Arborele de Bujor-paeonia tree-paeonia suffruticosa

Started by gentiana, April 16, 2010, 03:58:48 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Eu i-am vazut la o pepiniera,am umblat la cartulii si am citit despre ei si apoi i-am cumparat si i-am dadacit
Pot sa spun ca am pierdut din ei,vreo 2 cred la inceputuri(nu s-au adaptat)
Acum ii astept cu nerabdare sa infloreasca
Pot sa adug la culorile spuse de tine si galben,orange(vreo 4 nuante am vazut eu) grena si violet(2 nuante)
Am cumparat si eu unu albastru -violet dar n-a supravietuit

Ionela

Pai daca-s niste princiari, chiar trebuie dadaciti :D :D :D  Poate cei violeti sunt mai sensibili...  ::)
Dat fiind ca dureaza ceva anisori sa infloreasca, astept si eu alaturi de tine ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Primi care au vreo 6-7 ani au inflorit si tu le-ai admirat pozele in album

Ionela

Ehei, dar tu crezi ca eu faceam diferenta intre bujori lemnosi si iebosi la vremea aia?? Ca sigur m-am uitat numai la flori si am zis Ce peonii adorabile!, dar cum sa imi treaca prin cap ca erau bujori imperiali din China :o :o De data asta voi fi foarte atenta ;) :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8


Ionela

Da, da, ma uit atent ;) :D Dar daca nu as sti eu ca-s arborii de bujori nu mi-as da seama ca nu-s bujori obisnuiti :( :( :(
De frumosi, nu mai incape vorba! Sunt si parfumati??

Daca ma uit bine, parca si frunzele difera... iar floarea seamana oarecum cu cea de... trandafir. Daca nu ar fi frunzele din jur, cred ca ai putea sa mi-l prezinti ca trandafir :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Da sunt parfumati dar mult mai slab decat ceilati
Poate si unde asta face cateva flori si aia sunt o "mare"
Deocamdata am vazut un bobocel mic
Pozele puse sunt de anul trecut,ca sa nu imi sara careva in cap

Ionela

Da cin' sa mai sara, pacatele mele?  :o

Anul acesta a fost unul dificil. Sunt curioasa daca vei constata si la arborii de bujori diferente in privinta infloririi (fata de anul trecut) - asa cum s-a plans toata lumea de forsitii...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Ii astep sa infloreasca si am rabdare,e frig  totusi pt perioada asta
Cei primiti de la barbata-miu anul asta nu cred sa infloreasca ,desi pareau si ei ca au ceva boboci
Sunt fericita ca sunt ok si ca nu sufera cu transplantatul

Ionela

Deci pe acestia noi i-ai primit in container... Daca au suportat bine transplantatul, poate fac si flori.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

erau in ghivece
da au suportat transplantarea ,dar nu ma asteptam sa fie asa frig(sunt totusi de sera)

einsteinitza

Ultimele poze facute in ziua plecarii, cu bujorul arbustiv inflorit, primul.Nu ii protejez, sunt extrem de rezistenti si induratori.Aveau bobocii formati sub zapada.Florile astuia sunt uriase, dupa cum se vede ;D
 
Mai am unul alb, dar nu sunt atat de mari, asta parca are batiste nu flori :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

WOW ! la mine n-au inflorit si au si boboci mici

doinabacau

 Cu ani in urma,vreo douazeci,in Bacau,pe strada G Bacovia,intr-o curte,vedeam o tufa de bujor arbustiv,plina de flori. Nu stiam nimic despre el si cand am avut ocazia sa vorbesc cu proprietarul,mi-a oferit seminte, dar nu le-am convins sa germineze.Atunci am vazut tufa de aproape si am constatat ca era o singura tulpina care ramificase uimitor de bogat Domnul ,care era in varsta si suporta greu multimea anilor,a facut marcotaj,dar vara aceea a fost secetoasa...Timpul a trecut si in locul bujorului a aparut un nou corp de cladire. Curtea era lunga si ingusta,daca a fost transplantat in spatele gradinii,nu se mai observa . Am avut ocazia sa cumpar,dar mi s-au parut scumpi,asa ca mi-am luat gandul de la ei... Sunt de o frumusete aparte,sa va traiasca si sa va bucurati de ei!

einsteinitza

Doina, in Bucuresti nu sunt chiar asa scumpi, cam 50 lei, spune daca vrei
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Es, si eu caut de mult bujor arbustifer deci daca vezi prin Bucuresti da un semn s-o trimit pe sora-mea la targuieli.  :)
Multumesc frumos

flordel

La Cris Garden au in fiecare primavara, eu am luat de la Agronomie dar nu in fata ci tocmai in spate mai este o firma cu plante. Dar daca om vedea si prin alte parti iti spunem.

doinabacau

  Es,nu am cuvinte sa-ti multumesc,dar,cel putin deocamdata,nu imi pot permite,te rog,iarta-ma,esti atat de amabila ca mi-e putin rusine!

einsteinitza

Stai cuminte, cand o sa vad la reducei am sa iti spun, poate atunci vei putea.Ce sa-ti fie rusine, pai de asta voiam eu sa iti trimit, sa te simti rusinata? Fii serioasa suntem adulti, nu se pune asa problema.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Am unul Feng dang pong  +hypno sau cam asa ceva. Zice ca are flori mari de 25cm albe parfumate. A fost 35 lei la Romstal in Pantelimon, in ghiveci de 3l. Sper sa se fi prins ca l-am plantat in toamna.

doinabacau

   Multumesc mult,Es,nu trebuie sa te deranjezi!

penelopa

Lasa, Es, sa te deranjezi  ;D ca ma intereseaza si pe mine niste reduceri. ;) Imi lipseste acest arbust din gradina mea botanica. ;;)

flordel


einsteinitza

Deocamdata v-am spus de magnolii, vedem ce urmeaza.Te tin la curent.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Am si eu trei bucati, dar , Doamne, cat de greu mai cresc. Practic, au crescut 1,5cm anul trecut  =))
I-am cumparat foarte mici, de la o babuta dintr-o piata, si ma intreb oare cum i-a inmultit? Stiu ca in mod obisnuit, bujorii arbustiferi nu se pot inmulti din butasi, si atunci se practica doua metode- cea mai populara este altoirea pe radacina de bujori ierbosi; a doua metoda este inmultirea din seminte, care-i foarte anevoioasa cam 6 luni de stratificare alternanta (calda-rece) si poate dura si un an pana se intrerupe dormanta semintei. Nu stiu de ce, dar nu prea cred ca babuta mea a aplicat vre-o metoda din astea  ???