Tibouchina

Started by Codruta, April 11, 2010, 03:26:50 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Cu toate ca am zis, de multe ori, ca nu mai iau plante pe care nu le cunosc tot mi se leaga de maini cate una :D Ieri a fost un Plumbago (am intrebat despre el la topicul respectiv) si o Tibouchina. Am vazut pe forum ca unii dintre voi au aceasta planta dar cum nu are topic am zis ca deschid eu unul si cu un drum va spun ce am gasit despre planta si va rog pe voi sa-mi spuneti ce stiti in plus din experienta personala.
Pe net am gasit asa:
- are nevoie de pamant usor acid.
- se ferilizeaza in perioada verii, unii zic o data pe saptamna, alti o data la 3-4 saptamani.
- se tunde drastic primavara si se ciupeste dupa inflorire pentru indesare. Prun tundere i se poate da forma de tufa sau copacel.
- ierneaza la 10 grade spun unii si 13-16 grade spun altii. La temepraturi mai joase pierde frunzele.
- iarna se uda superficial fiind riscul sa-i putrezeasca radacinile.
- nu ii place in soare direct.
- vara se uda din abundenta - pamantul sa fie mereu umed. Indicat sa se puna pe pat de pietris. Nu se stropeste (uda) pe flori.
- predispusa la acarieni.

Pe internet am vazut poze cu planta ca si o tufa dar si ditamai copacul. Imi acopera toata gradina daca creste in halul acela :D ce sa mai spun de adusul in casa peste iarna :D

GetaV

Am una de 2 ani ,nu am tuns-o si nu i-am ciupit varfurile,pt, ca de acolo face din nou boboci.Este adevarat ca la frig ii cad frunzele dar primavara reinverzeste. Imi place si mie sub forma de copacel ,dar am sa incerc dupa ce o imnultesc .Vara o tin in soare si n-o deranjeaza ,iarna an tinut-o la caldura si a inflorit .

penelopa

Ia, puneţi voi şi-o poză cu dumneaei  :) ....   să mă edific şi eu.  ;)
Nu ştiu de ce am impresia că era s-o trec în comanda de la Sieberz.  ::)

GetaV

In albumul meu 12.8. 2009

Codruta

A mea, cel putin pe cutie :D are florile mov.
Referitor la tuns pe unele site-uri scrie ca se tunde drastic, la sfarsit de iarna, iar pe altele ca se tunde usor.
Ma bucur sa aud ca i-a placut si in soare.
Pene, la ce pret este la Sieberz?

simonaelena

Quote from: penelopa on April 11, 2010, 06:20:09 PM
Ia, puneţi voi şi-o poză cu dumneaei  :) ....   să mă edific şi eu.  ;)
Nu ştiu de ce am impresia că era s-o trec în comanda de la Sieberz.  ::)

Hi,hi,hi, io am trecut-o!

Codruta, vreo 16 lei, cred

geodezia

victorie victorie ca generalul cu adjunctul  a trecut si la mine iarna si este adevarat am reusit si am prins-o ca ii picasera frunzele si am zis gata si asta la rebuturi .dar uite ca este o invingatoare si i-au lastarit frunzulite . acum sper anul asta sa o prind si cu flori ca anul trecut cind sa infloreasca mi-a rupt fritzi ramurica cu floricica  si au dat ceva frunzulite . ce ma bucur top top top
http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://www.manntaylor.com/tibouchina.jpg&imgrefurl=http://www.manntaylor.com/plantweek15b.html&h=369&w=450&sz=21&tbnid=Z1gbyYm_90QDaM:&tbnh=104&tbnw=127&prev=/images%3Fq%3Dtibouchina&zoom=1&q=tibouchina&hl=ro&usg=__krDF32YxAJmJBuUFcfz22b012EA=&sa=X&ei=A_9HTdOSFY_Oswb-79nsAg&ved=0CCcQ9QEwBA
cam asa arata dinsa pe internet luata poza  mai e sa infloriceasca si la mine ce ma bucur ce ma bucur

gentiana


Codruta

Geodezia,  :-bd
A mea s-a pus pe inflorit toamna tarziu. Am reusit sa vad o floare de la ea 
http://codruta.sunphoto.ro/tibouchina/23871323   iar apoi am uitat sa o ud  +ham si s-au ofilit multimea de boboci pe care ii avea :(
Am tuns-o la cateva noduri si dupa un timp a dat un nou lastar dar nici acesta nu a supravietuit. 

geodezia

a mea acum cred ca are 75 cm inaltime . imi pare rau codruta . ca nici eu nu am crezut ca o prind ca peste tot scrie ca e greu de prins . sper anul asta sa se faca frumoasa . o sa ii completez vasul cu pamint ca am pus-o intr-o galetusa de 3 kile de ketchup . da am inteles ca se face pomisor ?o fi gen bounghivaleea ?m-am scos atunci . stie cineva cum se inmulteste ?

rox94ana

poti sa tai, imediat sub nod, lastari pe care ii inradacinezi direct in pamant.

geodezia


rox94ana

dar trebuie sa mai asteptitotusi pana se mai incalzeste putin.
Succes! :-bd

geodezia


doinabacau

  Ei,fetelor,ce mai face tibouchina?  Am si eu ,de putina vreme si  tare-as vrea  sa o pot pastra! Deocamdata,ii apar doar frunze noi,frumoase foc,dar pana  vine frigul poate-mi arata si niste flori.

geodezia

a mea   a dat coltul alaturi de multe alte plante am ramas pe rose acum 

doinabacau

  Imi pare rau,Geo,macar stii care a fost cauza,sa nu repet si eu greseala asta?

doinabacau

  Cat am tinut-o la umbra a fost frumoasa,cu frunzele ei de catifea,dar a trebuit sa -i incerc rabdarea si la soare,asa ca,in scurt timp,catifeaua s-a maronit,s-a rasucit si  am scapat repede de ea!
  Dar sansa mi-a suras si am un pui,pe care nu stiu cum sa nu-l supar...
  L-am primit intr-un ghiveci prea mare si l-am transplantat cu infinita atentie,i-am pus un pet,,fiindca se ofilise si arata multumitor,dar inca nu stiu daca il voi lasa in balcon sau il voi aduce in casa,poate cineva are experienta unei ierni cu ea,va rog,va multumesc!

doinabacau

 Am capatat eu experienta,in pierderi...

vernil

Ai curaj sa incerci inca o data. GetaV are un astfel de exemplar. Eu nici nu stiu cum arata.

doinabacau

 La Geta am vazut multe flori deosebite,printre care si floarea tigara,cuphea ignea,camelii,hibiscus altoit...nu ma mir ca are si tibouchina,un arbust cu frunze catifelate,extrem de decorativ si fara flori!
Eu abia am pierdut ultimul pui si,desi mi-as dori-o,n-as mai trece prin  alta dezamagire...

vernil

Si eu sunt placut surprinsa de multitudinea varietatilor de plante cu flori care le are GetaV. Este o bucurie sa privesti intreaga gradina si sera, indiferent de anotimp.
GetaV, mi-e tare dor de tine! +hug

Doina, am citit ce a scris Codruta, ca e o planta acidofila, atunci are nevoie de chelati de fier. Si Atonikul contine chelati si ajuta foarte mult planta sa se dezvolte. Asta, in cazul in care vrei sa mai incerci.

doinabacau

 Iti multumesc,Vernil,stiu ca e acidofila. Partea interesanta este ca atunci cand am folosit ghiveciul in care fusese tibouchina,am rasturnat pamantul si am gasit radacini bogate,aproape albe,fara pic de tulpina. L-e-am pus in alt ghiveci(asta era prea mare),le-am acoperit cu pamant bun ,amestecat cu turba si nisip si am udat foarte putin.Am lasat ghiveciul in balcon,dar nu stiu daca am procedat corect si nu ma astept sa apara o noua planta...

larisa

Am si eu o tibouchina ,cam de 2 saptamini ,si nu stiu daca s-o las peste iarna in Germania sau s-o aduc acasa,e asa sensibila ?sau inca nu i-am, dat noi de capat cu ingrijirea?

doinabacau

 Nu pot spune,cu mare parere de rau, decat ca eu nu am reusit s-o pastrez...E  frumosa,chiar fara flori,cu foliajul ei matasos,poate tu ai mai multa bafta cu ea,Larisa!