Inceputul de gradina - Adriana

Started by adrianam, April 19, 2010, 04:11:32 PM

Previous topic - Next topic

hawky

Quote from: einsteinitza on July 21, 2010, 12:02:16 PM
Se pasre ca anul asta, cu atatea ploi puternice, rosiile cele mai frumoase au fost cele ascunse intre buruieni sau alte flori, le-au mai pazit de forta furtunilor

Ura! Si eu mi-am descoperit ieri artarul rosu, intre buruieni. Se pare ca a fost protejat si poate scapa si se face mare :D

Ai multe plante pentru un inceput de gradina, Adriana. Bravo! Nu te lasa si continua ca daca nu razbim noi cu buruienile, vine....iarna si le "topeste".

einsteinitza

Hawky, mai bine l-ai lasa intre un rand de buruieni, s nu gluesc.Mai ales cand sunt tineri se ard usor, si poti sa-i pierzi.Am inteles ca vin totusi caldurile alea, ametitoare +hypno si ii prinde bine putina protectie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Şi la arţarul meu roşu s-au "ars" frunzele de pe o ramură  :o ...... probabil, ramura respectivă primeşte mai mult soare. :(

adrianam

Bine ca am aflat ca este asa pretentios si fitos!
Ca ma batea si pe mine gandul sa iau unul si sa il plantez in gradina!  ;)

Cred ca trebuie sa incep sa fac colectie de rudbechia si coreopsis, am inteles ca sunt destul de rezistente la seceta. Cum eu nu prea am timp sa le ud, sunt numai bune.

einsteinitza

Adriana, cu mai e pe la tine, ce se mai intampla?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Nimic spectaculos, tot zic ca mai pun poze, dar abia reusesc sa citesc ce ati mai scris si nu-mi ramane timp sa le postez.
Dar astazi incep cu postatul pozelor si citesc dupa aceea noutatile.

Incep cu florile salbatice care dau tonul:


in toata gradina:



Hibiscusii de gradina vor fi solisti la anul, pe vremea aceasta pentru ca ii voi inmulti din butasi, sper sa reuseasca experimentul:

Hibiscus alb cu grena
,

Hibiscus ciclam


Hibiscus roz


Acoperitorul Red buttons isi face datoria si pe caldurile acestea: 

Buddleja este anemica:

O necunoscut galbena si-a itit capul intre buruieni –seamana cu dalia?

Hosta m-a surprins cu un boboc 

O regina noptii ratacita in cartierul buruienilor si sacaita de un nepoftit 

Si un mac ratacit intr-o ceata de craite vorbarete:


einsteinitza

Exceptionala prezentare, m-au amuzat craitele vorbarete ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Adriana, "necunoscuta galbenă" cred că e multdiscutata Rudbekie triloba. ::)

adrianam

Multumesc, Pene!  :)
Aceea este si sper sa se inmulteasca din seminte ca este o pata de culoare vesela!

penelopa

Spuneau fetele că, nu numai că se înmulţeşte singură dar e chiar invazivă rudbekia asta !!!!  :o
Şi la mine este primul an când o am în grădină, aşa că urmează să vedem cât avem de plivit la anul. ;D

Mihai

Treaba asta cu inmultirea fara control,ma scuzati, dar nu o cred!
In primavara asta am cumparat trei radacini de rudbekia si s-au topit,nu alta.
Asa ca........

penelopa

.... aşa că, depinde ce rudbekia ai cumpărat.  ;D Sigur nu era Triloba. :P
Eu am pierdut nu ştiu câte rudbekii până acum, inclusiv din cele primite de la fete.
Triloba care mi-a dat-o GetaV astă toamnă,  a fost singura care a supravieţuit.
Mă tem acum şi de rudbekiile astea care le-am luat de Hornbach. De o lună de când le-am plantat, n-au mai făcut nici măcar o frunză în plus. Sper, măcar, seminţe să facă să rămân şi eu cu ceva de la ele.
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/18415022

adrianam

Pai daca au facut flori asa mari si frumoase, nu s-au mai ostenit sa faca frunze!  :D

Tin pumnii sa faca seminte, dar la cat de mari si bogate sunt florile, par hibrizi.

Cat priveste rudbechia triloba, poate innabuse buruienile si rugii cu care ma lupt!
;D

myosotis

Alte rudbekii nu stiu cum sunt, dar triloba, iubeste semiumbra si umezeala. La uscaciune si soare puternic se cam duce.

adrianam

Pai la mine inseamna ca nu are cum sa fie invaziva!  >:(
Macar pe langa gard sa se inmulteasca, acolo unde este acum- are umbra dupa-amiaza!

adrianam

Zilele trecute am fost pe la gradina si am mai plantat doi trandafiri- un Westerland si un Rapsody in blue si cinci tufanici care sper sa-si mentina forma de bila.
Astazi am continuat cu plantarile- am dus toti irisii primiti in vara si cazati in ghivece pe balcon, patru pui de lonicera si vre-o 20 de butasi de clematite pusi sub peturi.
Cateva poze facute cu telefonul in dupa amiaza asta:
Tufanele clasice:
albe si rosu burgund sau purpura:

Asterul alb:

Un pom care a rasarit si nu stiu ce este, poate ma puteti ajuta la identificare:
Am vazut rasarit in multe gradini iar unii zic ca ar fi un zarzar dar la vecinul meu nu l-am vazut sa faca flori sau fructe.
In schimb are o culoare foarte frumoasa acum:
     

Iar astia mici sunt artarii pe care vreau sa-i mut la gradina:

   

einsteinitza

Frumoasa culoare la frunzele alea.  +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Adriana din poza,copacul care nu face flori sau fructe pare sa fie dud si asa se explica lipsa florilor, fructe nu a facut pt ca-i prea mic(zic eu)
Artarii pe care ii duci la gradina sunt acer palmatum si sunt cei care sunt si la parintii mei la bloc
In toamnele mai domoale(cu diferente mai mici de temperaturi) "iau foc" si sunt superbi

einsteinitza

Parca dudul are frunzele putin mai zimtate pe margini ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Es  uita-te in prima poza si o sa vezi ca are "zimtisori " pe margine

adrianam

Nu seamana cu frunzele de dud, ca am duzi prin cartier si stiu cum sunt.

cristinaf

La mine teiul are frunzele sub forma de inima, dar acum s-au scuturat toate. Niciun copac nu mai are frunze.

adrianam

Dimensiunea frunzelor este cam pe sfertul celor de tei. (Nu este tei sigur ca am doi chiar in fata balconului)

gentiana

Nici poza nu e foarte foarte clara,nu-mi dau seama ce sunt
Pot fi copaci(ai padure,liziera rariste prin apropiere?)
Adriana ar putea fi tei,chiar daca au frunzele mai mici
Acu gandindu-ma ca sunt palc,ar putea fi(tei mici au si frunzele mici)

adrianam

Poate ajung maiine la gradina si mai fac ceva poze cu aparatul sa fie mai clare.