Gradina Fermecata -George.

Started by popgeo, June 01, 2010, 07:37:49 PM

Previous topic - Next topic

popgeo

Pai sa vedem,  am auzit ca se inmultzeste cam greu.   Nu stiu ce sa zic.

popgeo

Au mai inflorit:

Zambile, narcise  si  spanz, trag tare bujorii arbustivi.



Narcise:











Radu

Acum am ajuns şi eu în casă.

Deci, să fie oficial: te invidiez etern, intern şi extern.   +dns +rsp

popgeo

 +dns   No, pai daca e asa grava boala..... or sa fie de  vanzare narcise de multe feluri in toamna..... si probabil si bujori si altele....;-)

popgeo

Te invidiez extern si etern:  Te exvidiez. ........ =))

Quote from: Radu on March 15, 2014, 06:28:02 PM
Acum am ajuns şi eu în casă.

Deci, să fie oficial: te invidiez etern, intern şi extern.   +dns +rsp

zamfira

Buna ziua, domnule Pop!
Am discutat cu mama dumneavoastra, am si cumparat in toamna cateva plante, mai ales irisi. M-ar interesa sa cumpar bujori arbustivi. Dumneaei mi-a spus sa va intreb pe dumneavoastra daca si, eventual, cand vor fi disponibili. Admiratie pentru gradina fermecata!

Rux

Recomand tuturor sa -si faca cumparaturile de la mami lui Geo.Plantele sint viguroase, sanatoase  si mari la preturi rezonabile.
Si eu am cumparat doi bujori arbustivi de la el( pe langa multe altele ) si unul are deja boboc. +dns.
Asa ca Zamfira ,gaseste locul pentru ei .


sandaveturia

Doamne, .... cum adica unul are deja boboc? ma crucesc... Eu ma rog de Forsithia sa infloreasca odata, am taiat azi primele narcise galbene si le-am pus in vaza , bujorii scot nasul de 1-2 cm si voi vedeti deja boboci?.... Cred ca fac taraboi!...Ma duc sa le cant serenade, poate se indura si florile de mine!... Da, in oras Forsithia e inflorita, la 5 km de mine am vazut-o iar inflorita, dar a mea acum se deschide. Cred ca o trage curentul de la rau, ca e raul la 2 m de ea, sau poate o dor salele si a facut reumatism?... ???
Intre oras si cabanuta mea sunt 12 km... dar sunt cateva grade bune diferenta, valea e ingusta acolo, poate si curentii influenteaza, oricum toate acolo sunt intarziate cu 2 saptamani. Dar am taiat totusi trandafirii saptamana asta, au muguri marisori deja.

popgeo

Buna Zamfira,

As dori sa iti pot da un raspuns pozitiv, dar  din pacate nu pot inca.  Bujorii arbustivi sint foarte la inceput in gradina si inmultirea lor e un proces mai anevoios.  Cred ca in urmatorii 2-3 ani nu vor fi  disponibili, dupa  aceea  probabil ca  da.  Bujori ierbosi insa vor fi disponibili in  toamna o multitudine.  Arbustivi probabil poti lua de la Anthesis.

Quote from: zamfira on March 16, 2014, 08:26:00 AM
Buna ziua, domnule Pop!
Am discutat cu mama dumneavoastra, am si cumparat in toamna cateva plante, mai ales irisi. M-ar interesa sa cumpar bujori arbustivi. Dumneaei mi-a spus sa va intreb pe dumneavoastra daca si, eventual, cand vor fi disponibili. Admiratie pentru gradina fermecata!


Rux , e foarte posibil  ca bujorii arbustivi sa nu ii ai de la mine.


Sandaveturia, asa sint bujorii arbustivi (scot bobocii foarte repede), practic  virful de crestere contzine si  bobocul, si cind ajunge pe la 5-10 cm, bobocul deja e vizibil. De aiai si sint mult mai timpurii decit cei ierbosi, pt ca trebuie sa creasca foarte putzin  fatza de lastarul existant( cam 15 cm) ca sa formeze floare si sa  infloreasca.

sandaveturia

Da, Geo, am si eu un Bartzella,pe care eu nu-l consider ierbos, am citit ca e semiarbustiv si intr-adevar am vazut ca si-a mentinut lastarii de anul trecut si are muguri pe ei, dar mai am pana la faza cu flori.E foarte bine ca vorbesti de bujori de la Anthesis, de acolo am si eu Bartzella, dar recunosc ca nu am indraznit sa spun pretul lui sotului meu decat dupa ce a inflorit prima data.Atunci am deschis gurita, cand a spus ca-i place.Dar deja e imun, nu-l mai mira nimic.E de bine, adica... +rsp

popgeo

Bartzella se manifesta in general ca unul ierbos.  Cei arbustivi  au  un avans major in primavara  fatza de oricare  ierbos sau semiarbustiv..... . Actualmente ai mei cei arbustivi au 10-20 de cm de crestere si multe frunze desfacute   iar  cei ierbosi marea majoritate nu au scos nasul din pamint.

sandaveturia

Mno...las ca imi iau si eu unul la toamna, ca sa vad diferenta...Mi.ar place unul cu o culoare tare, un mov cred.Totusi, Bartzella mea se diferentiaza de ierbosii pe care i.am primit, e mai inaintat in primul rand si are muguri pe lastarii de anul trecut.Adica aici e diferenta, cei ierbosi nu mai au nimic de anul trecut, dau doar de jos.
Geo, promite.i ceva frumos lui Radu, chiar daca.i  barbat, ca sa nu se inverzeasca de tot cand se uita la pozele tale...Recunosc ca si eu sunt cam verde...   ;D

Radu

Quote from: popgeo on March 15, 2014, 06:44:39 PM
+dns   No, pai daca e asa grava boala..... or sa fie de  vanzare narcise de multe feluri in toamna..... si probabil si bujori si altele....;-)

O să ţin aproape. Eu am narcise, dar un singur soi... albe (nu am fost curios să văd cum se numesc) dar îmi plac mult şi aş încerca să diversific. Vedem, la toamnă.  ;;)


popgeo

Au mai inflorit:

Buchete:




Zambile:





Narcise:











larisa

Ioi,Doamne ,mori cu zile .Asa e de frumos la tine in gradina.Ma intreb ce o fi la vara cind incep crinii si celelalte

paunita

Tare frumoase mai sunt bulboasele astea de primavara ! Sunt fericita ca exista si in gradina mea  multe soiuri din minunatele narcise cu provenienta din  "Gradina fermecata " Zambilele duble sunt de vis !

popgeo

Atunci e "recital".... cu toate ca am rezolvat pina acum ca inflorerea majora sa inceapa in  martie si sa se temine in August.   Sint flori si dupa august, chiar pina in noiembrie-decembrie dar nu mai sint asa multe.  in Septembrie si Octombrie mai este un val major.

Quote from: larisa on March 20, 2014, 09:49:42 AM
Ioi,Doamne ,mori cu zile .Asa e de frumos la tine in gradina.Ma intreb ce o fi la vara cind incep crinii si celelalte

popgeo

Au mai inflorit:

Zambile, Hellebore, Primule ............... bujorii arbustivi se dezvolta vertiginos. 



Buchete:




Sezonul narciselor e in plin avint:
























popgeo

Au mai inflorit: Spanz - Narcise


Spanz:  sezonul lor se apropie de sfarsit, majoritatea celor deschise la culoare au devenit verzulii.






Narcise:

Au mai inflorit:

Mono









Duble






Duo-trio






Multi



popgeo




popgeo


Buchete 25-26 Martie






Narcise: Mar25-26














Duble





Duo-Trio

















Multi:



popgeo

25-26 Martie - Continuare





Buchete






Duo-Trio-Mono





]