Summer Song

Started by Schnuppe, May 23, 2010, 03:48:53 PM

Previous topic - Next topic

cristinaf

In sfarsit il vad si eu pe viu, culoarea e intr-adevar extraordinara si forma florii e frumoasa, dar despre miros nu prea am ce sa spun. Si chiar m-am straduit, l-am tot mirosit in momente diferite ale zilei, totusi nu m-a impresionat, dar e posibil si din cauza ca trandafirul meu e inca foarte mic...

BoboROM


Cand l-ai plantat? Ce diametru are floarea?

Pe ala fotografiat de mine, l-am plantat la sfarsitul lui August si era un "bat" prins tot atunci. Cand a inflorit acum, mirosea foarte frumos si destul de tare.

flordel

Deosebita culoarea, ma intristez ca nu stiu unde l-as mai putea pune! ;D

BoboROM


In locul lui Cubana  ;D

cristinaf

E plantat in toamna, iar floarea are 8cm.
Miroase si al meu intr-adevar, eu il percep ca fiind un miros 'fructat', ca sa zic asa, dar nu ma da pe spate.

geodezia

hai ma ziceti si voi suav da culoarea e turbata rau

roxanicibogdanici

va propun o ghicitoare ( sau o identificare). Se vorbeste mult despre culoarea nemaintalnita a Lui Summer Song. Eu cred ca ceea ce atrage mai mult e parfumul. Acesta e intr-adevar unic, suav si fructat. Am avut ocazia sa vad inflorit in aceelasi timp SS ( nou la mine in gradina, din primavara)  si un TH neidentificat achizitionat in urma cu ceva ani din magazin de profil. Am fost surprinsa sa constat ca au exact aceeasi culoare.

roxanicibogdanici

si SS: :)

flordel

Din poze mie mi se pare ca seamna si cu For You With Love a lui Es! Si cu Super Trooper! ;D
Si da seamana si cu TH tau, care nu stiu cine e... :D

geodezia

e turbat culoarea cred ca este cel mai reusit trandafir oranje .. si roxana ( asa o chema pe rontzi a mea ) th tau are o culoare frumoasa .. mie imi place culoarea asta la nebunie cu toate ca nu am nici o toala in ton

claude

 =))  Na Geo da cum iti veni ideea sa te asortezi la toale cu trandafirii?  =))

Roxanici, m-ai dat pe spate cu comparatia, eu cred ca ne pacalesti, ai photosdhopat tu ceva ca eu n-am mai vazut culoare ca a lui Summer Song  :D  Mai deschis, mai inchis, mai aprins, da' nu ca el  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

culoarea adevarata  e ca la Bobo  stiu sigur si ca la Ika ...eu nu am pozar bun ca sa surptind culoarea dar asa e ca la cei 2
Ma Claude  nu iau pe toale oranje ca da lumea cu pietre dupa mine da mie imi place culoarea

roxanicibogdanici

sa stii ca si eu am ramas surprinsa, vazusem o gramada de poze cu SS dar nu pe viu( adica la mine in gradina) . Intamplator au avut floare chiar  in aceelasi timp si TH neidentificat si SS si de asta am putut face comparatia. Daca mi-aduc bine aminte mai era cineva pe un forum care facea aceeasi observatie referitoare la culoarea asemanatoare cu un TH

geodezia

cum necum culoarea e bestiala

BoboROM


Ar fi doi TH care seamana la culoare in soare intens: Tanor Star/Tropicana (1962) sau Hosteinperle (1987).

Am prins si eu unul din butas in toamna (inca nu stiu sigur ce este, as inclina spre Tanor Star):



Dar Summer Song are culoarea aia aprinsa si la umbra si la soare.

einsteinitza

Mai este si Uwe Seeler, are aceeasi culoare, si poate si Cheshire Life daca nu cumva e mai puternic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

roxanicibogdanici


BoboROM


Si cu asta nu seamana mai bine, cu petala aia centrala ?  ;D :

http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.140732

cristinaf

Si chiar de or mai fi TH care au culoarea asta, nu au forma florii asa. Deocamdata imi place, mai tarziu, oi vedea ce parere am sa am.
Singurul pe care mi-a casunt e Falstaff, in toamna s-ar putea sa plece.

anasstasia

Mie imi place tare mult falstaff. Culoarea este tare frumoasa, are un parfum placut....

BoboROM


Totusi nuanta este altfel la SS. Un "Vermilion" cum zic strainii, un portocaliu spre rosu aprins. Si pentru mine este un trandafir preferat, cel putin acum  ;D , datorita culorii, formei florii si mirosului.

BoboROM

Maine cred ca se deschide:


BoboROM

Si s-a deschis:


Pufa


geodezia

mama d-l Bobo ce iti place rosa asta ..e frumos si eu  :x :x