Arborele de Bujor-paeonia tree-paeonia suffruticosa

Started by gentiana, April 16, 2010, 03:58:48 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

E prea mic sa se vada ceva. ??? ???
Se mai poate si prin separarea tufelor batrane, pur si simplu cu cazmaua, dar tufa trebuie sa fie batrana.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM

Eu as schimba pamantul. Pare cam lutos si probabil compact dupa ploi. Schimba cu un pamant negru de gradina amestecat cu mranita de vaca sau cal si putin nisip mai grosier de rau.

einsteinitza

Si nu ii place in plin soare, ii trebuie doar cateva ore de soare direct. E oricum recunoscut ca creste greu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Multumesc de sfaturi! Sta si in plin soare, si in pamant lutos  +ham O sa remediez asta cat de curand

einsteinitza

In fata intrarii in sere la Gradina Botanica este unul foarte frumos, daca treci pe acolo, e in stratul din stanga chiar spre perete. Se planteaza cam 10 cm ingropat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Acolo sunt mai multi, maturi si frumosi, si intr-adevar stau la umbra. Abia astept sa-i vad infloriti anul asta ca anul trecut nu i-am vazut. De fapt, nu am vazut niciodata pe viu un bujor arbustifer inflorit.

einsteinitza

Eu am vazut acum multi ani la un forumist din alt forum, se numea Radu Izol. Nu am sa ii uit.  Am mers sa ii duc o punga de perlit, si in fundul curtii avea doi arbusti la care le zicea bujori anadieni, pentru ca ii primise din Canada. Aveau cam un metru inaltime si cam doi diametru, platareti, cu frunze verzi mai galbui putin, si niste flori uriase visina putreda, simple, cu stamine galbene multe, ca un fel de pompon in mijloc, am murit cand i-am vazut.El mi-a spus ca a reusit sa separe o bucata din unul pentru un prieten, s-a prins mai greu si a cam facut mofturi, dar apoi a mers inainte. Cred ca sunt vreo 8 ani de atunci, dar si acum am in minte bujorii aia, si am ramas cu ideea ca cei mai frumosi sunt cei simpli, nu cei batuti.Parca erau apasari cu aripile intinde, de matase, ceva de vis.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM



Sunt vreo trei la Gradina Botanica din Bucuresti. Nu stiu daca erau si in anii trecuti sau sunt de data mai recenta.

Eu i-am remarcat doar anul trecut. Din cei trei era unul cu o culoare mai deosibita somon. Florile super mari. Nu mai vroiam sa plec acasa fara el.

Am facut si o poza dar a fost facuta la repezeala si nu este clara. Mai jos poza (o vad cei inregistrati):

einsteinitza

Frumos, pacat ca nu e clara dar faci tu anul asta! :-bd
Nu-i stiu pe astia, doar pe cel de la sere.
Mie personal imi plac mult cei albi si cei inchisi la culoare,dar si ai mei sunt cam mici.
Am avut doar doua flori la cel inchis
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Poza e luata de la 30 de metri cu zoom. Cred ca e miscata.

BoboROM


einsteinitza

Oare daca ii rugai nu-ti dadeau butasi?Ca sa nu pleci cu tot :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


flordel

Va tin la curent cum o inflori al meu, l-am luat anul trecut pe post de roz. ::)

cristinaf

Es, si mie imi place mult cel inchis la culoare. :x Cred ca am facut o fixatie pe culoarea asta, majoritatea trandafirilor comandati din Olanda sunt inchisi la culoare. Pana si garofite chinezesti am in comanda facuta prin intermediul Codrutei, tot pentru ca aveau culoarea aceasta, desi nu imi suradea ideea ca sunt anuale. 
Ai retinut cumva cum se numeau? Ca poate odata si odata o sa-mi iasa in cale si sa stiu macar ce caut.  +ham

einsteinitza

Am pe undeva eticheta, am sa caut, ca nu il tin minte era, ceva ho-hi-sin-ho :D :D :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ho Chi Minh?    =))
Ce-mi place omuletul asta care se tavaleste pe jos...

doinabacau

      Da,florile sunt perfecte,iar noi nu ne multumim sa le admiram acolo unde sunt,trebuie sa le stim aproape!Ma consolez cu gandul ca nu pot fi singura!

penelopa

Binenţeles că nu eşti singură, Doina!  ;) ... spre deosebire de tine, eu sunt ceva mai optistă  ;D
Într-un final, voi avea şi un Arbore de bujor! +dns

doinabacau

   Cum speranta exista, si eu ma vad admirandu-l in gradina mea,chiar daca mai tarziu. Doamne ajuta celor ce si-l doresc!

mariast1

E o expozitie de flori in Herastrau si au bujori arbustivi la 25 lei/buc. Arata bine, cam ca arbustivii vanduti de Cris Garden.

flordel

Am pus si eu unul trecut, a facut 4 boboci si a crescut ca nebunul. Dar bobocii nu au mai crescut, acum par ca se stafidesc...
Ce o fi avand? Altfel pare c-o duce bine. ???

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Are draci pe el, cred eu.
Adica daca a crescut ca prostul, nu are minte macar sa faca o floare?
La anu' daca nu face nimic, il pup dulce si paaaaa.....
Sunt chiar nervoasa! :P

einsteinitza

Termina, au si ei nevoie sa se adapteze, ai mei s-au facut minunati daca am avut rabdare.
http://la-gradina.blogspot.com/2011/05/bujorul-arbustiv.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro