Pages: 1 2 3 4 5 6 [7]   Go Down
  Print  
Author Topic: trandafiri bolnavi  (Read 38310 times)
Carina
Roza

Brasov

« Reply #150 on: February 20, 2012, 10:22:25 AM »

Oboseala asta a solului se manifesta indiferent de perioada cat a stat primul trandafir in pamant?
Ma gandesc ca un trandafir care a fost plantat 2-3 ani n-a apucat sa consume cat unul care a stat 10 ani  Huh?

einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #151 on: February 20, 2012, 11:10:43 AM »

Nu, nu se manifesta.
E vorba de plante mature, care au fost acolo. Deci nu plantezi dupa mar,prun, gutui japonez, etc.

claude
Roza

« Reply #152 on: February 20, 2012, 12:53:11 PM »

Pe langa oboseala solului se presupune ca trandafirii elibereaza in sol ceva toxina...treaba nu a fost inca demonstrata categoric, dar e mai bine sa-ti iei toate precautiile  Huh?  Daca inlocuiesti pamantul din groapa unde a fost trandafirul ar trebui sa nu ai probleme

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
Carina
Roza

Brasov

« Reply #153 on: February 20, 2012, 01:13:12 PM »

Aaa, pai raul deja a fost facut  hammer
In locul lui Dame de Coeur pe care l-am scos anul trecut am plantat in toamna alt trandafir. Am pus ceva pamant nou in groapa dar nu am inlocuit chiar tot pamantul, asa ca ramane sa vad la anul cum se comporta noul trandafir, daca vegeteaza cum zice Trandafira, il scot si nu stiu unde-l mai mut ca deja nu mai am loc prin gradina  Grin
Dame de Coeur a stat acolo 3 ani, de asta am intrebat daca a saracit solul de toate substantele nutritive. Dar daca e si pe baza de toxine ...  Undecided

einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #154 on: February 20, 2012, 01:30:22 PM »

Nu, nu se stie, si nu pentru asa putin timp, e vorba de plante care au stat o viata! Nu va bateti cuie in cap cand nu e cazul. Oboseala asta nu se mainfesta dupa un an, ar muri si planta care elimina toxinele, nu doar urmatoarea.

Pages: 1 2 3 4 5 6 [7]   Go Up
  Print  

Jump to: