St Alban????

Started by samy, June 23, 2010, 10:35:16 PM

Previous topic - Next topic

Ionela

Nu intentionat.  +ham  Intr-adevar si acolo e un trandafir mic in comparatie cu alti Austini, cu flori galbene si usor parfum... insa nu arata ca in fotografiile lui samy :(

Iata despre ce vorbesc:

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

samy

Sunt sigur ca al meu este Molineux, acum ca am vazut toate pozele de pe HMF. Se regaseste in toate, de la aspectul frunzelor pana la aspectul flori in toate stadiile ei.

N-as putea spune daca in poza de la Ionela este sau nu Molineux dar am dubi in privinta flori cu roz pe margine. La mine nu am vazut asa ceva si nici in pozele de pe net. Floarea se albeste cu timpul si apoi se scutura.

Schnuppe

De asta este bun sistemul de identificare propus de Es : fotografii cu tija , ghimpii , frunzele ( vad ca cel al lui Samy are nervurile pronuntate ) , etc. Este foarte greu sa-ti dai seama numai dupa cateva poze ale florilor , nu prea poti sa faci asa o identificare corecta . Dar daca au mai multi soiul si la toti corespund toate caracteristicile atunci putem sa fim siguri .

Claudiu

Parerea mea, care nu ma pricep la soiuri. (Nici macar la specii de roze)
Deci parere de gradinar amator si nespecializat.
Culoarea la floarea ofilita depinde de multi factori. Rozul ala e total nerelevant.
Poate fi si de la anotimp si conditii sau de la diferiti agenti care isi incep treaba inainte ca floarea sa cada la pamant.
Ionela cand ai facut poza? Am impresia ca trebuie sa-ti setezi data in camera sau sa anulezi afisarea ei.

Ionela

Se vad cativa tepisori prin ceatza deasa  :D :D :D - culoarea e autentica:



"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

samy

Tepi sunt identici cu ai trandafirului meu. Floarea este de dimensiuni modeste cam 6-8 cm. Foarte rezistent la boli. Este un trandafir foarte florifer. Nu se termina primul val de flori ca el formeaza deja alte flori. Ca floare de taiat se scutura foarte repede.

flordel

Foarte frumos Samy, dar chiar nu stiam ca poate avea si nuante de portocaliu (roz , chiar nu stiu cum sa le definesc)...
Ce inseamna sa ai destule informatii, cat poti invata! Multumesc.

einsteinitza


Superba culoare +apl
Astept pozele cu spinii, Samy,acum se fac cel mai usor ca nu mai sunt atat de plini de frunze.
Ionela, vad ca ai invatat, dar mai trebuie sa exersezi. :D :D Inteleg ca faci parte din perioada......tulbure. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Es ce zici ar fi bun un carton colorat (nu stiu in ce culoare  ???, oricum uniform si deschis) plasat in spatele tijei pentru a obliga apartul sa se focalizeze si a iesi spinatia mai bine in evidenta?
Eventual un trepied scund pe care sa fixezi cartonul daca nu are cine il tine.  ;D

Ionela

Nu-mi ramane decat sa fotografiez la vara, dupa ce eventual am invatat cum se face asta +ham dimensiunea florilor corespunde cu ce spune Samy.
Quote from: einsteinitza on November 11, 2010, 09:39:30 PM

Superba culoare +apl
Ionela, vad ca ai invatat, dar mai trebuie sa exersezi. :D :D Inteleg ca faci parte din perioada......tulbure. ;D

Tulburata :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8