Arborele de Bujor-paeonia tree-paeonia suffruticosa

Started by gentiana, April 16, 2010, 03:58:48 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Geo, mie iarasi anul acesta mi-a facut boboci bujorul arbustiv, dar dupa cum arata situatia nu se vor maturiza. :-\
Tu stii care ar fi cauza?
Am citit mai multe opinii pe net.

popgeo

Nu prea stiu.. sint mult mai familiar cu bujorii ierbosi, bujori arbustivi e primul an in care am .

Quote from: flordel on May 08, 2012, 06:20:56 PM
Geo, mie iarasi anul acesta mi-a facut boboci bujorul arbustiv, dar dupa cum arata situatia nu se vor maturiza. :-\
Tu stii care ar fi cauza?
Am citit mai multe opinii pe net.

einsteinitza

Infloreste si galbejitul :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ce frumos e, seamana putin cu al meu ala hibrid. +apl

popgeo


Dalia

Frumooos!  +apl

Eu am 4 bujori arbustivi. Din pacate, in bobocul unuia este o gaurica, dar nu este foarte adanca.  >:(

Carina

A inflorit si la mine bujorul roz de la anthesis. Din cati arbustivi am adunat anul trecut, numai asta vrea sa infloreasca la mine, asa ca n-am ce face, asta-l am cu asta defilez  ;D
Floarea de anul asta e imensa, mult mai mare ca cea de anul trecut, si parca si culorile sunt mai intense. M-am uitat pe pozele de anul trecut si parca nici nu e acelasi bujor. Are si o forma mult mai ciufulita anul asta, probabil din cauza ca e mare cat o farfurie sau poate pentru ca l-a apucat infloritul tocmai in saptamana asta ploioasa. Si cea mai importantă descoperire e ca miroase foarte frumos, anul trecut n-am avut curiozitatea sa-l miros  +ham

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Foarte, foarte frumos. Pe mine ma pune pe ginduri si cred ca renunt sa mai achizitionez bujori. Vreau sa si infloreasca de anul urmator, nu sa astept ani in sir linga niste frunze.

Dalia

Superb, Carina! Am si eu 3 bujori arbustivi de la anthesis.ro . Unul are 2 boboci, altul doar 1. Ii astept si pe ai mei.  :)

Dalia

Anasstasia, eu i-am plantat in primavara trecuta pe astia arbustivi, si uite ca-mi infloresc acum. Si chiar daca nu ar face-o, gandeste-te ca in timpul asta (cat ei inca nu infloresc), te poti bucura de florile altor plante. Si intr-o zi, cand ei vor fi pregatiti pentru spectacol, vei spune: a meritat asteptarea!  :)

popgeo

Carina ... e superb.  Si da.. pe masura ce sint mai  maturi florile devin mai mari si la unele soiuri mai pline.

flordel


Carina

Multumesc, ma bucur ca va place  :)
Dalia, abia astept sa vad cum vor inflori si ai tai. Acuma parca-mi pare rau ca nu am luat si ceilalti doi bujori arbustivi de la anthesis, dar m-a cam enervat atunci ca nu ii vindeau cu numele lor ci dupa culoare: bujor alb, bujor rosu. Asta pe care l-am luat eu il vindeau ca bujor lilac  ;D Am incercat intre timp sa-l identific dar m-am lasat pagubasa, sunt prea multi bujori cu care seamana ...


Dalia

Carina, asa este, s-au vandut fara nume. Dar fiindca pentru mine erau o noutate splendida, i-am cumparat. Eu ma bucur ca au facut atat de repede boboci. Chiar nu ma asteptam. Din pacate, unul are o mica gaurica. Sunt tare curioasa cum va evolua.

adrianam

Este splendid!  +apl
Merita asteptarea si iti doresc sa ajunga tufa mare, sa te bucuri de el!

Am si eu unul plantat anul trecut, ar trebui sa fie alb. Dar deocamdata sunt multumita ca traieste, vad ca boboci nu are de gand sa faca. Poate ca nu-i place locul in care l-am pus- are soare toata ziua si solul este cam tare, argilos.
Poate il mut la toamna, undeva mai la umbra si ii pun si ceva pamant de flori in groapa.
Cel cumparat in primavara asta mi se pare ca stagneaza. Poate il revigoreaza ploile astea ca mi se parea ca se paleste. Cand l-am plantat am vazut ca  nu prea avea radacini, era un bat cu cateva fire-asa zisele radacini.

flordel

Dalia, n-are importanta ce nume are daca-i frumos! ;D
Puteai sa iei unul cu un nume complicat si care sa nu faca nici o floare sau sa faca una urata!
Eu m-am ales cu unul fara nume si fara flori! :P Asa ca Adriana... ;D

claude

 ;D ;D  Da, sau ca mine, am doi cu nume si fara flori si sunt si niste starpituri, vorba lui Es  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Asa e , Flor!  :) Din cate imi dau seama, cei de la Anthesis au marfa buna. Am luat si irisi de la ei, si au fost ok. Cu hemerocalisii am cam dat gres, dar poate ca a fost vina mea ca nu i-am prea bagat in seama.  :)

flordel

Eu am fost multumita de ei, am luat si henerocallisi si mi s-au prins toti si irisi si bujori, au fost OK.
Bujorul meu arbust l-am luat din alta parte, dintr-un magazin parca.

anasstasia

Exista o comanda minima? Cam cit este transportul? M-am uitat pe site insa nu am gasit detalii.

flordel

Nu este comanda minima. Daca vrei sa nu platesti transportul te duci si le iei din Otopeni.

anasstasia

Aaaa, la Otopeni?!? La o aruncatura de bat, cred ca mai repede ajung la tara  :-\ Am vazut ca sediul apare in sectorul 2, de ce la Otopeni?