Arborele de Bujor-paeonia tree-paeonia suffruticosa

Started by gentiana, April 16, 2010, 03:58:48 PM

Previous topic - Next topic

Carina

Foarte frumos si foarte harnicut, daca a facut de prima data trei flori. Cred ca voi avea si eu unul fara nume, bujorul pe care l-am cumparat ca Feng Dan Bai incepe sa se deschida si floarea e rosie  :(

I-am urmarit pe cei care au dat lastari din pamant, trei au facut frunze de arbustivi iar unul de bujor ierbos, care are si boboc. Acuma cred ca ar trebui sa-l tai dar vreau sa-l las intai sa infloreasca si apoi as incerca sa-l despart in asa fel incat sa ramana si el cu ceva radacina, sa obtin doi bujori din unul  ;D

einsteinitza

Quote from: einsteinitza on April 28, 2013, 12:25:07 PM
Lordule, daca iei bujori arbustivi ai mare grija sa le stii inaltimea. Eu am luat cativa si am avut surpriza sa constat ca unii sunt mari, arbusti seriosi, iar altii sunt de vreo jumatate de metru si nu se inalta mai mult. Ewu nu am stiut astra, si acum sunt de diverse inaltimi si nu mai risc sa ii mut.

Quote from: geodezia on April 28, 2013, 01:31:00 PM
Es care sunt de inaltime mare si de unde ai luat ..vreau si eu unu ..

Quote from: einsteinitza on April 28, 2013, 01:39:07 PM
Unul e vechi, de la Eutopia si unul de la Anthesis.

quote author=ogeodezia link=topic=2720.msg210089#msg210089 date=1367146683]
nume sa stiu ce si cum ..
[/quote]

Quote from: einsteinitza on April 28, 2013, 02:36:32 PM
Sunt cred sute de soiuri la arbustivi. Eu zic ca atunci cand vreti sa cumparati sa retineti numele si sa cautati ce caracteriswtici are, sau, daca aveti noroc, sqcrie pe eticheta.
Vedeti ca swi pe Hmf exista sectiune de bujori. Cel scund al meu e Guan Shi Mo Yu!

quote author=lordu link=topic=2720.msg210090#msg210090 date=1367146954]
da, nume, ca ma intereseaza si pe mine unii scunzi, si de unde sa-i iau
[/quote]

Quote from: einsteinitza on April 28, 2013, 02:36:32 PM
Sunt cred sute de soiuri la arbustivi. Eu zic ca atunci cand vreti sa cumparati sa retineti numele si sa cautati ce caracteriswtici are, sau, daca aveti noroc, sqcrie pe eticheta.
Vedeti ca swi pe Hmf exista sectiune de bujori. Cel scund al meu e Guan Shi Mo Yu!

Quote from: lordu on April 28, 2013, 06:14:48 PM
Ia te uita ce-amgasit. Sa traiasca google
http://clematite.ro/bujori/coral-charm.html


Quote from: geodezia on April 28, 2013, 06:44:48 PM
pai e colega noastra  clematite de aici de pe forum ad
uce si rose si clematite si bujori si tufanici si crizanteme ..

Quote from: lordu on April 28, 2013, 07:16:54 PM
e bine !!! 
poate si recomanda ceva, daca tot le stie....
prioritate: flori taiate si (eventual) parfum

Quote from: einsteinitza on April 28, 2013, 07:23:04 PM
La mine cei albi simpli se pare ca vor fi cei mai inalti. Cresc destul de vertical, au ramuri groase, solide, nu se dezvoltaa tip pagoda. Singurul pagoda scunda e ala. Ceilalti au alt tip de crestere. Mult mai inalta.

Aici am toate numele

http://la-gradina.blogspot.ro/2011/05/bujorul-arbustiv.html#comment-form



Quote from: lordu on April 30, 2013, 12:20:03 AM
Quote from: einsteinitza on April 28, 2013, 07:23:04 PM
La mine cei albi simpli se pare ca vor fi cei mai inalti. Cresc destul de vertical, au ramuri groase, solide, nu se dezvoltaa tip pagoda. Singurul pagoda scunda e ala. Ceilalti au alt tip de crestere. Mult mai inalta.

Aici am toate numele

http://la-gradina.blogspot.ro/2011/05/bujorul-arbustiv.html#comment-form

M-am hotarit la erbacei.
Es, am

Quote from: flordel on April 30, 2013, 12:26:34 AM
Cei mai parfumati sunt cei ierbosi, restul (adica arbusi si hibrizi) sunt aproape numai pentru frumusete.
Dintre cei ierbosi mai mult parfum au cei mai deschisi la culoare.


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Am facut o poza cu aleea de bujori sa se vada cat e de mare arbustivul de care ziceam. E in capatul aleii. Nu s-au deschis inca florile dar se vede ca e pana la coroana prunului, e foarte inalt.
Lordule, or fi parfumati ierbaceii, dar flori ca cei arbustivi nu vezi la cei ierbosi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Multumesc Rux, mai am totusi de lucru, dar incepe sa arate a gradina . :)

O sa va plictisesc cu poze de arbustivi, sunt dementiali. ;D

Cel mare


E aglomeratie si nu stim cine castiga! Cred ca gradina, cu atatea albine harnice cu saculetii plini!

[/URL   [URL=http://s599.photobucket.com/user/corinasim/media/2190ae015dad335f811a03b49365abc6_zps5830fbae.jpg.html]

Un alt alb, mai scund si cu flori. Doar cu ceva mai mici, mai cupate si cu parfum mediu.


Si piticul, nu reusesc sa ii prind culoarea, dar mai incerc. E un visiniu albastrui, aproape negru!


Se deschide si unul mai deosebit, bicolor. E prima floare.




www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

 +rsp vrei sa ma imbolnavesti cum vad eu ..sunt ff frumosi ..au poposit si al mine 2 buc i-am si pus sa vad ce si cum ...

popgeo

Sint fenomenali !!  Vad ca la tine au  deja ani buni....
... La mine din pacate au fost mincati mugurii in primavara de ceva... unul singur a scapat.. si ala infloreste:

High Noon:


einsteinitza

Are o culoare deosebita, am si eu un galben dar nu arata asa matasos, e doar spalacit! Cred ca toate varietatile astea de arbusti sau arbori la care au introdus galben au de fapt majoritatea un galben spalacit. Liliacul galben de ex e un mare..fis!
Mie mi-a inflorit saptamana trecuta magnolia galbena, nu e nimic spectaculor, dar are avantajul unui parfum divin. Macar atat.miroase exact ca un crin din ala normal alb.
Bujorul tau insa e foarte frumos, cred ca mijlocul ala galben inchis il ajuta foarte mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Nu e nici asta asa galben cum mi-as fi dorit...  dar e ok.  E high Noon....Kinkau diin pacate nu s-a prins la transplantare, deci trebuie sa il comand din nou.   Sint destui bujori  arbustivi care sint  mult mai  galbeni ca asta.

Din aia ierbosi  sint  1-2 care sint mai inchisi la culoare ca asta.
Felicitari pt bujorii tai arbustivi... se vede ca au prins putere si sint de ceva ani in gradina. Poza cu albinele  si cea cu albine si  gindacii aia verzi care dau iama la polen mi se pare  exceptionala.

einsteinitza

Era plin, erau zeci de insecte pe fiecare floare la asta mare! Dar floarea e cat o farfurie!
Da, sunt batranei, aveam atunci un fix cu bujorii alb, mi-am luat trei soiuri toate albe cu flori simple! =)) +ham
Tu ai citit pe undeva cum se pot taia? Eu tot caut si toti zic ca nu se taie, dar asta e chiar un cocostarc batran, parca mai trebuie intinerit! Cateodata primavara imi este frica sa nu se rupa ramurile alea inalte de la flori si de la atata gandacime!

Gandaceii aia desi sunt foarte folositori, cam rontaie petale de trandafir! In engleza se si numesc rose chafer!


Azi i-am polenizat, pe cei albi cu cel bicolor! Poate iese ceva, daca nu uit de seminte! :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Taierile sint minimale de obicei, dar trebuie avut grija ca la vie, sa fie taiat un pic deasupra unui posibil mugure.  Incepe mai timid cu taierile, dar  se poate.


Uite aici un exemplu,  mai esential e de la mijloc incolo.

http://www.youtube.com/watch?v=x_13WdabXvc

cristinaf

Cel visiniu e mortal. +hypno Mai ales ca e dintre cei care tin florile in sus... minunat! +apl
Am si eu 3 boboci la unul plantat anul trecut, de altfel singurul care ma fericeste cu flori anul acesta, si in fiecare dimineata il inspectez, astept cu sufletul la gura sa vad prima floare de bujor arbustiv. ;;)

einsteinitza

Sa pui poze neaparat, sunt grozavi!
Sa stii ca la mine toti arbustivii tin florile in sus! Au niste tije grooooase!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Vai Es cat sunt de frumosi si ai lui PopGeo la fel !!! Cel de culoare grena e demential .Anul trecut am plantat si eu trei , unul dintre ei va inflori curand , mor de nerabdare .

paunita

Primul meu bujor arbustiv inflorit in gradina mea  :)

popgeo

Foarte aratos... renkaku, godaishu sau altul ?

paunita

Nu stiu cum il cheama  +ham , nu avea eticheta cu numele .Imi place mult , e alb imaculat .

geodezia

cind am pus in gradina aveau radacini frumoase ..vad ca stau batosi inseamna ca le prieste unde i-am pus ..sper sa se prinda .. nici ai mei nu au avut eticheta ..dar pe frunze au ceva vergituri rosii ..

paunita

Mai udai din cand in cand si sigur se prind .Nu te necaji ca nu au nume , oricum toti sunt minunati , de orice forma si culoare .

einsteinitza

E minunat! Imi plac enorm astia albi, si parca e cel mai elegant asa fara rosu in mijloc!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Si mie imi plac cei albi, din pacate nu prea am noroc la ei. Am avut unul alb cumparat anul trecut pe care l-am pierdut din cauza secetei de vara trecuta si unul luat cu eticheta de Feng Dan Bai, care mi-a inflorit roz  :-\
Asa ca anul asta ma pot lauda doar cu bujori roz si purpurii, in diverse tonuri ... dar nu-i bai, ca oricum sunt minunati  ::)

Carina

Si cateva poze cu arbustivii infloriti pana acum. Cel roz de la anthesis are in continuare flori uriase, cat farfuria, nici nu stiu cum poate sa le sustina pe ramuri. Ceilalti au flori mai mici, cam la jumatate cat el. Deja am inceput sa ma uit ce pot muta din jurul lor, ca daca o sa se faca mari cat ai lui Es nu ma vad bine  :(

einsteinitza

Culoarea celui din a treia poza e extraordinara, imi place enorm de mult!  
Draga mea, ai mei sunt mititei. Gandeste-te ca ajung cam asa!
http://greatbulbsandperennials.blogspot.ro/2010/05/tree-peony-at-wisely-gardens.html

Sau asa
http://www.flowerpictures.net/flower_database/t_flowers/tree_peony.html

=))
Te-ai gandit sa muti putin casa? ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

waw dupa citi ani ? ca stau ca pe ghimpi macar sa puc sa ii vad asa ca insemana ca nu am trait o viata degeaba ... =)) =))
mama ce frumosi pot sa fie

einsteinitza

In doi trei ani deja se fac foarte frumosi, ai sa vezi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro