Cornus florida

Started by einsteinitza, May 03, 2010, 04:56:57 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Desi pozele sunt poraste , era prea soare , am sa le pun sa vedti cat de cat ce frumos este. Exista si varietati cu floarea roz.
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Până mai scrie Es ceva despre cornul ăsta înfloricios, am să-ţi arăt eu Genţiana ce a făcut cornul meu roşu.
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/15397272

Când l-am tăiat, am oprit crenguţe mici pentru tine iar din  tulpinile mai grosuţe am făcut nişte tutori mici de care am legat diverse plante. Cele două beţe puse la cele 2 fritilaria (băi, ştiu că'i dublată o consoană în denumirea ei dar, fiindcă nu mai ştiu care ...........   ;D), s-au prins  :o ::)
Deci, am 2 corni  zdraveni pe care am să-i transplantez la  toamnă, şi încă 2 din crenguţe mici (30-40 cm) înfipte direct în pământ, fără pet în cap. ::)

Ionela

Pene, e clar ca vrajesti plantele in gradina aia :D :D  Faci tu ce faci, se prind si tutorii - super!!  :o :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Ionelo, să ştii că io am un neg/aluniţă în barbă!!! ;D :D
Sper să nu-mi pierd puterile după ce o voi desfiinţa cu laserul! 8)

einsteinitza

Ai talent la prins, nu gluma.Am patit si eu asa ceva cu bete de salcie, si acum am o salcie la poarta de 5 m
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Quote from: penelopa on May 31, 2010, 04:00:35 PM
Ionelo, să ştii că io am un neg/aluniţă în barbă!!! ;D :D
Sper să nu-mi pierd puterile după ce o voi desfiinţa cu laserul! 8)

Lasa nu te teme ca-i treaba genetica asta... Dispare numai de pe barba ;) Spiritu-i vesnic :P
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Acum incepe sa isi puna culorile de toamna.Este superb, imi place extrem de mult. :)
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Superbe frunze, Es, are acest corn înfloricios! +hypno
Eu nu am decât conus siberica la care frunzele, acum toamna, se colorează uşor în roşu.
Spune-mi cum se numeşte acest corn al tău ca să-l caut şi eu. :)

einsteinitza

E chiar Cornus florida. Nu are alt nume. Exista si Cornus florida rubra, la care florile sunt roz.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Exista mai multe soiuri, dar probabil cei de la care ai cumparat nu l-au avut trecut, de ex: Cherokee Chief, Plena, Rubra, etc, etc, etc.

einsteinitza

Stiu, dar din cate stiu asta e varietatea obisnuita, nu e un anume cultivar.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Es, ştii că îmi doresc de mult un corn florida. Am văzut la Sieberz unul care face flori verzi+alb şi care fructifică. Se cheamă Cornus Kousa. Ce zici, să-l iau??

einsteinitza

Cornus Kousa e superb,si face si fructe minunate. Daca ai loc, cumpara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu Kousa am luat, numai ca-i mic inca. E foarte frumos, de altfel seamana destul de bine cu Florida.

penelopa

Atunci, lângă socul cel roşcat va fi acest corn minunat. ;)

victoria222

Este superb cornul acesta. Am vazut la Gradina Botanica din Bucuresti un exemplar matur, insa doar vara, dupa inflorire. Toamna cand am trecut pe acolo, deja i-au cazut frunzele si semintele. Am scormonit putin pe sub coroana lui si am gasit cateva seminte pe care le-am si plantat. Acum stau la stratificare intr-un balcon neincalzit. La primavara sper sa rasara macar unul din cele cateva seminte. O sa va tin la curent. A mai incercat cineva cu seminte?

flordel

Nu, dar eu am luat primavara trecuta de la Agronomie Cornus Kousa Milky Way, daca tin bine mine am dat 70 de lei pe el.

einsteinitza

Serios, oare mai au la agronomie? Ce ma tenteaza unul!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Deschid prin martie, au avut 2 ani la rand.

Mihai

Ca un novice ce sunt,pun şi eu o intrebare:
Cumparaţi şi iar cumparaţi,dar cum ii combinaţi în gradina şi cu ce,nu v-am auzit..........?

einsteinitza

Cu ce mai avem ii combinam ;D
Mersi Flordel, am sa astept sa vedem.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

M-am uitat si eu dupa Cornul asta despre faceţi vorbire.
Pare interesant şi mai ales mi-a placut descrierea...........florile nu sunt atat de multe ca stelele din Calea Lactee dar sunt pe aproape.

myosotis

Nu tre sa-i combinam noi. Se combina singuri  :D :D :D

penelopa

Ei, măi Mihai, eu deocamdată să văd copacii acasă şi  după aia  trec la combinări şi permutări ;)

flordel

Da...si eu zic sa ne mai arate si Mihai din combinatiile lui. Eu am pus pe album imagini de ansamblu, deci la treaba sa avem si noi ce comenta.
Si totusi uite spun: Cornul meu e "combinat" cu un trandafir, un phlox, o camelie, o tufanica si asta vara a mai avut vecine niste craite si carciumarese. ::)