Permutari ,combinari si aranjamente ...in gradina mea

Started by Rux, June 07, 2010, 07:26:16 PM

Previous topic - Next topic

Rux

ES ,O sa caut numele ,nu mi-l amintesc . este o planta perena ,am luat-o mica de tot si acum dupa trei ani este imensa. Infloreste in luna aprilie cam trei saptamani .

Ramblerul a inflorit ,(deci pe la jumatatea lunii mai infloreste ). O sa-l pozez si azi  ,poza pusa este de acum o saptamana. Miroase extraordinar ! Pacat ca florile tin putin .

einsteinitza

Are frunze mate sau lucioase?
Ai pus ceva acolo , un alt trandafir care n-a iesit?
Banuiesc foarte tare ca e rosa laxa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Mie mi se pare ca seamana cu Himalayan Musk dar nu stiu daca s-a vandut pe la noi, nu l-am vazut pe nicaieri de vanzare


flordel

Draga Rux, coltul tau este foarte frumos!
Banuiesc ca ai si alte colturi frumoase asa ca asteptam poze.
Trandafirul n-am habar ce o fi...

Rux

Mai de aproape  ,precum si fata -spate .
Nu face macese ,frunzele sint mate .
Nu am pus nicodata alt trandafir. Face parte intre cei cumparati in 2007 si nemutati.
Miroase imbatator,nu a fost NICIODATA bolnav ,creste ca si voinicul din poveste ,ce vedeti in poze este ceea ce a mai rams dupa ce am taiat din el in fiecare an ,muuuult de tot .

Carina

Cand ai zis ca se face de 10 metri m-am gandit imediat la Himalayan Musk, mai ales ca seamana bine si la flori. Sa te uiti putin pe helpmefind daca nu e ca al tau
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.5352.3&tab=36


einsteinitza

Adica tu ai cumparat un trandafir cu floare mica alba simpla si cu inflorire singulara? In 2007 ?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Corina ,cind am fost sa achizitionez trandafirii eram dupa "Pacea de la Bucuresti '  venita pe nepusa masa .Nu aveam idee ce doresc pentru ca pana in acel momet ,nu m-am gandit ,nu am analizat ,nu stiam . Asa ca am pus in cos ,cred ca vreo 20 de trandafiri ,pe care i-am ales exclusiv dupa   criteriile de pe cutie : miros, inaltime ,culoare si poza .
Nu aveam habar de trandafiri . In balconul meu  aveam alte flori .Ca urmare  a apela la memorie este inutil . ,Prin 2009 am avut un exces de zel in ale curateniei si am aruncat toate  etichetele plantelor achiztionate .
   De asemenea ca sa fiu corecta nu prea imi amintesc de asta .... si nici sa fi citit ca se va face asa de mare .. dar poate am uitat . Poate au incurcat producatorii marfa... ce sa mai zic.   L am luat si asta e. Nu s-a imbolnavit niciodata ,nu l-am musuroit ,il las  si plata domnului . Poate este un maces mai de soi .
Si mirosul lui este totusi frumos dar nu imbatator ,ca mi-am amintit de alt trandafir de -al meu ,cu care nu se compara  si care miroase asa. Deci revin asupra acestui aspect .

Carina seamana dar nu stiu ce sa zic ..  cred ca este mai repede un maces denaturat ... +hypno =))

einsteinitza

Rux, asa am patit si eu, primii mei trandafiri sunt fara nume ca i-am luat ca pe aur si habar n-aveam ce cumpar.
Uite ce banuiesc eu. Asa ceva ma indoiesc ca a fost comercializat la noi, iar in vremea aia mai mult ca sigur nu.
Ai cumparat un trandafir, altoiul a murit de la inceput, nu era prins ca lumea, si de la inceput ti-a aparut portaltoiul. Multi din trandafirii altoiti sunt pe rosa laxa, cu care si seaman, de asta am gandit eu asa. Acolo e portaltoiul unui trandafir cumparat de tine care nu a rezistat. E un maces, probabil daca nu tai florile vei avea un munte de macese.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Pai tocmai aia e ,ca nu e nici macar una ... de aia ziceam ca este un maces denaturat ! =))

Pe de alta parte cred ca ai dreptate in explicatiile tale ,pentru ca  altfel nu se explica .Una peste alta ,imi place de el ,asa masiv ,impresioneaza ,face umbra la alte plante ,iar locul unde creste nici nu putea fi mai bine pentru cresterea aia spectaculoasa.

einsteinitza

Rux, m-am tot gandit la trandafirul tau, si cred ca chestia cu portaltoiul e singura explicatie, dupa cat stiu eu.
Albi simpli uriasi, de tip rambler,cu stamine bogate si cu forma aia sunt multi, chiar sumedenie -La Mortola, Cooper s Burnese, macrantha, Sir Cedric Morris, R  arvensis, R dupontii, R gentilana, si lista poate continua destul de mult, iar eu nu stiu decat o parte.

Dar acestia toti nu au fost comercializati la noi, deci se restrang mult posibilitatile.Nu numai ca nu au fost comercializati, dar ma gandesc ca tu nu ai fi cumparat asa ceva atunci, si nici magazinele nu ar fi adus asa ceva, nu ar fi avut vanzare. Cand erau atatia teahibrizi cu flori mari si elegante si cu inflorire repetata, cati ar fi cumparat un salbatic din asta?
Deci, concluzia cu portaltoiul pare logica.
Oricum, trandafirul e frumos, taie-l cat de cat dupa inflorit, sa-l tii putin in frau, sa nu ajungi sa te inghita cu totul +hypno, si cred ca iti va face placere multa vreme.

Laxa

http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.82898

La Mortola

http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.91959

macrantha

http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.123813

Sir Cedric Morris

http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.7384

gentiliana

http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.71121

etc. +hypno



www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

Quote from: Rux on April 01, 2011, 08:05:42 PM
Doinabacau ,multumesc pentru plantute . Unele au ajuns la locul  lor.


Raspunsul e mult intarziat,dar acum l-am vazut,sa se inmulteasca si sa te bucuri de ele1

doinabacau

  Si,inca,ai o gradina superba,felicitari,Rux!

Rux

Es,florile rosii din coltul rustic se numesc Heliathemum.
DoinaBacau -multumnesc.

Rux

Azi ,in gradina.

Mihai


Rux

Prietene Mihai ,bancuta aia este gata ?

In alta ordine de idei,multumesc  de aprecieri.Totusi constat ca pozele puteau fi si mai edificatoare.

einsteinitza

Da, zidul ala care imi place mult, a fost prima poza care mi-a placut enorm, una cu zidul. Iar cu trandafirul, de mare efect.
Imi place mult gradina ta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

O splendoare in gradina ta Rux ! Trandafirii sant foarte frumosi  . +apl

geodezia


flordel


Rux

Azi ,in gradina!

geodezia

foarte frumosi Rux sa iti traiasca si sa infloreasca ...


einsteinitza

Superbi Rux, au si nume? Ni-i prezinti asa, pe fiecare?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro