Lonicera

Started by einsteinitza, April 16, 2010, 07:01:35 PM

Previous topic - Next topic

doinabacau

  Complet galbene,anul trecut nu am avut aparatul ,sa le pozez,iar cand am revenit,se trecusera ...

einsteinitza

Nu stii cum se cheama? Face si seminte?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

 Din pacate nu stiu cum se cheama si observ ca nu inradacineaza ca cea alba. Am promis cuiva si am facut marcotaj in toamna,inca nu am verificat daca e prins.
Promit sa mai pun cateva marcote si daca inradacineaza,daruiesc cu drag,Es!

einsteinitza

Nu inteleg, care alba?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Cred ca se refera la cea clasica, cu flori jumate galbene jumate albe
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Am inteles, deja eram uimita, alba complet, galben complet.....eu stiam doar de portocaliu ca nu e in doua culori. ???
Mie imi place foarte mult caprifoiul asa ca ma bucur cand aflu de varietati noi. Acm cau Graham Thoms, aveau intr-o vreme la Tria si n-am luat :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

  Da,ma refeream la cea complet alba,a carei floare  se transforma in crem,
  Iar galbenul, e in genul pachystachysului.

einsteinitza

Doina, ma omori cu zile :D :x
Care e alba complet, urcatoare? Eu nu stiu nici una alba complet decat tufa. De fapt nici galbena complet, nu ai poze? Tu ai niste minunatii in gradina si le tii ascunse  +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

  Es,cea la care se refera Claude,caprifoiul cu miros patrunzator. El infloreste alb dar,maturizandu-se,floarea isi modifica culoarea!
  Domnul Popescu,in albumul din luna iunie,anul trecut,la pagina a treia,are aceasta lonicera de care vorbesc eu!

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

  Asta e cea alba!

einsteinitza

A, bun, credeam ca e alba alba.
Ramane cea galbena :D Daca e spre portocaliu de fapt, o fi Lonicera tellmaniana, aia e portocalie mai deschis.
Creste la fel de mare ca asta alba? Ca tellmaniana e mai scunda...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

    Creste,la mine abia anul trecut a inflorit. Are ramurile mai rigide  decat cealalta
  Albumul la care ma refer este "flori in luna iunie-popescugp-pagina3

doinabacau

  Es,este cum zici tu,tellmaniana,si frunza e aceeasi,eu am vazut-o galben mai viu!

einsteinitza

Bine, ca era sa mor de inima. Eu caut Lonicera Graham Thomas, daca vedeti pe undeva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

 Bine ca te-ai linistit,Es,eu am plante mai modeste,iar raritatile au nimerit la mine din greseala,cred!

einsteinitza

 :D :D :D
Iti dai seama ca glumesc, dar mie imi place sa stiu denumirile, si imi place sa stiu cand am o planta frumoasa cum o cheama.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Lonicera Graham Thomas puteai lua de la polonezii cu clematitele
http://e-clematis.com/pl/p/Lonicera-periclymenum-Graham-Thomas-wiciokrzew-pomorski/372
Dar banuiesc ca n-ai vazut-o cand ai facut comanda, asa ca acum e cam tarziu  :-\
Si mai apare pe site la Roberto Rossi, dar astia nu stiu cat sunt de seriosi,inca n-am facut "shopping" la ei  ;D
http://www.robertorossi.ro/arbust-vesnic-verde-lonicera-per-graham-thomas-22212-675

einsteinitza

Multumesc Carina, am sa ma uit, nu l-am vazut la polonez.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

Quote from: einsteinitza on April 18, 2012, 02:05:05 PM
:D :D :D
Iti dai seama ca glumesc, dar mie imi place sa stiu denumirile, si imi place sa stiu cand am o planta frumoasa cum o cheama.

  Tocmai asta admir aici,invatam toata viata!

einsteinitza

Da, dar e frumos cand te plimbi prin gradina sa le stii numele, sa sti sa le citesti problemele, sa vezi daca au prea mult soare....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

 Sunt in asentimentul tau,Es,dar nu reusim sa tinem pasul mereu,cel putin eu!

claude

Si eu sunt maniaca in ce priveste denumirea plantelor din gradina, tocmai in ideea de a ma putea informa, eu la inceputul gradinarelii am cumparat multe plante despre care nu stiam nimic, imi amintesc o primavara cand am cumparat, la punga, un rizom de Helleborus, l-am plantat si, dupa 2 luni cand am vazut ca nu rasare nimic, am scos radacina si am aruncat-o, am plantat altceva  :D   
Dupa mintea mea plantele de gradina aveau nevoie de soare, asa ca si rhododendronul l-am plantat de avea soare exact de la 10 la 3, cand era mai arsita  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Caprifoiul meu (clasic) era urias. Am facut acum un tur de gradina,si am constatat ca a inghetat tot. da din radacina,acum, citeva firisoare. Tare m-am suparat,ca parfuma toata zona.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Important e ca n-a murit. Eu si acum palng dupa salcia mea bulina, ca a inghetat, una.Am tuns-o scurt si tot degeaba.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro