Permutari ,combinari si aranjamente ...in gradina mea

Started by Rux, June 07, 2010, 07:26:16 PM

Previous topic - Next topic

Rux

    Am cumparat un imobil si un teren aferent ,in suprafata de 800 mp,in urma cu mai multi ani. Pana acum trei ani nu am facut cam nimic la teren intrucit casa era in renovare si terenul era acoperit cu tot felul.
Terenul este in mare parte  in panta ,inclinare cam 35-40% .
Fazele amenajarii terenului :
  Faza 1. Dupa" lupte   " crincene purtate in familie  avind ca subiect  -miza"mobilarea" acestuia  : flori (eu) contra gazon(el)  pe  tot terenul ,am reputat prima victorie : flori pe marginea intregului teren si  gazon in interior. Conform principiului ca orice pas mic pate fi baza unui pas  mare ,am incheiat" pacea" de la Bucuresti. Astfel mi-am cumparat instantaneu ,o multime de trandafiri (adica cam 8-9  ,era toamna undeva prin noiembrie)fara sa am habar de cultivarea  trandafirilor alegindu-i   numai dupa pozele de pe cutie si incercind ca acestia sa aibe cam aceiasi inaltime   si cerinte.(nu toti au fost si ceea ce scria pe cutie ...voi posta si asta cu poze)
  I-am plantat ,asa cum m-am priceput si toti s-au prins.Ulterior am constatat ca desi am respectat distanta mimima  totusi i-am pus cam apropiati unul de altul.
  Faza 2 In primavara anului viitor m-am dotat cu niste caini. Unul mai nebun ca altul ,unul care adora (ea)trandafirii mei sa-i manince bobocii  si unul  (el) care -i foloseste pe post de stilpi pentru necesitati fiziologice.
 Faza  3. : In circumstantele de mai sus ,am inceput o "rearanjare "  si o permutare a trandafirilor . De asemenea am  construit la mijlocul terenului un gard ,ceea ce a reprezentat o alta victorie  in fata perechii mele. E adevarat ca am fost ajutata si de faptul ca un jumatatea mea ,ca sa zic asa , avem un bazin cu apa in care .... le placea si cainilor sa se duca nu numai noua asa ca ...volens nolens ... gardul a aparut.
 Trandafirul galben ,cel urcator ,a fost mutat anul trecut ,in luna IUNIE  pe o caldura torida afara insa m-am gandit ca poate mai are vreo sansa intrucit continea cantitati imense ... de dejeuri canine. si continua sa fie preferat de Anod  pentru acelesi treburi..... M-am gandit ca oricum soarta lui era deja clara asa ca nu aveam ce pierde . Astfel incit este o victorie  pentru mine salvarea lui in extremis.
 Faza 4. Din motive ce nu are sens sale  expun aici ,gazonul de pe  partea ceea mai abrupta a pantei nu il mai putem tunde ... cum trebuie asa ca a trebuit sa ma gandesc cu ce sa-l inlocuiesc ,de asa maniera ca pe viitor sa arate bine ,sa nu muncim ca nebunii etc..
 Faza 5 :in atare situatie ,dupa trei ani ,sintem aproape cam ca la inceput...tot mutam ,permutam ,mobilam " dezmobilam" combinam terenul ...
 Am povestit toate astea in mare parte pentru ca sint mandra de victoria mea cu mutatatul trandafirului urcator ,cel galben si pentru a arata celor pesimisti ca trebuie sa fii optimist (chiar cand toate cartile spun altceva ... meriti sa incerci )

 

Rux


Rux



Rux

:D

einsteinitza

Bun venit in gradina ta, ma bucur sa o vad si sa o admir.
Zidul tau e grozav, ca si cainele de altfel  ;)
Cat despre trandafiri, florile sunt superbe, nu stiu insa care crezi ca sunt urcatori, fiindca vad ca multi au suport.
Din primele poze, rozul de langa urcatorul galben este Angela, care nu e urcator, nu trebuie ridicat pe bat ci lasat tufa, formeaza o tufa superba.Trebuie doar sa-l tai cum trebuie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Da Es ,ai dreptate . Mai am in alta parte unul care este tufa si este intradevar superb.
Pot posta si poze.
Recunosc ca nu tund cum trebuie trandafirii dar poate de anul asta sa o fac.
Ma bucur ca macar gardul si cainele iti plac !
Trandafirii poate la anul  ; ;D


vernil

Wow, Rux, ce trandafiri superbi ai! Mai ales cel portocaliu, e superb! Felicitari si continua sa fii optimista! Reteta de succes!  :D

einsteinitza

Nuuu, imi plac mult trandafiri, doar modul de conducere e putin aiurea, dar asa-i la inceput.
Angela las-o tufa, te va incanta cand mai creste.Cel portocaliu, pare urcator, dar nu trebuie sa il conduci in sus ai reusit sa obtii flori doar in varf, iar jos e deja degarnisit. Stiu ca ai urmarit discutia cu urcatorii,asa ca acum stii ce sa faci, urmareste ramurile pe masura ce cresc si leaga-l spre orizontala.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Es ,stiu ca sint inca la stadiul de diletant in ale trandafirilor.
Recunosc si ca  uneori am stiut ca gresesc dar am acceptat tacit pentru ca imi placea cum"dau "pe zid .
Si ..da.. deja am inceput sa aplic ceea ce ai spus altor  forumisti cu modul de conducere al noilor  tije .
Si inca ceva . O sa postez poze ca nu toti trandafiri mei i-am facut urcatori  desi nu erau .  Adica  ei sint asa cum trebuie si in gradina mea.
Mersi oricum , invat . Recunosc insa ca astept si criticile altora ... decit ignoranta lor.

Ionela

O gradina pe placul meu ;) drept pentru care o mut alaturi de celelalte gradini - sper sa nu te superi, Rux! Daca tu esti diletanta in trandafiri eu sunt diletantissima :D :D :D Si cainele imi place  ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

edita

Minunata,parca ar fi gradina unui castel medieval.Felicitari Rux :)

penelopa

Rux-iţa dragă, poate n-ai să mă crezi, da' chiar îmi place ce-am văzut  aici! ::)
Terenul în pantă poate fi amenajat ingenios şi de maxim efect. Iar zidul de piatră, scara , suporturile trandafirilor sunt pe gustul meu. ;)

ps. Să înţeleg că locaţia este în  împrejurimea Bucureştiului?!!!

adrianam

Si mie imi place tot ce ne-ai aratat dar si povestea, Rux!  :)

Rux

Sint de-a dreptul entuziasmata de aprecierile voastre !Multumesc tuturor.
Ok!.M-ati determinat "sa tinem legatura".
Povesti mai am ,poze mai am ,atunci mai imi trebuie ceva timp!
Chestia cu vointa am lamurit-o ,asa ca exista!
Ma bucur ca sinteti in gradina mea si ca va simtiti bine . O sa fac in asa fel incit sa va ofer posibilitatea sa va mai plimbati prin ea.
p.S.Si eu imi ador gradina.(ca voi toti pe ale voastre ,de altfel)chiar daca este "under construction".
Ne mai auzim!

einsteinitza

Eu nu stiu nici o gradina pe forumul asta care sa fie iesit de sub Under construction :D :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Ha ha ha am suflat pe voi Nice ciini ce bine imi pare .Deci spirache al meu cuminte cuminte pe linga terierii tai . Frumoasa gradina si vezi cum te impui dusmanului de clasa adica sotului cu cuceritul terenului .Noiii suntem clasa dominanta asa pisiceste sau cu pumnu in masa asta al meu astaa al tau delimitare sfoara tepe si mai 1m luna asta mai uite un arbust frumos luna ailalta si pe urma terenul e al tau .Evrika traiasca femeia .

penelopa

Ce flori sunt alea albe care-ţi îmbracă zidul "chinezesc"? ;D

sicamin

Rux ,am ajuns si in gradina ta frumoasa si am admirat frumosii trandafiri.Sant minunati!
Sa ai mult spor si sa-ti realizezi toate visele !

Rux

Vad  ca am musafiri in gradina mea!!!!!
Fiti bine venite !
Nu am avut timp sa rapund la intrebarile voastre !
Stefana : cam da  ... si iti multumesc ca ai tinut minte asta .
Pene : "Pacea de la Bucuresti " a existat intradevar  dar nu locuiesc in Bucuresti  si nici in imprejuriri,ci asa cum a  retinut Stefana .Cu ocazia drumul la Bucuresti am reusit sa-l fac sa inteleaga ca este super gazonul dar si asta  trebuie pus in evidenta ,asa cu o pata de culoare ..Si pata de culoare s-a transformat intr-o adevarata gradina cu flori .,incet ,incet .Adica cind barbati-miu a zis " da"  va dati sema ce victorie ?Instantaneu  Bricostore  mi-a fost un prieten ...apropiat .... de acolo am luat primi trandafiri  sant "Capitalisti".Acum "s-a dat pe brazda " ca-i i place si lui .
O sa va spun mai multe ...
Mersi de vizita desi e cam arsita acum !
Ne vedem mai pe seara !

einsteinitza

Rux, gradina ta e un colt de rai, si eu ma bucur sa ma plimb prin ea. Stai ca vine toamna si incep iar listele, cumparaturile si smecheriile.
Vorba Geodeziei
Evrika=traiasca femeia :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Es ,mi-ai luat-o inainte  !
Vroiam sa-i raspund si eu Geodeziei cu aceleais ganduri . Geo : Super !

penelopa

Eu cred că voi "îi căutaţi" prea mult în coarne pe "duşmani"!
Eu, pe duşmanul" meu îl iau cu frumosu' la început şi dacă persistă în încăpânarea lui prostească, o fac şi eu pe proasta şi, când nu e acasă, mai plantez ceva pe unde era interzis. ;D  Când îmi vede "opera", după "epitetele" de rigoare, se dă bătut . ;)

stefana

Quote from: Rux on June 07, 2010, 09:19:59 PM
O sa postez poze ca nu toti trandafiri mei i-am facut urcatori  desi nu erau .  Adica  ei sint asa cum trebuie si in gradina mea.
Mersi oricum , invat . Recunosc insa ca astept si criticile altora ... decit ignoranta lor.
Mie imi place grozav sa ma plimb prin gradina ta  ::). Las pe altii care se pricep sa-ti dea idei, sfaturi... deci critici nema de la mine (nu iti mai laud si eu "stancaria" ca au facut-o deja toti  :D ).
Astept in continuare alte poze, cu nerabdare  :o

Rux

Sa stam la o poveste in gradina mea .
Deci  modalitatea lui Pene de a -si pune in practica  dorintele o aplicam si eu cind stateam la bloc. Aveam un balcon plin de flori si in interior si in exteriorul lui.
In fiecare an ,aveam diverse "solicitari  de ex. vopsit (prin interior}montat  diverse chestii ,"impuscat " pentru suporti etc. (erau tot mai multe flori prin balcon ,cerinte noi ,deh )
Bun .In fiecare an : discutii  si tegiversari.
Ok.
In fiecare an ,s-a intimplat sa plece cu diverse treburi ,mai mult de 2 zile , primavara . Imediat ce usa s-a inchis dupa el ,dupa  pupaturile de rigoare ,eram deja "pe front " Vopsit ( la propriu tot in fiecare an )ras tuns si frezat,balconul meu(mai putin "impuscat")
Cind ajungea "omul " acasa ,flori aranjate ,miros super ,(inclusiv a vopsea ;D)Era pus la zid . Asta e ".La anul te rog sa nu mai faci asta .Trebuie facut organizat zice el .Ok zic eu . "Si cum in fiecare an se repeta figura ,in ultimul an de stat la bloc deja ajunsese  curios sa vada : ce am mai vopsit ,ce am mai  pus ce  flori ce culori , :D
DECI SE POATE !!!!!!cu mult tact !!! :D