Lonicera

Started by einsteinitza, April 16, 2010, 07:01:35 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Cel cu flori roz se numest Blgica sau Belgica select si fac fructe rosii. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Am gasit cateva poze cu Belgica
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Arata foarte bine, are acelasi parfum puternic?

einsteinitza

Da, si toamna bobite rosii
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Super, are deci de toate. :-bd
Florile sunt mai mari decat la cea comuna, sau mi se par mie?

einsteinitza

Da, sunt ceva mai mari, dar nu cu mult. Oricum, sunt cumva mai evidente,probail si din cauza ca au trei culori.
Mie cel mai mult mi-a placut Mandarin, era absolut superb, insa mi-au ros-o cainii cand era mica si in timp a murit, era aprape fara coaja in partea de jos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Es, am si eu o lonicera care seamana la flori cu Belgica, este foarte florifera, dar nu are parfum si nu face bobite ... Inseamna ca a mea nu e Belgica



einsteinitza

Mandarin
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Bobite rosii la Blegica.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Mandarin arata nemaipomenit,dupa parerea mea.

vernil

Multumesc de sprijin, Es!

Mihai, am pus la marcotat o multime de tije. Daca esti interesat, trebuie doar sa spui. Dar sa stii ca are o crestere intensa, in schimb, infloreste incontinuu. Mie imi plac foarte mult plantele parfumate, iar lonicera lui Es arata foarte bine si cu bobite ... O sa caut si eu Belgica.

anasstasia

Vernil, foarte frumoasa tufa ta de lonicera. Chiar sint curioasa cum se numeste...

einsteinitza

Belgica si Belgica select sunt la fel de parfumate ca cel salbatic, Mandarin insa nu miroase, dar e frumos asa colorat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Quote from: vernil on February 08, 2012, 07:53:59 PM
Es, am si eu o lonicera care seamana la flori cu Belgica, este foarte florifera, dar nu are parfum si nu face bobite ... Inseamna ca a mea nu e Belgica



E superba./
Stie cineva cum se numeste? ;D

einsteinitza

E urcatorsau tufa? Nu stiu nici un caprifoi urccator fara pafum, pacat, asta e farmecul , parfumul imbatator.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa


adrianam

Pe site-ul urmator veti gasi la "Vines in garden" - "Other Plants" un articol despre lonicera si poze pentru multe varietati:

http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/

einsteinitza

M-am uitat si eu acolo, nu vad nici una fara parfum.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Pe site-ul de mai sus, daca dati cautare in partea dreapta dupa lonicera, veti obtine fotografii si descrierea a 20 de genuri si varietati.

Eu am la gradina vre-o 7 varietati de lonicera si doar doua sunt parfumate- cea clasica si una arbustiva. Restul nu au parfum, adica:
Lonicera x brownii 'Dropmore Scarlet'
Lonicera acuminata
Lonicera x heckrottii 'American Beauty'
Lonicera henryi - care este taratoare, nu reusesc deloc sa o urc pe un suport de fier
Lonicera japonica 'Aureoreticulata' - la care nu i-am vazut inca florile dar nu scrie ca ar fi parfumate
si cred ca  am si Lonicera x tellmanniana -care nu are nici ea parfum.

einsteinitza

 +ham +ham +ham +rsp
Doar doua cu parfum???? Din 7, cam putin, dupa mine. Nici nu ma pot gandi la un caprifoi fara parfum...nu stiu, probabil pentru ca e prezent mereu prin gradinile de prin tara si asta e punctul forte, parfumul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Varietatea mea, Mandarin - multumesc Es pentru ajutor - este urcatoare si foarte hotarata sa cucereasca tot spatiul. Dupa ce trec florile, nu a facut niciodata bobite (banuiesc ca ele sunt fructele), asta inseamna ca nu a existat polenizare . Am citit despre ea ca atrage fluturii si pasarile colibri. Intr-adevar, au fost foarte multi fluturi in gradina anul trecut.
Am retinut ca este indicat sa tai tulpinile imediat dupa ce trec florile. Eu nu am procedat asa pana acum.

Pufa, tu ai vazut caprifoiul meu cand era inflorit, imi amintesc ca ti-am dat si 2 butasi sa-i inmultesti. Daca nu ai reusit, nu-i problema, vedem ce a rezistat dupa nametii din iarna asta si sigur vei avea un pui de caprifoi Mandarin.

einsteinitza

A ta nu e Mandarin, nu am determinat-o , nu ai de ce sa-mi multumesti,cel putin cea din poza nu e. Mandarin e portocalie aprins-ca mandarinele-cu galben. Nu seamana deloc cu a ta. Cred ca a ta e una din cele listate de Adriana.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Asa este, m-am uitat pe site si am gasit numele, Lonicera x heckrottii 'American Beauty'.


Pufa

Quote from: vernil on February 10, 2012, 02:39:07 PMPufa, tu ai vazut caprifoiul meu cand era inflorit, imi amintesc ca ti-am dat si 2 butasi sa-i inmultesti. Daca nu ai reusit, nu-i problema, vedem ce a rezistat dupa nametii din iarna asta si sigur vei avea un pui de caprifoi Mandarin.
L-am vazut, mi-a placut si mi-a parut rau ca nu i-am facut poze ca sa-l identific. Am pus unul in apa si unu' in pamant, dar nu s-au prins. Va multumesc./  va rog sa-mi amintiti sa va aduc phlox.

penelopa

Eu am o varianta de Lonicera mai ciudata  :o, cu frunze rotunde si flori neparfumate.
Am prins-o dintr-un lastar rupt dintr-o interesanta cataratoare de la o cabana din Germania.
Cineva mi-a zis ca se cheama chiar ... Caprifoi  ;D ... adevaratul "Caprifoi"  :o
http://penelopa.sunphoto.ro/Gradina_2011/37854340