Rugosa-alb

Started by einsteinitza, June 25, 2010, 09:14:07 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Un rugosa alb, nu m-am lamurit inca cine, dar frumos, copie al lui rugosa ciclam, pe un alb pur.
   
Frunzis tipic de rugosa, gofrat, verde mediu, aproape fara luciu, face imediat macese, este ceva mai scund ca celalalt.
Rugosa e foarte interesant, are o viteza la macese de nu se poate.Dupa doua zile de la caderea petalelor deja sunt macese formate cat o cireasa mai mica.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Intr-adevar, asemenea spini nici n-am vazut vreodata. Nici nu mi i-as putea imagina +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Lipseau pozele
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, asta-i Rugosa alba plena?   :o   Cum repeta?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

E mereu in floare nu are pauza, insa, ca rugosa rubra, nu se acopera total de flori. Insa devine foart interesant cand, printre macese rosii, are flori albe, fiindca infloreste pana tarziu, iar macesele din prima parte de infloriri se coc cat timp el inca face flori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 +apl  Aha, multumesc,pe HMF e dat ca 'occasional repeat'  si voiam sa ma asigur. Eu voiam sa-l iau pe Blanc Duble de Coubert de la Lottum, in primavara, dar nu sunt sigura ca l-am inserat in comanda, imi vine sa mor de ciuda  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Claude, nu regreta, ca mai vin comenzi =))
E un trandafir bun pentru integrat in grupuri, borduri, fiindca nu e asa spectaculos singur. Rugosa alba e mai mic fata de rubra, merge si in gradinile mici.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: einsteinitza on December 26, 2011, 08:42:58 PM
Claude, nu regreta, ca mai vin comenzi =))

Pai eu sunt genul "Da-mi Doamne, ACUM"  =)) =))   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Cit de mari sint macesele! +hypno

einsteinitza

Oricum mai mici ca la rubra.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

 Eu am primit la un schimb, pe care l-am facut chiar in toamna asta, un Rugosa alb, pe care detinatorul spune ca l-a cumparat la ghiveci, tot asa in grup de trei bucati. Fusese scos din gradina acum, cand mi l-a trimis, avea si macese, dar mici, lunguiete, nici pe departe asemenatoare celor pe care le vad eu aici. Seamana mai curand cu macesele pe care le face cascadarul meu crescut din peretele de stanca. Sa fie oare totusi o Rugosa?

einsteinitza

Pai nu ai o poza? Sau macar o descriere mai amanuntita..
Poti face poze acum? De unde stii ca e rugosa?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

  Nu am poza, si nici trandafirul nu e pe aproape, l-am plantat dincolo, la tara. O poza cu florile este aici ( sper sa nu se supere domnul George ca am dat linkul!):

http://gxgeorge.sunphoto.ro/Trandafiri_2014/97414993

einsteinitza

Rodica, din poza lui George frunzele nu par gofrate, dar sunt foarte verzi, inchise. Nu prea ai din ce sa iti dai seama, George insa cred ca stie ce are.
Daca are macese lunguiete, nu e specia. Dar poate fi un hibrid rugosa, trebuie insa poze, macar la macese.
Propun un topic nou de macese!  :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

  Pai si el ii cumparase. Trei la ghiveci. Mi mi se pare ca seamana macesele si cu cele ale damascenelor. Tot asa, finute si lunguiete.

einsteinitza

Cand te duci sa plantezi colectia de vechituri ;) :-bd, fa-i si astuia o poza doua, dar inainte ca dupa nu o sa mai poti.
Ghimpi, macese, frunze, ce poti cat mai clar.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

  Nu am ce sa pozez, l-am scurtat ca sa-l pot planta. Anul viitor voi pune poze cu el.

Gxgeorge

Quote from: Rodica Stacescu on October 30, 2014, 03:45:05 PM
  Pai si el ii cumparase. Trei la ghiveci. Mi mi se pare ca seamana macesele si cu cele ale damascenelor. Tot asa, finute si lunguiete.

N-am spus ca i-am cumparat ci am primit cei trei butasi, ca sa fiu sincer nu mai stiu de la cine, e posibil sa-i am chiar de la Corina.  Au avut o crestere  rapida iar pe doi dintre ei i-am oferit pentru ca in doi ani reusise sa-mi acopere alti trandafiri din apropiere.  Are flori simple si delicate si are o singura inflorire. Florile si macele sunt diferite de cele postate de Corina, se poate sa fie un hibrid rugosa.

einsteinitza

De la mine nu cred, nu am asa o floare, dar nu se stie trebuie vazut mai bine. Oricum, nu cred ca, daca era un rugosa, nu ai fi fost sigur, fiindca specia alba are frunzele specifice, care iti raman in minte ca deosebite, ca o piele ridata si verde inchis, iar ghimpii sunt infioratori! Nu ai unde pune degetul!
Ar fi bine sa fie un hibrid rugosa cu caracteristici, sunt extrem de rezistenti la orice, dar nu suporta chimicalele!
Oricum, stii ca daca vrei butasi suni!
George, poate poti ajuta putin topicul cu cateva poze, chiar de acum, cu detalii ale tufei, sa descoperim cin e! Te rog!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

  Ma bucur ca a aparut si George! Pentru mine nu ar fi o problema daca nu e o Rugosa, mai degraba ar fi deranjant ca e invaziv. L-am plantat in curtea casei de la tara, nu in gradina. E foarte aproape de Veilchenblau, care e si el un cuceritor, am zis ca da bine alb cu violet. Daca si el este invaziv cred ca trebuie sa-i gasesc alt loc. Intrebarea este daca il mai pot muta acum la nici trei saptamani de cand l-am plantat. Si, da, e important sa stiu si cine este dumnealui!

einsteinitza

Rodica, la noi rugosa nu e invaziv. Eu mi-as fi dorit sa ma invadeze putin ai mei, sunt pusi ca bariera la vanturile reci, exact in punctul unde intra in curte. Nici poveste, iar Rugosa alba ai mei sunt chiar timizi, si mai mici ca rubra, oricum. Totul e mai mic la ei. Nici poveste de invaziv, asta e pentru alte clime. Lastaresc lateral , e drept, dar cam asa ca alunul, sau ca Rose de Rescht, in nici un caz mai obraznic. Daca e un hibrid de rugosa care manifesta frunzisul si alte caractere ale lui rugosa, deci trage spre acel parinte rugosa, atunci are si o mare rezistenta la boli si mai ales la ger, pe undeva zona 3- 4.  Ar merge frumos cu Veilchenblau cateva tufe din astea. Atentie insa la perioada de inflorire, cei doi sunt la cele doua capete de sezon, s-ar putea sa nu se intalneasca la inflorit, ca soarele si luna! :D . Veilchenblau e in gama celor foarte tarzii, ca toti ramblerii cu inflorire singulara de multiflora. Rugosele infloresc primii in sezon, asa ca cei doi, teoretic, nu se intalnesc, decat daca ala nu e rugosa!
Trebuie sa aflam cine e!
George, ajutooor!  :D ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Gxgeorge

Am tot cautat fotografii cu acest trandafir in albumele mele  si nu am decat doua foarte asemanatoare. M-am lamurit ca nu este rugosa alba, frunzele difera foarte mult, dar in schimb florile mi se par asemanatoare. Trandafirul pe care eu il am in gradina infloreste destul de devreme si din cate imi amintesc are o singura inflorire, are o multime de spini si e aproape imposibil sa treci pe langa el fara sa agate, si cu toate astea dispunerea acesora este diferita fata de rugosa alba. In toamna asta au faut o multime de macese dar si astea sunt diferite, cele de la mine din gradina sunt alungite si nu rotunde cum am vazut in pozele de pe net ca are rugosa. O sa caut mai multe informatii si pana la urma o sa ma/va lamuresc ce soi de trandafir este.

einsteinitza

Cat de mari sunt de fapt florile? Cam care este diametrul?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

George, te mai pisez putin, daca mai intri pe aici! +ham
Cum sunt ghimpii, intorsi spre interior ca ghearele de la pasari? Mie frunzele alea inchise la culoare imi aduc aminte de clasa alba, si forma..oare n-o fi alba semiplena? +hypno

Rodica, erau asa macesele?
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.163719
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

  Nu mai stiu daca erau si ele inghimpate, ca in poza postata de tine, Es. Erau cam de 1,2 cm lungime, 0,7 cm grosime, nu perfect ovale ci usor alungite spre varf si mai rotunde spre baza. Semanau cumva cu ale cascadarului, culoarea si forma cam asa erau. Trandafirul era insa inghimpat, ghimpi multi, fini, usor curbati spre in jos, planta fiind foarte greu de manipulat din cauza lor! Am invatat sa umblu cu trandafirii, chiar si cu cei mai inghimpati fara sa ma ranesc, dar asta era destul de agresiv, greu de apucat. Stiu ca atunci cand l-am plantat l-am tinut de macese, dar si asa a fost destul de greu. Sa fi fost din cauza ghimpilor micuti cu care erau si ele acoperite? Nu stiu. Dupa ce l-am plantat am scurtat ramurile.