Gradina Fermecata -George.

Started by popgeo, June 01, 2010, 07:37:49 PM

Previous topic - Next topic

popgeo

Ultimii infloriti...care au inforit dupa ploi sau au rezistat (cu floarea inchisa).






Mihai

Bujorul ala galben ,este spectaculos :-bd

popgeo

Au mai inflorit:

Maci & Clematis:



Bujori:





popgeo


popgeo

Au mai inflorit:

Clematis  :




Lupin & Bujori:



Maci Orientali: (Foarte chinuiti de ploi anul asta):




popgeo


Delfinium(la astia le-a placut apa din plin ):








Carina

Daaa, foarte frumosi
Si la ai mei le-a placut apa, unii au crescut dublu fata de anul trecut  +hypno Ma bucurasem si eu ca am gasit la Levi un soi pitic, care nu trebuia legat de bete, si acuma na, s-au facut si ei inalti deci trebuie sa caut tutori. Si vad ca s-au latit foarte mult si tufele, deja mi-au intrat peste trandafiri, cica ei trebuiau sa fie plante acompaniatoare si cand colo trandafirii au ajuns pe locul doi, abia se mai vad printre delphinium  ;D

Dalia

Superbi! Eu am unul singur, roz. Cand este potrivit pentru separare?

paraschivvvv


popgeo

In principiu toamna tirziu sau primavara devreme.

Quote from: Dalia on June 02, 2012, 06:49:40 PM
Superbi! Eu am unul singur, roz. Cand este potrivit pentru separare?

Dalia

Multumesc, Geo. Al meu s-a indesit, nu l-am despartit la timp si cred ca nu i-a placut treaba asta. In primavara a iesit mult mai firav.

popgeo

E normal sa se indeseasca. Abia in anul 3 de la plantare vor fi maturi si acomodati cu locatia (daca le place).   Daca sint mai firavi  inseamna de obicei ca nu au suficienta mincare...... gainatz de pasare in apa si pus in zona lui (dupa ploaie, si dupa ce a fost lasat la fermentat 1-2 saptamini)  ar trebui sa ajuta , de asemenea orice alt ingrasamint organic ajuta... gunoi de oaire putrezit e un exemplu foarte bun.

Quote from: Dalia on June 03, 2012, 07:03:39 AM
Multumesc, Geo. Al meu s-a indesit, nu l-am despartit la timp si cred ca nu i-a placut treaba asta. In primavara a iesit mult mai firav.

Dalia

Eu nu le-am pus ingrasamant.  ;D Am sa le acord mai mare atentie. Oricum vreau sa-i si mut.  :)

popgeo


paraschivvvv

Geo frumosi bujorii si mie imi plac ,am cativa in curte albi dar rosii sunt mici si inca nu au facut flori pana acum

popgeo

Cred ca anul asta o sa il numesc anul delfiniumului... pt ca a fost atita ploaie incit celelete plante  nici nu se pot compara la performatza cu delfiniumul:
Inflorirea e la inceput si aproape toti cei maturi  sint la 2m... si mai urmeaza o sumedenie de tufe sa infloreasca.






Radu


paraschivvvv


popgeo

Iata si o clematis inflorita:  Arctic Queen si primul crin inflorit anul asta:


popgeo

Au mai inflorit:


A inceput sezonul la crini:












popgeo

Povesti din padurea de delfiniumi sau din lanul de delfiniumi...;-)










BoboROM


Geo, foarte frumosi. Cat rezista infloriti?
Mai infloresc pana la sfarsitul verii?