde nici o ocazie sa intre in stup si sa se infrupte putin. Daca il prind albinele, il inteapa pana il omoara. Fiind prea mare ca sa poata sa-l arunce afara, ele il invelesc in ceara si ajunge sa arate ca o mumie, perfect sigilata.
Imi pare rau ca nu am si o poza cu omida, care e o splendoare, dar aici am gasit o poza buna.
http://www.kolumbus.fi/~kr5298/lnel/s/achatrop.htm
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Omida cu coada? ;D =))
Doamne, Es, cum poti sa spui despre o omida ca e o .... "splendoare"  ??? Brrrrrrrrrrr!!!! :-\