Permutari ,combinari si aranjamente ...in gradina mea

Started by Rux, June 07, 2010, 07:26:16 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Mihai

Pai daca ştiam puteam comanda şî pentru tine.
Altadata am sa te intreb,sa ştii. ;)

Rux

Eu l-am achizitionat de la concurenta lui Ikea ,care si-a deschis la noi in urbe un magazin.
A costat unde va in jur de 50 de lei.  Cred ca mai au ,dar nu si cu termometru.
Cum Ikea este din Suedia si cum ceasurile (al meu si al lui Es )seamana am crezut ca l-a luat din excursia de anul  trecut.
Pe de alta parte ,mersi Mihai de link ,ca-i interesant.

penelopa

Quote from: Mihai on February 05, 2011, 12:31:45 PM
Pai daca ştiam puteam comanda şî pentru tine.
Altadata am sa te intreb,sa ştii. ;)
Aşa să faci  ;)
Luni am să-l tentez pe Corcodel ...  :) Poate-o punem şi noi de-o comandă. ;)

Mihai

Noroc cu Rux ca a pus poza,ca altfel..............ramaneam numai cu clopoţelul ala.Aşa ma uit la ceas şi pe urma clopoţesc la ora mesei  =))


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

havrincea


doinabacau

               
           Multumesc, Rux,leandrul are o culoare mai rar intalnita, e si parfumat,poate, iar peisajul  ,de vis. Imi pare rau pentru Malva,o sa fie bine,cu siguranta,iar Anod  a evoluat ,arata foarte bine! Cat despre vizita urmatoare...oricand cu drag,gradina ta e o lectie deschisa ,cu toate modificarile ei!  In privinta asta,fiecare e nemultumit de cat de putin a realizat si admira totul,la vecini,care vecini, considera ca totul e perfect la...vecini!

Rux

Doina ,Malva este bine ca operatia a avut loc acum  trei ani . Daca atunci ea era sefa si Anod o cam lua pe coaja ,acum este invers(evident ,nu ? ;D)

Multumesc pentru gandurile bune. Daca vrei leandru ,doar trebuie sa spui . Se aranjeaza. Dar la primavara ca acum doarme.
Eu  abia  astept primavara sa vad  daca am trebaluit anul trecut cu folos.
Am scos din ecuatie gradinita mea de legume ,pentru ca nu reuseam sa o ingrijesc asa cum trebuie .
Nu am abandonat ideea de a manca ceva legume de la mine din gradina( ce  imi place asta !) dar nu in locul dedicat initial acesteia .
Asta e. Timp lipsa  plus nepricepere in ale  sapatului (ca la carete )lipsa de acasa mai mult timp  vara (fara inlocuitor ) egal  lipsa gradinita cu legume.

Da ai dreptate in ceea ce priveste  aceea nemultumire care o avem ,dar ea este baza progresului ,nu ?
Sa invatam ,sa vedem ,si sa aplicam.
Te mai astept !

doinabacau

 Rux,glumesti? Doar tu mi-ai spus ca Malva era la operatie... Deci nu am avut halucinatii,era chiar ea,in urma lui Anod! In privinta legumelor,cateva fire de rosii,ici,colo,sunt si decorative si gustoase si pot rodi fara udari,ca sa nu uiti diferenta de gust. Iar un lastar de leandru nu as refuza,poate, cu ceva la schimb de la mine,daca gasesti ceva sa te imbie,multumesc mult!

Rux

Pai nu ai fost atenta .Am zis "am dat timpul inapoi"cind Anod era pustan . Malva era (atunci) la operatie . Dar nu-i cu suprare.
Te invit pe bancuta sa sporovaim  si despre butasul de leandru. In ceea ce priveste rosiile  ,capsunile si alte legume ,am gasit o alta solutie. Sper sa tina.Nu renunt asa de usor.
Pentru ca ai vizitat gradina mea ,iti mai arat un alt colt.

doinabacau

  Minunat! Daca vrei sa-mi dai un lastar de leandru si iti e la indemana,te rog,pune-l acum la inradacinat,,in apa!Asa va inflori si ramura ramasa,si voi avea si eu. Te rog sa-mi spui ce pot sa-ti ofer in schimb! multumesc mult!

Rux

Doinabacau ,multumesc pentru plantute . Unele au ajuns la locul  lor.

Rux

A venit primavara si in gradina mea.

flordel

Frumos, acum incep toate sa inverzeasca si sa infloreasca!
Cumva in una din poze este stachys?

Rux

NU prea le am ,in general ,cu numele.Dupa cite stiu ,da,prima .

flordel

Adica face frunzele alea argintii si nu face flori, nu?
Cred ca o sa-mi iau si eu la vara, arata bine in bordura.

Rux

Daca se inmultesc asa cum stiu ,iti dau eu .Dar din dar se face rai ,nu ?

flordel

Multumesc, numai sa se inmulteasca asa mult la tine. :-bd

Rux

Stirnita de Es ,am plecat la facut poze.  
Va arata un colt ,care imi place foarte mult ,desi din poze poate nu pare interesant. Este rustic si, sa zic asa, pe gustul meu.

Rux

Cum coltul meu rustic nu a impresionat   ;D, poate stiti ce nume are  trandafirul asta.Este un rambler,pe care daca-l las sigur ajunge la 10 metri. Acum arata ,doar ca in poza nr. 2 datorita faptului ca-l tund drastic. Miroase extraordinar ,atrage albinele ,fluturii ,ce mai ,un spectacol florifer .

P.S. Pozele sint facute in urma cu o saptamana,acuma este plin de flori ,arata superb. Nu cred ca l-am vazut vreodata bolnav ,nu-l musuroiesc ,nu-i pun ingrasaminte ..
Multumesc celor care stiu raspunsul .

einsteinitza

Coltul tau rustic e foarte frumos, ce sunt alea rosii,sunt foarte decorative?
Cand infloreste ramblerul?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro