Summer Song

Started by Schnuppe, May 23, 2010, 03:48:53 PM

Previous topic - Next topic

BoboROM



Dupa iarna trecuta a fost foarte afectat, dar am reusit sa-l salvez:


claude

 +apl   Trandafirul asta mereu imi da palpitatii, parca nu-i adevarat  +hypno

Hai Bobo, tu ce zici de parfumul lui, sunt curioasa, ca pentru mine are un parfum tare deosebit, nu seamana cu nici un alt trandafir
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Claude, ma faci sa mor de curiozitate pana infloreste. +ham Macar culoarea si forma se vad in poza, dar mirosul...

BoboROM

Spre deosebire de alti englezesti (Pat Austin si chiar Abraham Darby) care nu au avut miros la prima floare, la Summer Song am simtit mirosul de ieri cand era doar bobocul inchis.

Astazi cand a inflorit, floarea mirosea frumos cam de 7 din 10. Spre deosebire de TH mirositori care miros frumos de la prima floare deoarece si tija este de 3 ori mai groasa, presupun ca la englezesti trebuie sa astepti sa apara tija mai groasa cu floare in varf. Asa s-a intamplat si la Abraham Darby anul trecut, care pe tijele subtiri nu mirosea si pe cele mai groase mirosea cam de 8. Astept sa-l vad anul asta.

Referitor la SS, tija este de 2 mm grosime, deci trebuie sa mai astept sa-i vad adevaratul miros. Azi, cand a inflorit Indian Summer, am putut sa fac diferenta, IS mirosea de 9 din 10, iar SS de 7 din 10.

 

claude

Eu intrebam in primul rand nu de intensitatea parfumului ci de ...mirosul lui  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

si Bobo a raspuns diafan nu intens dar la ss culoarea te vrajeste .. nu mirosul ..daca vrei miros intes iti iei munsteadwood sau falstaff sau ebbb tide cardinal de ricjheliu .. aia miros de intorc nasul dupa ei .. cu cit sunt sunt mai inchisi la culoare cu atit au mirosul mai puternic .. dar de ex si alba plena sau maxima miroase frumos .. .. cam toti englezesti au mirosul ala puternic frumos .. stiti ce mi-ar palce sa iau petale si sa pun prin lucruri sa miroase a trnadafiri .. dar nu ma lasa sufletul sa rup florile .. poate cind se vor face tufele mai bogate .acum  stau in fata unei flori si ma extaziez .. asta fiind munstead woodul  .. WAW

BoboROM


Stiam ca vrei sa disec mirosul, dar nu pot sa ma pronunt acum. M-am dus si de dimineata sa-l mai miros, dar nu stiu cu ce sa zic ca seamana. Era tot la fel de puternic ca ieri, foarte placut, "fresh", gen ca la Abraham Darby dar fara partea "fructata" din miros.

Mai am un Summer Song care are boboc, dar cred ca mai are vreo 2 saptamani pana infloreste. Atunci poate ma luminez mai mult.

geodezia

te-a vrajit culoare  :-bd

BoboROM

Da, culoarea este deosebita, dar si floarea la mine arata foarte bine, mai ales ca bobocul a indurat vreo 2 saptamani de ploaie.
Nici mirosul nu-i de lepadat si oricum se va intensifica mai incolo.

Ca minus as trece ca nu ramifica frumos, cum ramifica la mine Abraham Darby. Summer Song-ii la mine au o tija-doua si o inalta in sus, drept, la 60-70 cm inaltime. Abraham Darby care anul trecut in martie avea o tija, acum are vreo 16 tije cu boboci, in conditiile in care la mijlocul lui aprilie, am taiat toate tijele fiind intepate de viespie. Unde mai pui ca are soare doar vreo 2,5 ore pe zi.

sannamaria

e superb Bobo ,dar tu ai numai frumuseti din astea  :)

astept cu nerabdare sa infloreasca si la mine ,dar abia se vad boboci sunt asa de mici  :)

Carina

Bobo, defectul asta l-am observat si eu la Summer Song-ul meu, dar am crezut ca o fi asa din cauza ca a fost tare pipernicit cand l-am primit de la Petrovic. Si al meu lastareste foarte greu, are o crestere verticala si nu e deloc viguros, flori face destul de putine  :-\ Daca si al tau arata la fel e clar
Pozele in schimb sunt superbe, de maestru  +apl

claude

Ca sa nu mai spunem, la defecte, ca in soare intens i se ard urgent florile  ;D  Dupa parerea mea locul potrivit pentru el ar fi cu soare de dimineata pana pe la 13.

Eu am unul mic, de anul trecut, pe radacina proprie, e adus din Italia si s-a instalat foarte greu, si acum e pricajit, desi pe radacina proprie de dedesubt inca nu a dat nici un lastar  :-\. Mai am unul plantat in toamna, luat de la Lottum, am topait de bucurie cand l-am vazut, avea 8 lastari cu totul, unii ma grosi, altii mai subtiri, dar arata fenomenal. Peste iarna a inghetat pana la sol, acum are totusi 4 lastari dati de jos, subtirei si fragili...cred ca e fitos sidaca nu are conditiile care sa-i placa nu infloreste bine  :-\   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Englezestii nu prea pot fi apreciati in primii ani, sunt cam ciudat, dar dupa o perioada isi arata talentele!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

al meu e deja in al 2lea an la mine si tot firoscos este doar 4 lastari plini de flori dar mocioflaiti de ploaie si sta la umbra nu e in plin soare ..dar si cind infloreste cite o floare ma unge la suflet

BoboROM


Claude te-am salvat, am gasit cu ce seamana mirosul de la SS. Si azi dimineata mirosea cam de 5-6, dupa atata ploaie.

Miroase a bomboane cubaneze cu iz de lamaie si banane.

Acum referitor la tufa, din ce am vazut pe internet creste ca un "arici". Adica dau lastari lungi si drepti, inalti in medie de 70-80 cm cu 1-3 flori in varf. Seamana un pic cu un TH cu tije mai suple si mai tras de par in sus.  =)) Cred ca ar arata mai bine daca s-ar pune 3 butasi apropiati unul de altul.

La mine culoarea s-a pastrat si dupa 3 zile, dar oricum e rece si este ploaie toata ziua. Dar floarea a rezistat.
La mine ar avea soare vreo 2 ore pe zi (nu am de unde mai mult).

In final tot merita pentru forma florii, culoare si parfum.



claude

Na ca m-ai omorat cu mirosul  :D   Eu nu reusesc sa spun a ce miroase, nu sunt buna la asocieri ale mirosurilor, astept sa am o floare ca sa o miroasa si sotul meu, ca el e bun la mirosit  ;D  Mie-mi place ca este foarte deosebit, mi se parea ca e seamana cu mirosul dintr-o florarie, un amestec de multe mirosuri de flori si verde  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

a inflorit si al meu  +dns 

 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Frumooos! Il astept si eu pe al meu.


geodezia


geodezia

NA vedeti da frumos este si daca iti viri nasul in el si miorase ... frumos si ceva off topic aratara rozariul de la Arad la tele  f mare f frumos multe rose   ingrijite    cu dragoste  .. f frumos

einsteinitza

Da, rozariul ala e munca unei iubitoare de flori, nu inteleg de ce forumistii din zona nu il viziteaza, are si o colectie impresionanta de lalele, una de bujori arbustivi-cateva sute, adusi din China, un lac frumos reamenajat. Chiar ma tot intreb de ce lumea nu pune poze de acolo, chiar nu il viziteaza nimeni, in afara de Flordel?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

totusi 2000 de rose pe 3 ha e ceva de munca chiar daca a inceput de la o .. inteleg ca a cumparat 25 de ha si vrea sa se extinda .. de ce nu vind  ca ar face dumping la eutopia si la ceilalti care vind aiureli la preturi externe si peste ele

cristinaf

Pai, ea e doamna de la Eutopia.
Ca sa vinzi, trebuie sa produci, nu e acelasi lucru cu a avea un parc. Am vazut si eu aseara la Kanal D reportajul.

geodezia

 +ham pai  insemana ca nu vinde din productia proprie ca la eutopia aduc din afara .. si au niste preturi  ...mama mama =)) =))