Gradina Fermecata -George.

Started by popgeo, June 01, 2010, 07:37:49 PM

Previous topic - Next topic

popgeo

Am aflat pina la urma  unde se fac prezentarile gradinii ........Am sa incep sa fac prezentarea..

Gradina mea este in Caransebes... Jud Caras-Severin, clima e destul de blinda....dar datorita faptului ca orasul e pozitionat la poalele muntilor  este  mai racoros decit orasele mai mari din Banat.  Gradina e relativ mica... cred ca 6-700m patratzi.  Eu am  considerat ca gradina  trebuie sa fie un spatiu de  frumusetze si reincarcare  unde se poate crea un model extraordinar de armonie si  frunusetze... unde sa fie flori de primavara devrem pina toamna tirziu.
 De aceea am  numit-o  Gradina Fermecata...

Am inceput sa transform gradina din gradina de legume... in gradina de flori cam de acum 10 ani... mai incet si in timp cu  ajutorul parintzilor am adus-o aproape  de unde doresc sa fie. (dar eu de fapt doresc sa aiba cam 3-5000 m2)

In principal colectionez plante  care nu sint pretentioase si nu necesita scoatere/mutare peste iarna. Incerc sa aduc plante de clima temperata de pe toate continentele  si  sa fac o selectie  a ce merge si ce nu merge in clima  Romaniei. Am inceput cu lalele.. dar am renuntzat pt ca nu o duc bine la mine in gradina.. apoi am continuat cu plante mai rezistente... crini, narcise, delfinium, maci orientali, bujori, hibiscus, cale, colchicum, crocusi, Irisi, zambile, trandafiri.
Colectii mai reusite  am la crini si narcise...la celelalte sint in  lucru... functie de cum mai gasesc spatiu in gradina...

Pina acum am incercat sa fac colectii  de  plante bulboase si  cred ca vor urma lianele si tufele.

Incerc sa fac si un website de prezetare, dar o sa imi ia ceva timp sa il termin.

Iata o privire generala cind e sezon de maxima inflorire la crini:




Aspecte cu gradina se pot gasi la:

www.gradinafermecata.com/gallery            -asta e in lucru...

www.webshots.com/user/popgeo


einsteinitza

Astept cu nerabdare, desi o sa cam ne sara ochii :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Sa-ti creasca gradina (in ambele variante - reala si virtuala) si sa ne sara noua ochii cat mai des, Geo! ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

dyadin


Rux


GetaV

 cred ca esti prea modest,ai cu ce te lauda ;)

penelopa

Nici n-am mai vazut pana la Geo un lan de crini!!! :o :o

geodezia

Superbi si sa nu pristinesti ciini si pisici .Sunt obsedata ca am luat crini de la tine si de la Monica, crezind ca i-a trecut oful pe crini mei da si anul asta mii i-a jucat .Offfffff da si eu i-am luat iute ce au mai scapat si i-am pus in vase
Super lanul tau de crini SI lasa ca zona e buna aveti si pamint buna asa ca tine-o tot asa sa ne bucuram si noi ca vrem si noi bunatati de la tine din gradina 

Ionela

Geo, crinii tai n-au probleme cu daunatorul rosu?
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

pai nu stii ce-am patit cind l-am prins pe intrus si l-am stocosit ? da acu ce sa fac ii tin prin ghivecele cu flori ca in gradina mii tavaleste Spiri .cel din care incepuse sa haleasca nu a inflorit inca .Da sa stii Ionela ca am vazut ca si limascii trag la crini .Am gasit vreo 2 si pe brugmansii .cred ca anul asta de la ploii o sa avem de furca cu melcii astia rau de tot

Ionela

Si aia sunt o plaga >:( >:(... Cum scapati de ei?? Rod bulbii din cate am inteles >:( >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Nu mai sitiu ca ii mai gasesca asa ca tot bibilicesc la ele si mai pun graunte din alea albastre .papa bun si pe urma ii gasesc cu burtile in sus

penelopa

Dragă Geo, iată şi lanul meu de crini  :D
http://penelopa.sunphoto.ro/iunie_2010/15696890

Alţii, n-au catadicsit să înflorească. :) (Ca să vedeţi ce putere are - încă- culoarea asta !  >:()

geodezia

HAi ma nu ma mai oficati si voi acum cu frumusetile voastre din gradina .EU ce sa fac daca Spiri nu ma lasa sa pun si eu frumusetile in gradina .Asta e in ghivece cu ele ca e bine si acolo. Da e pacat ca ar creste altfel .Ala portocaliu de la mine ma uit la el ca are o tulpina inalta de 1-1.5 m si groasa asa ca destiu al mare .E da iti dai cu seama daca  ar fi in gradina sa se dezvolte in voie bulbul .Ca nu il credeam pe Geo cind zicea ca ajung crini la 2 m .Ete acum vad cu ochisorii mei iesiti din orbite cit de frumos este ala al meu portocaliul . Ajung tirziu acasa ca vreau sa o oftic pe matusa ,I-a luat si ei nepoata din Bucale niste crini ca ala galbenu al meu si e mindra tare .Trebe ofticata cu al portocaliu .Nu il vede peste gard ca eu l-am pus dupa brugmnasii si nu prea se vede de la ea ca are si luleau turcului in fata . DA LAS CA VINE VINERI ACUM SI MA OCUP DE OTICACIUNI.Oricum am dat jos pe ala roz si se tot chioraste de dupa gard la el .Da cind loi aduce in peisaj  pe al galben .sa vezi cum o roade invidia .Ea are multe muscate curgatoare si amarylisi multi .Ii tot dau cu discutiile de pe forum ca am invatat asa si pe dincolo ca acum pozez la flori si le pun si o aud de dupa gard
da nu mi le pui si pe ale mele .Hihi hi ce placut e .Are cu ce se lauda ca are si vreo 40 de trandafiri are si lalelel si gladiole si lupini are ceva si fuchisi .Ne imboldim una pe alta cu ce flori avem care mai de care Mi a luat-o inainte cu o kalanchoe  alba eu am galbena rosie si portocalie si ea are alba .Da nu ii cer ca pe urma imi cere si ea mie de alelalte asa ca rabd

penelopa

Nu te lăsa, Geodezia!! :D
Kalanchoe albă bătută (calandivă se cheamă) îţi dau eu, aşa că nu te umili cu cerşitul la mătuş-ta.
Da', hai să mergem în grădina ta că ne bate (la cap)  Geo Pop.

einsteinitza

George, nu vad pozele albastre ;)  in gradina si nic i macii tai superbi.

Eu deja am facut lista,dar parca le simt lipsa de aici din gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Da, incep crinii si inebunim cu totii
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa


einsteinitza

George, cum se cultiva Delphinium aia, ca tare sunt frumosi? Nu ne faci un topic la Flori de gradina? Sunt extrem de decorativi dar nu stiu mai nimic de ei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Quote from: einsteinitza on June 14, 2010, 08:43:01 AM
George, cum se cultiva Delphinium aia, ca tare sunt frumosi? Nu ne faci un topic la Flori de gradina? Sunt extrem de decorativi dar nu stiu mai nimic de ei.

Exista un topic la flori de gradina... din toate florile care au trecut prin perioada rece si ploioasa din primavara.....astea sint singurele care au dus-o bine. Racoarea si umezeala e pt ei ca la mama acasa...

einsteinitza

Scuze,n-am observat, poate petru ca eu nu prea stiu ce nevoi au.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

George, jos palaria! Si crinii sunt superbi!  8) 8)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8