Gradina Fermecata -George.

Started by popgeo, June 01, 2010, 07:37:49 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

George, ia zi tu, cum recunosti crinii anuali de cei pereni. La noi pe apa, pe mal, chiar langa poarta mea, au aparut niste maci roz franjurati mari , inalti, o splendoare, vreo trei tufe, cred ca cineva a avut prea multi si i-a aruncat cu gunoiul, ca acolo mai arunca in apa buruieni oamenii foarte civilizati. :o :o :o M-as duce sa ii mut la mine ;D ca sunt exceptionali, dar daca sunt anuali poate mai bine sa ii las sa faca seminte si sa le culeg.Tu ce zici? Sunt asa frumosi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Corina cred ca intrebi de  maci anuali si maci pereni......da fa 2-3 poze si posteaza-le si poate ii dam mai usor de capat:

Se recunosc relativ usor:
Macii pereni au frunze  paroase, verde mai inchis   si destul de lungi si sectate... creste practic o "rozeta/tufa/claie" de frunze, la macii anuali  e un verde spre albastriu frunza..nu e paroasa si nu e prea lunga.

Mac peren (vezi frunzele)


Mac anual:


Quote from: einsteinitza on June 15, 2010, 11:39:48 AM
George, ia zi tu, cum recunosti crinii anuali de cei pereni. La noi pe apa, pe mal, chiar langa poarta mea, au aparut niste maci roz franjurati mari , inalti, o splendoare, vreo trei tufe, cred ca cineva a avut prea multi si i-a aruncat cu gunoiul, ca acolo mai arunca in apa buruieni oamenii foarte civilizati. :o :o :o M-as duce sa ii mut la mine ;D ca sunt exceptionali, dar daca sunt anuali poate mai bine sa ii las sa faca seminte si sa le culeg.Tu ce zici? Sunt asa frumosi!

einsteinitza

Multumesc, deci sunt anuali ca au frunze gri argintiu, dar sunt superbi, cugriul ala si florile roz franjurat.Deci ii las sa faca seminte
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

De fapt tine destul de mult.... cam 5-6 saptamini.... poate ca daca as posta poze in fiecare zi  ar fi un "pericol".. asa de 1-2 ori pe saptamina nu cred... doar aia dependenti rau care se uita la aceleasi poze de mii de ori...;-)


Quote from: penelopa on June 14, 2010, 08:35:45 AM
Quote from: einsteinitza on June 14, 2010, 06:18:47 AM
Da, incep crinii si inebunim cu totii
Noroc că nu ţine mult! :P

Schnuppe

Exceptionala colectie , cel putin Delphinium sint deosebiti ! Cam citi ani rezista cei mari ? Tu si vinzi sau sint numai pentru gradina ta ?

popgeo

Schnuppe.. cred ca  traiesc cel putin 7-8 ani si infloresc 1-2-3 saptamini (functie de cit e de cald) si de mai multe ori pe an....... dar trebuie despartiti cind se fac prea mari.  Depinde pina la urma de soi... dar cei mari din noua zeelanda traiesc probabil 7-8 ani. Mai si vind din ei cind se indesesc prea mult  sau cind se fac tufele prea mari...


Za 2010 lily symphony is on













einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

E ciudat cum arata ( in sensul bun ) , crinii si Delphinium , parca ar fi o plantatie la o firma , parca sunt pregatiti pentru comercializare . Si cum eu incurajez vanzarile de plante te pot ajuta sa scapi de citiva Delphinium , tufele alea se cer neaparat despartite , trebuie sa te ajut cumva ...  :D
Doar spune-mi ce te deranjeaza pe acolo si te ajut imediat !  ;)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Esti incorigibil! :D :D :D
Ce suflet milostiv si cu cata candoare o spui.

penelopa

Schnuppe, cred ca ar trebui s-o deranjezi pe mama lui Geo, daca vrei Delphinium. ;)
Geo poate, doar, sa puna o vorba buna pentru tine, de acolo, de la el, din Canada ......... parca ???

ps. Daca vrei, pot sa te ajut cu o adesa de e-mail.

popgeo


Iata ce a mai inflorit si la mine:
Cale, trandafiri si ranunculus:




Delphnium:



Clematite: Arctic Queen si Vienetta


Crini:
Lilium Pardalinum (cel punctat) si hibriz de Lilium lankongense















popgeo

Schnuppe... mama mai vinde flori taiate...

Delfiniumi vor fi ceva in toamna.. dar nu stiu din care, mama ar trebui sa stie.... tufele nu sint chiar mari anul asta. In masura in care este surplus... sigur pot sa iti dau  citeva radacini.

Uite una mare arata cam asa, are mai mult de 12-15 (cam 20 era asta) lastari si e mare de cel putzin  0.5 m patrati .. depinde totusi de soi, unele soiuri sint mai mici.



Ionela

Geo, ce ranunculus sunt acestia?? :o :o

Imi plac calele enorm - nu le stiam decat pe cele albe! Si clematita Vienetta! Si delphinii, desigur. Ce mai, imi plac toate!!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Geo, trandafirul ăla piersiciu este ....... nemaipomenit!!!  :o  Chiar şi clematita albă (de unde ştii, măi Ionelo, că-i zice cum i-ai zis tu că pe etichetă scrie altfel  ???    ;D
Există şi Delphinium  cu floare bătută  :o (mă refer la cel lilaa de lângă Delphinium albastru ).

popgeo

Penelopa.. cred ca faci o confuzie, Ionela se adreseaza la clematita alba cu violet la care nu apare eticheta in poza.. deci corect.
  Exista delphinium cu floare batuta si allabstru si roz si alb in gradina.. si poate si violet.  Acum ma uit dupa unul care e albastru inchis... cred ca deja a rasarit din rasad dar ramine de vazut daca supravietuieste "copilariei"...

Ionela

Asa-i ;) Despre cea cu alb si mov ziceam eu. Adevarul e ca si cea alba este superba 8)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

popgeo


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

edita

Ce de minunatii... :o Azi preferatii mei sunt crinii  :o


edita

Foarte frumosi Pene,mersi.Eu am doar din aceia albi obisnuiti,dar miros super. ;)

Scaietzel

Pene, parca ziceai ca sunt pricajiti crinii tai  ;D Vrei mereu sa ne pacalesti ;)

penelopa

Păi, după ploile astea, au crescut precum făt- frumos cu paloşu' gros  ;D :D

Scaietzel