Summer Song

Started by Schnuppe, May 23, 2010, 03:48:53 PM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Da , cred ca ar fi foarte bine asa .

geodezia

pai cred ca  are acelasi habitat ca monika . tot asa si monika il am mai la umbra si sta floarea frumoasa orange si se deschide frumos

cristinaf

Am gasit pe net o poza frumoasa in care se vede tufa intreaga de summer song si daca pana acum nu l-am vrut, de acum parca imi face cu ochiul.
http://4.bp.blogspot.com/_p0xGXA438Og/SiQeydnomeI/AAAAAAAACa4/fu6rK5EKR9g/s1600-h/Rosa+Summer+Song.jpg


geodezia

wow . sper sa se prinda arata bestial ..

claude

 +hypno +hypno +hypno Mama ce gradina are ungurul...ma apuca depresia  :o
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Bobo, tu pui linkuri de-astea de studiat mult timp, n-am ce zice, superb. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

are gradinar . si spatiu .si bani sa cumpere toate soiurile . si rabdare sa le pozeze .si ce sa mai il urasc

BoboROM


S-a prins si butasul de Summer Song in 2 saptamani si 5 zile.

Acum vad ca a dat din pamant un lastar (de obicei abia in anul urmator dau lastari din pamant):

einsteinitza

Ne spui cum ai facut?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Ca de obicei l-am pus la prins in turba cu nisip. Nu stiu daca este specific la Summer Song sau tufa mama era mai la umbra dar butasul avea lungimi mari intre noduri.

Oricum este primul butas la care da lastar din pamant in timp asa de scurt, de obicei abia in iunie anul urmator incep lastari din pamant. Si am pus vreo 70 de butasi in ultimii 5 ani...

flordel

70?  :o
Si ce-ai facut cu ei?

BoboROM

Unii i-am pus in gradina, altii i-am dat la schimb, altii au "murit" iarna ca de obicei nu-i protejez (si daca nu intra in iarna cu radacini bine formate este mai tragic).

De aceea este mai bine sa pui butasi cat mai devreme, ca sa se "stabileasca" pana in toamna.

flordel

Eu folosesc o cu totul alta metoda.
Ii pun la prins acum in august, direct in gradina cu sticla-n cap. Sticla ramane pe pozitie pana in primavara. In felul acesta au protectie peste iarna.
As putea totusi sa pun in gropa din gradina amestecul care-l faci tu, ar fi mai bine.

BoboROM


Stiu, dar cred ca imi place mai mult sa vad eu cand trec radacinile prin ghiveci. ;D

claude

Bobo, da' ce ghivece folosesti de vezi trecand radacinile prin el? Ca eu ii pun in ghivece mari, sa aiba loc sa-si dezvolte radacinile. Ale tale ghivece sunt mici-mici sau sunt transparente, de li se vad radacinile?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM


Eu folosesc ghivece cat mai mici, maxim 11 cm si umplute eventual pe jumatate. Mai nou folosesc si ghivece transparente ca nu mai am rabdare 4-6 saptamani pentru a vedea daca s-au prins sau nu.

claude

Pai nu-i cam nasol cu ghivece asa mici, sa se chinuie acolo cateva luni pana toamna cand pot fi transferati in gradina?  ???  Eu consider ca daca inradacineaza in ghivece mai mari sunt si mai putin deranjati la radacini in momentul transplantarii, eu ii scot cu tot balotul de pamant ca nici nu-si dau seama ca au schimbat domiciliul  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM


Pai cine a zis ca se chinuie cateva luni? Cum apar radacinile si cum mugurii incep sa creasca, ii transplantez in ghivece mai mari.

claude

Eu evit sa ii  transplantez de mai multe ori pentru ca mi-e teama sa nu deranjez radacinile abia formate si pe urma sa stagneze. Prefer sa-i las in pace sa se dezvolte cat mai mult pana la venirea iernii. Ba mai mult, s-a intamplat chiar sa ingrop butasul cu tot cu ghiveci, ca era unul inmultit de tata si pe care eu nu-l voiam in dublu exemplar dar mi-a fost mila sa-l arunc asa ca am ingropat ghiveciul gandindu-ma ca in primavara il fac cadou cui il doreste. Au trecut iarna asa fara probleme
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Cred totusi ca Bobo face bine cu ghivecele mici. In general la toate plantele stiu ca e bine sa fie in concordanta marimea plantei cu ghiveciul, ca sa poti gestiona mai bine umiditatea.Daca uzi un ghiveci mare si butasul are doar o radacina doua, dureaza pana consuma apa si poate putrezi usor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

http://geodezia.sunphoto.ro/flori_2011/38261756
am taiat si eu unlastar si am pus sub pet de cpm si summer song . 1 saptamina au dat lastarei pe tulpina in sus .. sa-i vad daca traiesc ...
am sa incerc si cu grace .. doamne ce frumos e trandafirul asta e bestial . astia 3 m-au bucurat cu florile lor superbe . daca grace a inflorit de vreo 3 ori in vara asta ceilalti 2 nu au inflroit decit 1 singura data . asa ca am vrut sa ii inmultesc sa fac tufa mai mare .. sper sa reusesc si eu ca d-l Bobo

einsteinitza

Geo, pe unde umblasi?
Te-ai indragostit iremediabil de englezesti, ce mai. :-bd :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM

Quote from: geodezia on September 30, 2011, 11:35:01 AM
http://geodezia.sunphoto.ro/flori_2011/38261756
am taiat si eu unlastar si am pus sub pet de cpm si summer song . 1 saptamina au dat lastarei pe tulpina in sus .. sa-i vad daca traiesc ...
am sa incerc si cu grace .. doamne ce frumos e trandafirul asta e bestial . astia 3 m-au bucurat cu florile lor superbe . daca grace a inflorit de vreo 3 ori in vara asta ceilalti 2 nu au inflroit decit 1 singura data . asa ca am vrut sa ii inmultesc sa fac tufa mai mare .. sper sa reusesc si eu ca d-l Bobo

Geo, multumesc.
Butasul de SS are deja o tija inalta de 70 cm. A facut si bumb dar l-am rupt.
De cine ziceai ca e frumos, de Grace? La mine butasul pe care il am a facut un lastar de 10 cm, dar este foarte firav si l-am bagat la loc sub PET. Sper sa supravietuiasca.



flordel

Cred ca de Grace zicea ca-i bestial.
CPM e Crown Princess Margareta.
Geo se exprima codat! +dns