Pages: 1 2 3 4 5 [6]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ce e asta?  (Read 30291 times)
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #125 on: April 10, 2012, 01:05:12 PM »

Frumosin abuti astia,dar...fitzosi !!! Ai tu Klau de asta variegat ?

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
Klau
Membru

« Reply #126 on: May 13, 2012, 12:19:13 AM »

Da Gabriela, am, și înflorește tot timpul. Îmi place mult. Popular se numește Lanterna japoneză.
marcel_Sarpe
Membru

« Reply #127 on: August 17, 2013, 12:05:20 PM »

Buna.
Am vazut pe drumul facut de la Focsani prin judetele Haghita, Covasna, Brasov, la portile caselor ingirjite, acest arbust, pe care nu a stiut nimeni sa il numeasca (doar unii localnici au spus ca ii spun "Bradulet" sau "bradut" si ca il planteaza din seminte, pe care le cumpara din Real, in ianuarie si lasa mai apoi seminte prin septembrie.
Mi se pare superb sa il pun in locul buruienilor la poarta (creste superb si intre micile gauri de prin ciment), dar nu stiu mai nimic despre el, si in primul rand: Ce e asta? (si nimieni pe drum nu mi-a putut spune, chiar daca cativa localnici mi-au dat cateva fire). Va multumesc!

* 20130816_120458.jpg (43.71 KB, 448x336 - viewed 207 times.)
marcel_Sarpe
Membru

« Reply #128 on: August 17, 2013, 12:10:21 PM »

Ce e asta? Am luat-o de prin Onesti.... Bobitele se pare ca se transforma in pufi.

* 20130817_123352.jpg (29.85 KB, 448x336 - viewed 202 times.)
zamfira
Roza

« Reply #129 on: August 17, 2013, 12:45:21 PM »

Buna.
Am vazut pe drumul facut de la Focsani prin judetele Haghita, Covasna, Brasov, la portile caselor ingirjite, acest arbust, pe care nu a stiut nimeni sa il numeasca (doar unii localnici au spus ca ii spun "Bradulet" sau "bradut" si ca il planteaza din seminte, pe care le cumpara din Real, in ianuarie si lasa mai apoi seminte prin septembrie.
Mi se pare superb sa il pun in locul buruienilor la poarta (creste superb si intre micile gauri de prin ciment), dar nu stiu mai nimic despre el, si in primul rand: Ce e asta? (si nimieni pe drum nu mi-a putut spune, chiar daca cativa localnici mi-au dat cateva fire). Va multumesc!

Planta asta este Kochia scoparia, popular "mături", toamna devine rosie pentru ca este din neamul lobodei. Se inmulteste usor prin seminţe.
marcel_Sarpe
Membru

« Reply #130 on: August 17, 2013, 01:10:39 PM »

Multumesc mult Zanfira!
Asa pare sa fie!
Nimeni nu a stiut sa imi spuna.....
Si pare sa fie toxica pentru animale. Stii ceva despre asta? NU am animale, din pacate,dar am niste pisici ale vecinilor calora le place f mult gazonul meu... Pe post de toaleta.... Dar nu as vrea sa le fac rau.
Iar despre curgatoarea cu bilute ce ziceti?
gabi_gabriella
Roza

Mures

« Reply #131 on: August 17, 2013, 01:25:58 PM »

Seamana cu Senecio rowleyanus

marcel_Sarpe
Membru

« Reply #132 on: August 17, 2013, 02:36:32 PM »

Multumesc mullt!
Tot otravitoare Smiley
marcel_Sarpe
Membru

« Reply #133 on: August 17, 2013, 04:33:22 PM »

Aveti cumva idee (poate Zamfira?), daca iesa ceva daca pun niste seminte de "Matura" (Kochia scoparia) in fata casei acum?
Tocmai am comandat 6 pliculete de pe Okazii (200 de seminte unul) si as vrea sa incerc, sa vad daca se prind in fata portii in locul buruienilor. Ma gandesc ca de iesit nu au de ce sa nu iasa, dar nu cred ca o sa aiba timp sa faca flori si seminte (inteleg ca ar face prin septembrie...) deci nu se vor auto-inmulti?
Intre timp sotia o sa planteze in gradina si butasii pe care I-am luat de prin Covasna (acum ii avem intr-un borcan cu apa).
claude
Roza

« Reply #134 on: August 17, 2013, 09:06:24 PM »

N-are rost sa semeni acum Kochia scoparia, mai bine asteapta pana in toamna tarziu si seamana atunci si vor rasari la primavara.  Sau le semeni la primavara, cum iti e mai comod. Pe urma daca le lasi sa faca seminte ai scapat de-o grija, se vor autoinsamanta, chiar mai mult decat vrei  Grin

Ce butasi ai in apa, de Kochia scoparia?  Huh?  M-as cam mira sa faca radacini. Oricum, e planta anuala nu perena

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
marcel_Sarpe
Membru

« Reply #135 on: August 18, 2013, 06:50:09 AM »

Multumesc mult!
Ai dreptate si este logic ce spui!
In plus, intr-adevar nu am "butasi", am folosit un termen total gresit. Am smuls cu totul din pamantul mai nisipos niste fire, cu radacini cu tot.
Credeti ca in timp, cand va face seminte, risc sa imi distruga si gazonul, sa se "planteze" peste tot? Ar fi oare mai bine sa pun doar in afara curtii?
Va multumesc inca o data,
Marcel.
zamfira
Roza

« Reply #136 on: August 18, 2013, 07:54:58 AM »

Marcel, daca ai cumparat seminte, trebuie sa urmaresti termenul de valabilitate si, asa cum spune Claude, ar fi bine sa le semeni toamna tarziu (exact atunci cand planta si le-ar semana singura). De obicei semintele nu rasar daca nu trec printr-o perioada de temperaturi negative, deci, daca nu le semeni, ar trebui sa le tii in frigider. Nu stiu sa iti spun cat. Din cate am citit, planta asta nu numai ca nu e otravitoare, dar chiar era una din cele mai utilizate plante in medicina chineza: semintele sunt tratamente in tot felul de afectiuni.
marcel_Sarpe
Membru

« Reply #137 on: August 18, 2013, 08:28:28 AM »

Multumesc mult!
Si ultimele intrebari legate de acest post:
1. Intrebarea anterioara, apropos de faptul ca "se vor descurca bine singure de acum incolo Grin): credeti ca risc sa se planteze in gazonul meu pe care l-am platit scump?
2. In functie de ce se face tufa mai mica sau mai mare? De cat de batrana este? De cate seminte au fost la baza?
Va multumesc mult!
gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #138 on: August 18, 2013, 09:16:53 AM »

eu as zice ca asta nu e matura comuna, matura comuna e Cytisus scoparius e verde mereu, eu dasta rosie nu am vazut pe cimpuri pe la noi
din cite stiu eu matura comuna se usuca toamna dar primavara ii da lastari din radacina. numa ca e invaziva si risti sa o pigulesti toata primavara din gazon.
n-am stiut ca sint seminte pe piata, as fi vrut si eu sa arunc pe un teren viran de linga mine.
cealalta e Senecio rowleyanus si eu ma chinui de ani de zile sa o indesesc da nu prea vrea.
idei de a pune in afara curstii plante mai putin pretetentioase si de efect - berberis sau chiar hosta clasica, daca nu te deranjeaza sa uzi zilnic.

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999
Rux
Roza

« Reply #139 on: August 18, 2013, 10:20:08 AM »

In zona Olteniei sint destule in fata portii  ,inclusiv din cele care se fac rosii toamna.
Seminte se gasesc in comert.
Eu am trimis la banca de seminte anul trecut jumatate de plic,jumatate am pastrat-o gandind sa o seman. Nu am avut timp ,intre timp m-am razgandit ,asa ca posibil sa mai am semintele daca nu le-am dat la alte schimburi cu forumisti.
Daca am va dau cu placere .
gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #140 on: August 18, 2013, 11:02:28 AM »

sarumina, tot incerc sa imbunatatesc maidanul din fata casei Smiley
am semanat cleome dar le-au pascut caii

zamfira
Roza

« Reply #141 on: August 18, 2013, 11:07:41 AM »

Multumesc mult!
Si ultimele intrebari legate de acest post:
1. Intrebarea anterioara, apropos de faptul ca "se vor descurca bine singure de acum incolo Grin): credeti ca risc sa se planteze in gazonul meu pe care l-am platit scump?
2. In functie de ce se face tufa mai mica sau mai mare? De cat de batrana este? De cate seminte au fost la baza?
Va multumesc mult!

incercare de raspuns la intrebari>
1. De "plantat" nu se planteaza, eventual se seamana.  Smiley Daca apuca sa se semene si creste putin, se poate smulge foarte usor. Sau se poate cosi, se camufleaza in gazon.

2. O samanta = o planta = o tufa Asadar, cu cat creste si imbatraneste (mai ales daca este ceva distanta intre plante) ea se ramifica si ia forma de tufa. Eventual, o poti corecta usoor din foarfeca.
marcel_Sarpe
Membru

« Reply #142 on: August 18, 2013, 11:17:24 AM »

Daca vreti seminte, eu am luat de aici:

http://www.okazii.ro/catalog?user_list=vuc02&sort=timp_ramas_desc

Puteti discuta pe mail cu vanzatorul. cred ca mai are si tufa rosie. Dar si el a zis ca ar trebui sa le tin la frigider vreo 2 luni, ca sa "isi faca iarna", si sa le insamntez  Smiley primavera.
gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #143 on: August 18, 2013, 11:26:42 AM »

doamne da ce preturi are!!!

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #144 on: September 09, 2013, 10:59:25 AM »

Ce e asta? Am luat-o de prin Onesti.... Bobitele se pare ca se transforma in pufi.

Este cum spune G_g ,Senecio rowleyanus , si nu se transforma bobitele; face floricele ca pufuletii cu un miros puternic de cuisoare.
Claude, poate-mi stringi si mie niste seminte de "matura", te rog.
Gommez, iti pun in pachet Senecio rowleyanus si sa stii ca daca are lumina si apa se inmulteste singura, dar cam incet.

claude
Roza

« Reply #145 on: September 09, 2013, 07:31:21 PM »

Claude, poate-mi stringi si mie niste seminte de "matura", te rog.

Ok, sper sa fiu pe faza cand se coc ca am doar o singura tufa, salvata ca prin minune, in martie, cand au fost 2 ture de -10 grade, ele rasarisera deja si au inghetat, asa ca acum pandesc tufa asta ca pe butelie  Cheesy

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #146 on: September 10, 2013, 07:14:54 AM »

Kiss Kiss
 Cum o vrea Dzeu !

Pages: 1 2 3 4 5 [6]   Go Up
  Print  

Jump to: