Munstead Wood

Started by Schnuppe, April 20, 2010, 07:32:57 PM

Previous topic - Next topic

flordel

De ce l-ai luat si pe asta? =))
Sa-ti traiasca Munstead-ul!

einsteinitza

Ei acum te va invida tot cartierul!

N este Benjamin, il ai tu?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

eu il am pe Benjamin  ;D Da' nu am deschis topic cu el si cu altii dealtfel, ca-s toti tinerei, de anul asta si nici n-am aparat foto, sper sa reusesc sa-mi iau pana la vara  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

Inca nu am luat BB dar sper sa il iau ..  +ham mi-ar fi placut si Viollet de la lottum dar acum am pus de alti rambleri rosu si alb combinatie mortala .Violletul este cu floare simpla m-am uitat cam chioris ca imi place culoarea dar parca vroiam totusi ceva batut asa ca il las pe alta data ...

Schnuppe

Chiar fara nicio poza ... parca nu e ok !

Un mic tablou de primavara :






anasstasia

Ma imbolnavesc si nu altceva! Trebuie sa-l cumpar si eu ca daca nu-l am pe el degeaba am altii 200.

Rux

Acuma Anasstasia  ..si prezentarea lui este magnifica. Pe langa fondul problemei. :yrk

einsteinitza

Da, e superba poza, dar nu e ce ma asteptam! Pai macar tu sa pui poza cu tufa, cu ramurile, cu cresterile, cu labartarea..etc! slab, domne' slab!  ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Da , asa e !    ;D

Pozele cu grasanul mai incolo .

geodezia

 +apl +apl
Anas pai sa il cumperi domnule ca asa este cu toti pina nu il ai in gradina iti sta ca birna in ochi  =)) =))
d-l draga artisitica poza frumoasa foc

Rodica Stacescu

  De cate ori vad imaginile astea cu Munstead Wood, sunt din ce in ce mai convinsa ca al meu nu este Munstead Wood! Al meu e mai deschis la culoare, un rosu spre ciclam si nu e atat de catifelat. Nu vad nici o diferenta de nuanta intre Munstead, Falstaff si William Shakespeare.

flordel

Si la mine este mai deschis la culoare. Te-ai uitat pe HMF?

Rodica Stacescu

 Da, m-am uitat, si acolo florile au nuante diferite. O fi de vina lumina, compozitia solului, ori insusi trandafirul.

geodezia

compozitie sol si umbra

lordu

Eu cred ca e treaba de cum sunt pozele facure, cu anomalii cromatice sau fara.... In poza asta e prea inchis. Eu l-am luat de la GB, 2 bucati, e unul dintre cei mai tzeposi dintre trandafirii pe care-i am, si de asemenea unul dintre cei mai firavi. Exista o lege a compensarii pe undeva..  ::)
Asemanator cu el e Tradescant, poate nu atit de parfumat, dar sigur mai viguros.
Ambii sunt de exceptie, oricum ....
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Si al meu e amarat tare, in anul 2. In vara abia am avut de unde sa tai din doi lastari ca sa iau 4-5 muguri pentru altoit  ::)  Iar de unde am taiat a mai crescut 2 cm  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Si la mine la fel. Eu am taiat si l-am pus la borcan, vad ca-i verde.
De altfel toti cei pusi asa la inceputul lui septembrie sunt verzi, oi fi eu mai norocoasa sau s-or topi la primavara! :P

flordel

De prins vad ca s-a prins dar cel mai batran tot extrem de amarat a ramas.

BoboROM


Prima floare de trandafir pe 2016.


Dintr-un butas taiat si pus la prins pe 11 octombrie anul trecut:


geodezia


sandaveturia

nu seamana.... prea putine petale, culoarea e spre rosu...unde e Ess sa ne spuna de spini, frunze, vigoare...
Munstead Wood-ul are un miros ametitor... te baga in boala...

BoboROM


normal ca nu seamana. este un butas prins de 5 luni care are tija florifera de 2 mm cel mult.

Asta semana a Iceberg?

http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=872.msg209258#msg209258


sandaveturia


BoboROM



aia nu prea iese decat daca faci vreo 20 de poze toata ziua si atunci tot cu noroc sa iasa ceva ...

BoboROM

Acum a inceput sa mai arate a MW :