Arborele de Bujor-paeonia tree-paeonia suffruticosa

Started by gentiana, April 16, 2010, 03:58:48 PM

Previous topic - Next topic

zamfira

Aţi încercat să înmulţiţi bujorii arbustivi prin butaşi? Eu am pus nişte butaşi îm februarie, după ce am eliminat butonii florali. Deocamdata văd că se simt bine şi tot cresc. Nu ştiu ce va fi mai încolo.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Da, în mijlocul mugurilor din vârf, am desfăcut puţin şi am eliminat numai mugurele sferic al florii. Mugurii foliari sunt în jur, pe ei i-am lăsat. O să merg imediat să fac o fotografie, să vedeţi cum arată acum. Dar, poate mă bucur prea repede...

zamfira

Cam aşa arată acum, la răsăritul soarelui. Mă bucur prea repede?

einsteinitza

Arata bine, deocamdata. :-bd
Eu nu umblu la ei primavara, cu foarfeca. Fiecare ramura e plina de boboci! Dupa inflorit mai ordonez putin!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Mi-a sosit un bujor Purple de la anthesis. Tot caut pe net sa vad cat de adanc sa-l plantez si am gasit ba la 8, ba la 10 cm, ba chiar numai la 5 cm.(punctul de altoi).Cum sa-l pun totusi in gradina?

flordel

Eu zic ca la 8 ca o medie intre 10 si 5... :)
Cel mai bine insa suna la Anthesis si intreaba.
Stiu ca mie mi-au spus cand am luat de la ei, dar intre timp am uitat, ce sa-i faci CNP-ul! :D

popgeo

Eu i-am pus foarte adinc,  la 20-25 cm  pamint deasupra punctului de altoire si  se pare ca le merge foarte bine. Toti sint foarte vigurosi si au lastarit  in ultimul an binishor.  Apropae toti au boboci.

sandaveturia

Vai de mine! chiar asa adanc? :o Ioi!
L-am pus deja ieri, undeva pe la 10 cm. l-am pupat si i-am urat Bun venit in gradina mea!
Mi-e cam teama ca era cu radacina libera si se prinde mai bine toamna asa, decat primavara!
Dar eu nu am mai avut rabdare! Mi-l doream prea mult. Din toamna am pus ochii pe el! Cu ideea ca costa cat costa... m-am obisnuit demult! Doar ca il rog frumos sa creasca mare si voinic.
Am amestecat pamantul de gradina cu pamant de flori, am pus niste ingrasamant mineral si deasupra cateva crengute de brad, sa-i tina un pic de umezeala. Citisem ca ii trebuia ceva turba acida, n-am mai avut si am pus atunci crengute mici de brad.
Doamne-ajuta!

popgeo

NU ii trebuie turba acida......Se desurca foarte bine in orice pamint.

Eu spun ca e mai bine de plantata mai adinc pt ca  cu cit e mai adinc cu atit are shansa sa  formeze radacini pe tulpina proprie, in asa fel incit  sa poti scapa de  parte de bujor  ierbos mai repede.


vreau sa va aduc in atentie  bujorul arbustiv  care se numeste spellbound.

Iata aici o sursa cu poze:

http://www.paeoniamiely.com/shop/product.php?id_product=602


sandaveturia

Geo, sa-l scot pe Purple iar, zilele astea, pana nu prea stie ce-i cu el, ca sa il pun mai adanc?Eu am sapat pamantul pe vreo 35 cm adancime, chiar m-am chinuit sa nu-l duc asa adanc si tu acum imi spui ca puteam sa-l las mai adanc? Dar nu-i asa mare, n-are mai mult de 25 cm de la pct. de altoi, ce faceam , il ingropam cu totul?

Carina

Bujorii arbustivi de la anthesis nu sunt prea mari, asa ca eu zic sa-l lasi asa cum l-ai plantat
Doar nu vrei sa-l ingropi cu totul  ;D
Eu am unul de 3 ani de la ei si o duce foarte bine, chiar daca nu l-am ingropat foarte adanc

sandaveturia

Ok.Si eu ma gandeam la fel , sa.l las totusi asa.Stii cum e...fiecare cu norocul lui, chiar daca uneori ti.l mai faci si singur...sau cu ajutorul mic al altcuiva... :D

einsteinitza

Ai mei sunt la doi trei centimetri, si nu am probleme de nici un fel, iar la noi iernile sunt ierni! Va faceti prea mari probleme! Cum zice si POpgeo, nu au nevoie de sol acid, nu sunt fitosi la compozitia acestuia, nu stiu cine a inventat teoria asta idioata ca sufera daca nu au sol foarte acid, , nu e asa. M-am uitat acum pe listele mele si primul meu bujor e din 2004 de la Eutopia. E mare, cu flori uriase, si ii merge bine mersi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Si pe vremea aia l.ai plantat la inspiratia ta, nu prea aveai undde citi atata despre arbustivii astia.Bun, sa speram ca nu.l deranjeaza prea mult ca l.am plantat primavara si ii place locul.Purple.ul asta are o culoare deosebita , mi.a atras atentia din prima.Nu m.am putut opune, dragoste la prima vedere, ce mai!...Sa sper ca nu e sensibil la inghet.Ma bucur tate mult ca l.am luat, i.am gasit un loc la intrare, o sa atraga toate privirile.Peste alee de el am trandafirii, e w.s.2000, othello, cred ca cativa Barkarole si Abraham Darby.Noroc cu hemerocalisii care sunt in contrast la culori, ca alyfel toata zona aia mergea pe aceeasi culoare (mai putin A.D).pana si liliacul e mov pe zona aia si va fi inflorit in aceeasi perioada cu bujorul.Sa nu ma certati pt gama cromatica, asa a fost sa fie.In spatele bujorului vin 2 iasomii, unna simpla si una dubla.Sa zicem ca exista contrast.Dar si alea sumt mici, n.au inflorit inca...Ufff ...la mine toate sunt mici, nici la adolescenta macar.... :(

popgeo

La mine au  ajuns la aopgeu cu inflorirea zilele astea. Am sa postez in zilele astea poze.

sandaveturia


flordel

Eu am numai unul, a inceput sa infloreasca.

gabif1966

Si ai mei.... cel mare are vreo 25 ani cel mic are 5 ani.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

gabi_gabriella

Dar viu in ce tara traiti  ??? ???
Ce frumosi sunt !!!
Am si eu unul cumparat in toamna si ma bucur ca are un boboc. Sper sa si infloreasca

claude

Ce frumosi sunt, Gabi  +apl

Am si eu unul, High Noon, un bat cu un boboc in varf  :D

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Ce frumosi bujori aveti voi !
Gabif1066 nu pot spune decit un singur cuvint: superb !

Popgeo ,sa stii ca de la mama ta am cumparat anul trecut(am verificat) cei doi pe care-i laudam si ambii au boboci.

Daca are de vanzare anul asta   cumparati de la mama lui.  Merita.

paunita

Mi-a inflorit si mie un bujor arbustiv , cu flori simple .



Seara isi inchide florile  :)

Am cumparat si eu in toamna de la mama lui Geo bujorul itoh Shining Light si are 4 bobocei .

Penelopa

Interesant bujorul tau, Paunita! Sa te bucure mereu!