Gradina Geodeziei

Started by geodezia, May 27, 2010, 09:33:53 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

A murit saraca soacra-mea ca era o femie tare cumsecade .M-am impacat foarte bine cu ea .Era de milioane .Pacat .A murit din cauza copilului lu cumnata-mea Ana .Asa de rau ce mi-a parut .A fost foarte foarte cumsecade .

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ionela


Dumnezeu s-o aiba in paza! :(
Cum adica a murit din cauza nepotului?? ::)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Geodezia ,tare placut e la tine in gradina ! Cum la mine a plouat noaptea trecuta iar,nu pot intra la mine in gradina ,asa ca stau in gradina ta ,cuminte si pe scaunel ,si ascult cu drag pataniile tale  :D !

Erwin

Quote from: sicamin on May 28, 2010, 12:11:59 PM
asa ca stau in gradina ta ,cuminte si pe scaunel ,si ascult cu drag pataniile tale  :D !

Sica, pot sa-mi asez scaunelul langa al tau? :-P
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

sicamin

Erwin,ai un loc liber langa mine si astazi (ca tot ploua pe la noi),dar numai daca povestesti tu ,ca Geodezia ne lasa sambata si dumineca sa ne plimbam in voie prin gradina ei. De povestit te las sa povestesti ,ca mie i-mi place mai mult sa ascult  :D

penelopa

Vin şin eu cu o buturugă lângă voi! ;)
Geodezia, după cum vezi, deabia aşteptăm  noi aventuri din din "Povestirile Geodeziei!!  :)
Mă gândeam că, cel mai corect, la acest topic, să-i zicem: "În grădina, la gura Geodeziei!  :D :D :D

penelopa

Sica, la noi e cald, chiar zăpuşeală şi, cum am rămas în urmă cu toate,  fac un maraton obositor să mai scot la lumină câte ceva. Dar, când mai fac o pauză, mai trag un ochi şi pe aici.
Aşa că, dacă tot n-aveţi ce face din cauza vremii,  întreţineţi voi "flacăra vie" a TM! ::)

sicamin

Eu mai umblu si pe la oale intre timp :D ,dar sant si cu ochii pe fereastra ca doar,doar mai sta ploaia sa mai smulg cate-o buruiana. Fanul cosit din restul de gradina inca e pe jos,neadunat ,dar iarba continua sa creasca iar.

Ionela

Iaca ma asez si eu la sezatoare ;) Daca nu-i geodezia, va zic eu ce am facut la priveghiu' lu' bunicu, Dumnezeu sa-l odihneasca... Dupa ce l-am vegheat o noapte degerand de frig ca murise in toiul iernii si-l mai si chema Degeratu :D :D :D, vine o matusa de-a mea si-mi zice: Nela, hai sa facem si noi obiceiuri cum se face la mort...  Zis si facut! Mi-a pus niste cersafuri albe pe mine, palaria si ochelarii bunicului si m-a bagat sub masa pe care dormea saracul somnu al mare :o, chipurile ca sa astept primul sosit si sa-l sperii... Din fericire a venit o nepoata de-a bunica-mii care-i era si fina de botez, asa ca m-a iertat saraca de sperietura ce-a tras-o cand am prins-o de picior...  :o :o  Si cand m-a vazut iesind in halul acela de sub masa si  cu coasa in mana hlizindu-ma ca cetateanu turmentat, s-a uita la mine ca la una nu prea intrega la cap... chit ca eram eu Moartea cea neinduratoare :D :D :D Nu mi-a zis ea nimica, sigur si-acu' se intreaba daca nu aveam nevoie de tratament psihiatric, dar eu nu stiu cand m-am facut nevazuta si m-am lasat pe veci de clovnerii la mort :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Ionela,te-o fi iertat nepoata bunica-ti ,dar de uitat nu cred ca tea uitat ca ai speriato !
Fiu meu mi-a facut o boacana zilele trecute ,ca nu mai stiam cum sa scap de rusine,fata de niste rude venite la noi, de la tara. Cum tot a plouat, si noi avem caine care sta doar afara in tarcul lui si se cam murdarise,s-a gandit sa le arate ca el are grija de caine si il ingrijeste,asa ca l-a urcat sus la etaj ,a pus cainele in vana ,de era plina numai cu el :D l-a dusuit bine si la samponat. Cand a fost la frecat probabil ,cainele a sarit din vana si a aterizat in camera lui ,unde s-a scuturat bine de samponul ramas. :o El se distra de minune ,iar eu cand am vazut ce a facut ,sa ma apuce damblaua nu alta.
Eu ii interzisesem sa-l bage in vana si i-am spus sa-l spele afara,dar tot cum a vrut el a facut. Sigur ca acum tot satul va sti ca noi facem baie la caine in vana  ;D

Ionela

 :D :D :D  Sica, ai un baiet inspirat si un caine foarte curat ;)  :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Erwin

Copilul a fost doar bine intentionat!
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

sicamin

Am uitat sa va spun ca ,copilul meu are 17 ani  :D si  nu ma asteptam sa-mi faca asa ceva. :o

penelopa

Ei, main Sica, adolescentii la17 ani sunt mai obraznici si incapatanati decat atunci cand sunt copiluti! ;D

einsteinitza

Subscriu ;D ;D
Geodezia, gradina ta e plina de viata, imi place cum povestesti enorm, si imi place si ca ai o gramada de flori frumoase pe langa povestile astea. Ma bucur mult ca esti aici si ma alatur cu un scaun alaturi de ceilalti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Maaaai, iar venii la sezatoare :D :D :D  Acum nu stiu ce sa va mai zic... A, da, intr-o seara Flori il studia pe tata-sau si zice dupa cateva clipe de gandire: "Mama, tata e un kung fu grasut!" Normal ca amandoi am izbucnit in ras... Si mai sta Flori ce mai sta: "Ba nu, e luptator de sumo! Mama, da ce-i aia sumo??"

Am zis: "Hai ma Flori ca tata nu e asa de mare ca luptatorii de sumo...."

A doua zi vine Flori de la gradinita: "Mama, le-am zis copiilor ca tata e luptator de sumo si are coafura de chinez!" Saracii copii :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

 :D  În cazul ăsta, neapărat s-o pui pe Flori să-l deseneze pe tati cam cum îl vede ea ca luptător  sumo şi tu ne pui desenul pe forum. ;D

geodezia

Neata .Eu ,de vineri de la 12 pina luni dimineat nu intru ca am selectat pe calculator logare permanenta si de acasa ar fi sinucidere curata sa cer permisiune la calculator .Va dati seama ca ar fi Rontzi in stare sa zica sa nu o deranjez ca invata sau ca e intrerupata legatura la internet sau orice numai sa nu ma asez eu la calculator Asa ca pina vineri vorbim dupa aia pauza . Da vazui ca avusei musafiri si se simtira bine bine .hai sa va povestesc o chestie .
Eu cu mortii nu prea le am si ma cam bufneste risul cind vad cite vaitaturi ii trag sau mai ales la babe si mosi care citeodata te calca pe nervi si te mai chinui sa scoti de sub el vreo 2-3 ani si ai vrea sa se duca tot inainte ca e u n chin .Si ope urma ce il vaita E si avea barbatu-meu o matusa batrina vre 90 de ani si saraca noru-sa a patimit cu baba vreo 10 ani .10 ani sa o scoli sa o speli era asta terminata de nervi .Si murii baba . Noru-sa lucra cu mine la servici vine dimineata Geo murii soacra-mea zice ,ma duc acasa
Ma dute ca vad eu ce e  pe aici si ne descurcam noi fii fara grija zic zii bogproste ca scapasi de griji . In fine seara jale mare pe d-l Pipi ca murii matusa hai la Tg Jiu sa luam coroana .Hai ma ca asta e .luam coroana ,luaram buchet si hai la baba .Eu stiind oful ca toata lumea bucuroasa ca murii baba sa ma pufneasca risul cind o vad pe Rina(noru-sa toata in negru vaitaturi mamica mea etc ) cui ne lasasi pe noi vai si vai .Acum ei o pusera pentru priveghi  fiind vara si cald intr-o crama de o avea varu-meu asta da unde tavanul era scund asa cam la inaltimea capului .Tronu sub bec ca de sa o vada care vin mai bine pe baba .E fratilor si dupa vreo 2 ore de stat acolo vai si vai se aude din crama .baba oftind Fetele de la priveghi au iesit lunga pe usa afara ca invie baba .M-a bufnit risul va dati seama li s-a fleoscait la toti fata ca invie baba
Acum ce se intimplase . Tronu pus sub bec s-a incintat bosogii si singele in baba  si a inceput aerul sa suiere afara din plamini .Va dati seama ca e semn rau ca o moroaica ca sa cheme doctorul ca daca nu murii (cu toate ca aveau certificat venise doctorul constatase moartea ) E pina la 12 noaptea aflase toata lumea ca a inviat baba .Ce a fost doamne .Am plecat ca nu am mai rezistat la totii nebunii de acolo cu toate prelucrarile babesi ale semnelor .

einsteinitza

Neata.
Ionela, bietii copii ca bietii copii, dar bietul tata :D :D :D :D  Nu-i lucru usor sa stii ca asa te vede copilul :D :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Acum referitor soacra Pe soacra-mea  o chema Finlanda ( sa nu credeti ca era tiganca da maica-sa Leonora fusese la curtea regelui Mihai cu mosu care era asistent veterinar si asistentul lui Mina Minovici si cind a nascut-o sau cind a botezat-o a botezt-o regele si a picat ziua de botez de ziua Finlandei si la fetele botezate de atunci asa li s-a pus numele de Finlanda ) E da noi ii ziceam Fifi .Si a fost o femeie tare cumsecade da cumnate-mea  Ana asta a mincat-o de vie . Dupa ce ca a fugit cu barbatu-su a facut un baiat Bebica si pe urma s-a despartit de barbatu-su .E si pe copil l-a lasat de l-a crescut soacra -mea . La soacra-mea casa undeva pe marginea de apus a casii avea pridvor exact pe hotar cu vecinul .E si vecinul asta a infipt niste tepe sub pridvor .Acum Bebica s-a urcat pe pridvor  si era sa cada in tepele alea .Soacra-mea s-a certat cu vecinu pe tepe si a facut infarct si a murit pe loc .Si de atunci copilul asta parca are duhul rau in el ca numai prostii face bine si cumnata-mea nu e pe creaca ei asa da ce sa ii facem ajutam si noi cum putem .Bebica este acum in anul 3 la Poli la Timisoara da numai probleme .In fine mai are 1 an si termina ca ni s-a acrit cite probleme a facut ca saracu fratele d-l Pip i s-a acrit sa aiba grija de el .

Ionela

Maaaama, ce istorii :o :o :o  Mai de ras, mai de plans, ca nu ma pot hotara :D :D :'( :'( Dumnezeu s-o ierte pe soacra Finlanda!
Alta treaba haioasa de la mort, dar povestita, nu traita de mine... Moare strabunicul prietenei mele.... la 95 de ani. Se duc toti la inmormantare... Cand colo, o babuta de vreo 80 il bocea de zor: "Mooooshu, Ile, moshu Ile, taaare tanar te-ai mai dus!!!"

Quote from: einsteinitza on May 31, 2010, 09:12:07 AM
Neata.
Ionela, bietii copii ca bietii copii, dar bietul tata :D :D :D :D  Nu-i lucru usor sa stii ca asa te vede copilul :D :D :D :D

El e foarte amuzat, mai ales ca ea rade si anumit ii zice asa :D :D Las' ca o pun eu sa-i faca portretul, sa vedeti daca-i sumo au ba. Dar coafura de chinez nu are :D :D :D Ca la ea chinez, japonez, totuna e :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Ma cind te duci la cite un priveghi din asta se lasa cu povesti cu risete de nu mai stii daca esti la mort sau la nunta .da cel mai comic este daca sughita vreunul din cei prezenti ca atunci isi fac toti cruce si zic ca la anul ala care murii mai ia unul cu el .Si sa vezi atunci ce socoteli se fac pe categorii de virsta ....Ris de lume .Eu nu prea ma duc .Asta deoarece am trecut prin experienta mortii si stiu ca este o stare catre alta lume ca sa o parafrazez pe prietena matusii spre alte stare de agregare
Ii zic hai domnule scuteste-ma ca de murit murim macar de nae tranfsformam in abur da corpu meu cine il mai ingroapa daca murim toti in acelsi timp ? CA are cucoana un fix ca dupa 2012 murim cu toti .Si uite asa discutii interminabile pe teme astronomice si religioase  da plec citeodata fix in mijlocul discutiei  si ii zic ca nu am timp de taclale 

Ionela

Poate-s nebuna, putin imi pasa ce se intampla cu carcasa mea dupa ce plec :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Ba, mie îmi pasă......... şi când o să plec,  plec cu carcasă cu tot. ;D
Dealtfel, eu nu vreau să cred nimic din previziunile astea apocaliptice. Ce-o fi să se întâmple, să se întâmple dar eu nu vreau să ştiu. ::)