Permutari ,combinari si aranjamente ...in gradina mea

Started by Rux, June 07, 2010, 07:26:16 PM

Previous topic - Next topic

Rux

Ce frumoasa este toamna ,nu ? Mai ales cind este atata culoare !

Ce sa zic  ? Un mare multumesc  celor alaturi de care am "crescut " in ale gradinaritului .. se stiu ei. :-bd



Trofin Petrina

Foarte frumos la tine acolo  :x  Toamna are farmecul ei si culori cum numai in aceasta perioada le poti admira  :x
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

Rux

Hello Ninutz.
Ce frumuseti ai mai crosetat?

Primavara si toamna imi plac pentru feria de culori si de parfumuri ,fiecare cu al ei.
Ieri am trecut pe langa un loc unde mirosea a must .. si numai toamna are izul asta nu ?

Stiti ceva ? Mi-e dor sa reinviem un pic lucrurile pe aici.
Mi-e dor de oamenii normali  cu care putea-i "schimba " doua vorbe .Nu certuri si replici taioase ..
Mi-e dor sa ne "mai auzim ".
Va provoc sa iesiti din vizuini .
Am fost in gradina si mi-am amintit de vremurile in care faceam colete sau primeam colete .

Am  vazut  plante de la oameni care nu mai pot scrie din pacate si catre care este   firesc  sa inaltam un gand bun....SI UN MARE multumesc.

Hai Maria ,Hai Flor ,,hai Gabi-Jalba  ,hai  Gabi-Gabriela, hai Anastas ,hai Rodica ,hai Claude, de Es nici nu mai vorbesc ,astept pozele  lui Schnuppe ,vestile si constructiile  lui Mihai ,frumusetile Daliei acum toamna ,ale lui Bradut , Emilia68 etc... VA ASTEPT .

P.S. Oare am imbatrinit sau este doar o nostalgie autumnala ?
Sau poate cer o intrare in "normalitatea " forumului ?


paraschivvvv

Chiar splendide culorile ,desi mie nu imi place toamna din cauza culorilor mai inchise ale naturii;cel mai mult imi place verdele primaverii amestecat cu albul iernii si al petalelor de flori ale pomilor fructiferi.

Rux

Multumesc dnule Paraschiv.  Santeti mai bine acum ? Toate plantele de la dvs si-au gasit locul .
:-bd

geodezia

pai eu nu stiu ce si cum ca a disparut toata lumea serios nu numai aici .macar eu am avut probleme ba nenorocitu de piciorong Es si ea cu operatia  la fel dar restul ce ati patit fratilor unde v-ati pitit
eu m-am gindit in felul urmator
s-au saturat de plante si acum stau pititi au aranajat gradinile cei tineri socializeaza pe fb twiter si acum a aparut unul mai noi ceva cu e nu mai retin eu asa ca forumuri pauza ..na asta este ...

einsteinitza

Ei, a fost un an mai ciudat, si gradinile mai incercate, dar ne revenim. Am avut multe de invatat aici, sunt si altii care au nevoie de informatii.
Rux, ai o gradina frumoasa plina de culoare, si la mine a inceput sa se coloreze totul. Da, braco, ma bucur ca scuturi comoditstea din oasele noastre!
Am sa fac si eu poze ailele astea, e asa frumos!
Geo, iti tin pumnii sa fie bine , sa fii aici cu povesti si cu sufletul langa florile tale,c a tare le mai iubesti si te bucuri de fiecare frunzulita!
La mine gradina fara stapan, ca eu merg mai greu, si toate sunt claie. Dar e frumos si colorat si , cum zice si Rux, tot ma uit la plante de la cine sunt si ma bucur. Chiar recent am primit un frumos cadou de la Gabi, un coletel u plante, de care m-am bucurat nespus.

Multumesc si eu tuturor!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Ma mobilizez si eu si postez noutati in galeria mea.

anasstasia

Ruhus-ul este foarte frumos!
Si eu am unul plantat in primavara si a crescut frumos!

Rux

Anastass daca mai vrei alun rosu ,acum am sa-ti dau .

Ce bine ca am reusit sa "misc" cite ceva pe aici .... +dns

Rux

Va prezint din experientele mele de anul asta.
Cartof dulce.

anasstasia

Super! Ma tenteaza si pe mine. de unde ai cumparat tuberculi, sau cum se inmulteste? Ne spui mai multe? in ce pamant l-ai plantat, e pretentios la apa...

Rux

Bineinteles Anasstas.
O sa postez ,cind am timp,ce si cum.
Cred ca am facut poze ,in toate perioadele dezvoltarii lui.
Ideia este ca acum  cartofii dulci se gasesc la supermarketurile mari . De  ex. acum ,la Lidl costa 10 lei kg,dar eu am luat doar unul.   Asta.
Abia astept sa vad "productia  "daca o fii.
Urmareste-ma ,deci.

anasstasia


einsteinitza

Ia sa spui tot, pune la topic, fiindcă mie mi-au putrezit. ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Pentru ca inca nu stau prea bine cu timpul ,o sa aman explicatiile si pozele cu cartoful meu dulce.Dar va informez ca-i bine mersi .

Culese ieri ,din gradina. Si nu sint toti ca ,de ,trebuiau sa fie vazuti ....daca intelegeti ...

Rux


einsteinitza

E extraordinar de frumoasa, felicitări! Mai vrem poze de la tineeeee!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Draga mea, este o fotografie in concordanta cu spiritul gradinii tale, adica o deplina libertate, o desfasurare din plin a vointei interne a plantelor. Felicitari!

Rux

M-ai nimerit Maria draga! Exact asa si este .Fiecare planta trebuie sa se simta bine in gradina mea.
Si uite o sa pun "bonus' inca o poza care dovedeste asta . Multumesc !

einsteinitza

E un aranjament pe gustul meu, studiat dar natural, fara cosmetizare la milimetru, cu arcuiri, cu nonșalantă, super. Ce e tufa alba?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel



Rux

Es,la mine toate sint asa... lasate sa se bucure de viata ..poate uneori cam prea mult ...

Exact Flordel !

Exact domnule Paraschiv.  Va multumesc .

Rodica Stacescu

  Ce bogat au inflorit toate, si glicina, si cununita! Pana la urma ai sa vei ca glicina va invinge muntele, isi va intinde "bratele" din ce in ce mai departe, din ce in ce mai sus... Nu are complexe, acapareaza bucata cu bucata cat are ea chef!