Solar

Started by myosotis, April 07, 2010, 08:52:49 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

Daca are incalzire nu mai e constructie usoara si-ti trebuie aprobare de constructie si racord de la gaze

einsteinitza

De ce racord la gaze? Poate nu face incalzire cu gaze........................
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

havrincea

Aham...  inca nu m-am hotarat cu ce incalzesc ,poate  o centrala pe lemne ,dar oricum ma duc sa ma interesez la primarie.

gentiana

Quote from: einsteinitza on January 10, 2011, 01:29:09 PM
De ce racord la gaze? Poate nu face incalzire cu gaze........................
Pai daca vrea incalzire,ii trebuie prelungire de la centrala sau o noua gura de foc
Si la centrala cu lemne e problema
Primaria vrea sa fie sigura ca nu sari in aer si provoci pagube
Daca iti improvizezi tu ceva,iar e cu mai si cu cos de fum si alte daravele
Daca esti localnic si ii stii pe cei de la primarie  e mai simplu
La mine ,vecinii isi construiesc diverse in curte si nu-i intreaba nimeni nimic
Eu doar adusesem  niste pietris is nisip la poarta si deja s-au infiintat de la primarie sa afle ce vrem sa construim si daca avem autorizatie
Au luat plasa ca noi am facut doar aleile de intrare
Acum se cere autorizatie si pt constructia unui gard

einsteinitza

Acum sunt tot felul de sisteme de incalzire, asa ca de-asta ma gandeam. Centrala pe lemne e la fel de periculoasa ca cea pe gaze, alegi in functie de posibilitati.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Primaria vrea sa-si scoata bani din orice
Iti dai seama ca daca pe 4 ian erau deja cu recensamantul
Macar solarul meu n-au reusit sa-l ocheasca

Mihai

E ascuns de copaci?
Sau este mai in spatele gradinii?

gentiana

E langa casa,dar nu se vede din strada
De ce intrebi?

Mihai

Foarte simplu!
Din primavara asta vreau sa ma mut si sa construiesc si eu unul.Ma lansez in afaceri cu flori :D :D :D

gentiana

Certificat de producator scrie pe tine
Ai putea sa faci o chestie si mai desteapta,sa faci un "sunroom" la intrarea in casa
Asa ai fi mult mai castigat,ai obtine un spatiu tampon

sicamin

Gentiana ,pentru gardul de la strada ,intotdeauna s-a cerut autorizatie de construire (la oras). Eu am avut aprobata odata cu autorizatia casei ,si cea de gard.Cum nu am facut si gardul (de la strada) cat mai era valabila autorizatia,acum imi trebuie alta ,doar pentru gard  +ham.
Mihai ,vrei sa concurezi cu "florarii"  :D

Mihai

Da,Sica!
O samanta de ici,un tufis de colo si gata gardena :D :D :D

gentiana

Quote from: sicamin on January 10, 2011, 04:08:39 PM
Gentiana ,pentru gardul de la strada ,intotdeauna s-a cerut autorizatie de construire (la oras). Eu am avut aprobata odata cu autorizatia casei ,si cea de gard.Cum nu am facut si gardul (de la strada) cat mai era valabila autorizatia,acum imi trebuie alta ,doar pentru gard  +ham.
Mihai ,vrei sa concurezi cu "florarii"  :D
daca era din lemn sau plasa nu trebuia
daca e gard zidit  sau din placi prefabricate ,trebuie
Sica daca ai autorizatie ,fa gardul si daca vine cineva si ti-o cere expres,doar atunci te duci la reinnoire
Nu cred ca tine cineva socoteala cand expira autorizatia de gard si casa e deja ridicata
Oricum de platit ai platit pt ea,asa ca esti (oarescum) in legalitate

gentiana

Quote from: Mihai on January 10, 2011, 04:12:27 PM
Da,Sica!
O samanta de ici,un tufis de colo si gata gardena :D :D :D
Dupa ce termin casa de tot am de gand sa transform solarul in sunroom si sa mut magaoaia mai spre spatele gradinii
Oricum asta intra in planurile pt urmatoarele 2-3 cincinale ;D

vikcelmic

Ce stiti despre gradul de opacitate si inaltime maxima, ati auzit sa fi luat cineva amenzi pentru nerespectare?
Noi cand am luat autorizatie am obtinut pentru casa si imprejmuire, dar am trecut alte materiale decat cele din care facem acum. De cand cumnatei mele i-au luat poarta din fier cu totul, am reevaluat situatia :o, dar recunosc, si din motive de schimbat preferintele. Il facem zidit ca sa nu-l mai poata ridica. Inca nu am inceput constructia, dar nu ma mai razgandesc.

myosotis

Bai ...luati autorizatiile si mutati-va la casa dulce casa sau cum s-o chema subiectul ala. V-a zis omul ca se duce la primarie sa-ntrebe si voi va bateti in autorizatii.  +ham  +rsp


gomez99

unde sta cumnata?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

vikcelmic

La Iasi, in oras ;D Si i-au luat si cainele din dotare, la pachet.

gomez99

he he am si eu vecini in pantelimon care au patit chestia cu poarta. da aici ai cel putin avantajul ca nu iti cere nimeni autorizatie pentru nimic. scoti suta de eur si ai rezolvat tot.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

havrincea

pana la urma am primit un raspuns,deci am de lucru in perioada urmatoare : 
Conform L50/1991 rep.constructiile provizorii se autorizeaza in aceleasi conditii ca si constructiile definitive.
             Va transmit si articolul din lege:


● Constructii cu caracter provizoriu
    Constructiile autorizate ca atare, indiferent de natura materialelor utilizate, care, prin specificul functiunii adapostite ori datorita cerintelor urbanistice impuse de autoritatea publica, au o durata de existenta limitata, precizata si prin autorizatia de construire.
    De regula, constructiile cu caracter provizoriu se realizeaza din materiale si alcatuiri care permit demontarea rapida in vederea aducerii terenului la starea initiala (confectii metalice, piese de cherestea, materiale plastice ori altele asemenea) si sunt de dimensiuni reduse. Din categoria constructiilor cu caracter provizoriu fac parte: chioscuri, tonete, cabine, locuri de expunere situate pe caile si in spatiile publice, corpuri si panouri de afisaj, firme si reclame, copertine, pergole ori altele asemenea. In sensul prezentei legi realizarea constructiilor provizorii se autorizeaza in aceleasi conditii in care se autorizeaza constructiile definitive.

hapylica

Legile sunt facute ca sa fie ...ocolite,vorba lui Gomez spaga este salutul comun! +dns :D.Toti asteapta ceva :)

hapylica

Quote from: Mihai on January 10, 2011, 04:01:22 PM
Foarte simplu!
Din primavara asta vreau sa ma mut si sa construiesc si eu unul.Ma lansez in afaceri cu flori :D :D :D
Ai teren mult Mihai?Sa stii ca un solar face multe minuni! :)

Mihai

In comparatie cu vecinul meu din Pipera  ;) sunt mic copil........

geodezia

Doamne cum ne-am adunat .... ca si asa imi zice barbatu-meu si fetele la inceput de an
E ia zi anul asta ceva ceva nu mai faci si tu pe aici ca sa stim la ce sa ne asteptam
nu de alta da nu le dau finante pentru cheltuielile lor decit ce  ramin de la mine .....  si pe urma ramin de ma tunde Rontzi cum vrea ea ca nu mai am bani nici de frizer . si de saraca fata cum sa nu isi bage foarfecele in parul meu asa din greseala sa ramin cheala pe alocuri ...e ? ia ziceti ?au dreptate sau eu am ?