Solar

Started by myosotis, April 07, 2010, 08:52:49 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

Pai eu voi tine si o sa pocnesc peste degete pe oricine ar indrazni sa se atinga de ciubeiele mele

cristinaf

Eu mi-am dublat in toamna asta gardul din fier cu policarbonat si pretul e de-a dreptul descurajant. Pentru o sera de mari dimensiuni costurile ar fi ametitoare.  +hypno

gentiana

Eu am prins o promotie si nu-i asa de mare

einsteinitza

Gentiana, eu nu pot tine in veranda tot felul de borccanele, sticle si alte minuni. Imi place totusi casa si gradina sa fie locuri frumoase care sa-mi faca placere.Nu suport sa vad sticle taiate si bagate prin ladite de sapte feluri, si eu sa stau acolo sa beau cafeaua.Da, ghivece frumoase cu flori, detoate felurile, dar o anume ordine si frumusete. Iar de sotul meu nu mai vorbesc, m-ar ameti cu cicaleala.
Dar o sera adevarata, de-aia de sticla cu masute metalice pe laterale, acolo poti tine tot felul de inmultitoare si experimente, ca nu strica aspectul nicaieri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Eu am sticle inchise la inchise si ghivecele cu butasi si la birou si n-a indraznit nimeni sa-mi zica ceva
A mormatit fostul meu sef ca mi-am facut sera in birou si l-am linistit ca eu lucrez intr-o sera si ca nu saracesc firma cu nimic
Cum dumnezeu sa am absolut toate ghivecele la fel?
Ar fi o plictiseala de moarte,ca sa nu mai vorbesc de cheltuiala sa schimb in fiecare an cateva sute de ghivece ca sa fie identice
Deja incep sa ma gandesc ca barbatul meu e de trecut in randul sfintilor ca nu comenteaza absolut nimic
Nu folosesc niciodata sticle taiate
In cel mai rau caz borcane de la iaurt cand pun ceva la prins (oricum sunt la fel ca nu mananc decat anumite marci)
As vrea o sera ,dar cum s-o incalzesc?
Ar necesita inca un racord de gaze si deja e prea mult

myosotis

Solaru-i solar si sera-i sera. Una e sa arunci banii pe sere hobby, cum facem noi si alta sa faci un solar din care sa scoti bani sau mancarea pentru familie. Vedea- v-as acoperind un solar de vreo 400mp cu policarbonat  ;D ;D ;D (imi trebui iconita aia care se tavaleste de ras)

einsteinitza

Da, e drept.Eu doar visez un loc ferit de ghivecit >:( ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Eu ma gandisem la un moment dat sa construiesc in fata unui perete al casei o mica sera, deci latura din spate sa fie peretele casei iar celelalte laturi geam si sa fac intrarea in sera din camera respectiva...si visam eu e frumos ar fi sa ma asez in sera sa trandavesc cu o carte, etc...dar am renuntat, pentru ca in felul asta nu se termina niciodata, pana in ziua mortii o sa ma tot rup de sale muncind sa castig bani pentru toate astea, de nici nu apuc sa ma bucur de putinul care-l am. Si-asa de ani de zile tot santier fac pentru ca a mea e casa bunicilor mei, pe care am renovat-o treptat. Si m-am saturat.
DAr mi-ar place si mie un mic spatiu in care cel putin sa pot ierna cateva plante care au nevoie de lumina si racoare iarna.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

Si eu tot asa visam! (eu nu am nici casa macar  ;D).
Dar vazan d ca strugurii sunt acrii ma gandeam ca no fi frig iarna in sera? Ca daca faci prea cald, nu le place plantelor si ustura si la buzunar incalzirea, asa ca fiind frig, nu stiu cat este de placut sa stai iarna in ea.
Iar vara, sau cand bate soarele cred ca iar nu este placut!

Sunt doar carcoteli, nu le luati in seama! ;D

flordel

Da, dar toamna si primavara e tare bine!
Si iarna daca o ai orientata spre sud, vopsesti peretele in culoare inchisa, podeaua o faci tot inchisa la culoare, eventual cu niste recipiente de apa ingropate sub podea si ziua se incalzeste de la soare iar noaptea degaja caldura. Cand e foarte frig trebuie caldura din surse externe, dar oricum ajuta sa o faci pe principii de incalzire solara.
Vara se pun draperii sau alt fel de rulouri.

einsteinitza

Eu am facut asa ceva. Si e tare bine +apl
Am inchis terasa mare din fata, ca oricum nu o folosea nimeni.De cand cu lacul, care e in partea laterala a casei, toti voiau sa stam la lac. Casa mea a fost gandita casa de vacanta iar acum transformata treptat in casa de locuit ::)
Asa ca, aveam doua birouri care nu-si gasisera locul-al meu si al sotului- biblioteca si, bineinteles, florile.
Am inchis terasa, am facut rafturi inguste pentru un singur rand de carti, am pus o masuta si niste fotolii de bambus, am adus toate florile de sera mai rece. Cand lucram deschidem geamul in terasa, imediat se incalzeste, cand nu sera e cam la 14-15 grade. Am in fata cand fac bijuterii toata gradina, am florile in jur, ascult muzica, fiindca am pus acolo si muzica, e de vis.Plus ca, fiind in dreptul unuia din geamurile de la dormitor, imi vad florile atarnate din pat, fara sa ma ostenesc. Sunt incantata.
Nu prea am poze, dar cateva cu orhideele am
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2464484450099273441yEhlpB       
si biroul meu de lucru
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ei da, asa da, bravo  +apl  Eu doar am visat-o, tu ai si facut-o!  +rsp
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Daca o gandeam de la inceput, ar fi fost mai bine, Asa, zona unde am eu biroul e ingustata, fiindca terasa inchisa a trebuit sa lase un fel de antreu asa incat intrarea in casa sa nu se faca prin terasa, cum se facea, Asa ca, asta e.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Wow ce de modificari acolo ::) Daca nu spuneai unde este n-as fi ghicit cum ai transformat "tinda" aia
Asa arata un colt din ea acu cativa ani (nu gasesc in momentul asta alta imagine ;D ).

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

În cazul ăsta, Es, înseamnă că şi eu am ... seră:
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/LZBRVTXFZBNRHMPUKBF
... dar, eu încă visez la o adevărată seră, cu acoperiş transparent, cu încălzire, unde să-mi ţin plantele fiţoase tot timpul, fără să le plimb afară-în casă. +dns Doar locaţia se schimbă în fiecare an. ;D Ultima varinată/vis: reconstruiesc camera centralei şi deasupra ei fac sera, cu intrare de la etaj, din balcon. Acum, până fac rost de bani (poate după 2026  când termin ultimul credit  ;D), mai schib locaţia de câteva ori.  >:D

einsteinitza

Pai ai! Eu am si incalzire i ea, dar nu am facut focul inca.Nu vreau acoperis transparent, ca vara se incinge si nu-mi place. In afara de leandri,nu mai misc nimic de acolo, asa ramane pe vecie.Sau pana imi vin alte idei.Deja eu zic-Am o idee, stai sa-ti spun.El zice imediat, Nu! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

La mine va exista veranda ai la intrarea in casa,spre sud si din ea se poate intra si in solar care are vreo 35mp
Cum e in faza de proiect  am timp sa ma mai gandesc
Daca ar fi dupa mine as inchide si terasa de la intrare ,pe toate partile si ar face un gen de sera rece si loc ptr  adapostitul pisicilor sau astept cand mai e nevoie de reparat la cealalta casa si reconstruiesc ceva cu mai multa lumina
DE........planuri garla!

havrincea

am cateva nelamuriri cu privire la constructia unei sera ,asadar :merita sa betonez locul unde va fi amplasata sera,sau sa las asa pamantul ( trebuie tratat suplimentar pentru a nu creste buruieni) ?
inca nu m-am lamurit daca sa o acopar cu folie sau cu placi de policarbonat, mentionez ca va avea intre 80-100 mp .
am auzit pareri pro si contra,dar pana la urma nu stiu ce sa aleg.
varianta folie e mai ieftina ,dar tine mai putin(ca si durabilitate) , varianta placi  e mai costisitoare.nu asta ma intereseaza, interesul meu este daca placile se ingalbenesc in timp ( am auzit varianta asta ) , si care ar fi mai potrivita pentru o sera de flori?
daca stie cineva vreo firma din Ungaria pentru materiale (tevi ,folii si arce) , va rog sa imi indicati si mie .
multumesc mult si astept cu interes raspunsurile dvs.

hapylica

In toamna mi-am amenajat si eu un solar cu cadru metalic si invelit cu ferestre si usi inlocuite de la bloc,si l-am acoperit cu onduline din fibra de sticla.Lateralele sunt detasabile la partea de sus(40cm) si sunt tot din fibra de sticla ;)Mai am de etansat cu spuma poliuretanica neetanseitatile si ...la treaba la 1 martie.Este destul de micut(3*4m) dar se poate extinde anul asta.Depinde de fonduri.

Deja am imprastiat in el o roaba de nisip si 6 saci de gunoi de vaci deja fermentat de la o ferma din apropierea Amarei! +dns

myosotis

Quote from: havrincea on January 08, 2011, 11:07:56 PM
am cateva nelamuriri cu privire la constructia unei sera ,asadar :merita sa betonez locul unde va fi amplasata sera,sau sa las asa pamantul ( trebuie tratat suplimentar pentru a nu creste buruieni) ?
inca nu m-am lamurit daca sa o acopar cu folie sau cu placi de policarbonat, mentionez ca va avea intre 80-100 mp .
am auzit pareri pro si contra,dar pana la urma nu stiu ce sa aleg.
varianta folie e mai ieftina ,dar tine mai putin(ca si durabilitate) , varianta placi  e mai costisitoare.nu asta ma intereseaza, interesul meu este daca placile se ingalbenesc in timp ( am auzit varianta asta ) , si care ar fi mai potrivita pentru o sera de flori?
daca stie cineva vreo firma din Ungaria pentru materiale (tevi ,folii si arce) , va rog sa imi indicati si mie .
multumesc mult si astept cu interes raspunsurile dvs.

Placile de policarbonat nu se ingalbenesc in timp. Poate in 30 ani  8) Eu am unele puse de 10 ani si nu dau semne de oboseala.
Si folia si policarbonatul pot fi folosite la sera. Ambele permit trecerea radiatiilor necesare cresterii plantelor. Diferenta e la pret. O folie buna, garantata 3-5 ani costa aprox. 2-3 RON/mp,  iar policarbonatul cel mai subtire (4mm) e in jur de 20RON/mp. (sper ca n-am calculat gresit) Ca sa nu mai spun cat costa elementele de asamblare pentru policarbonat.
De ce vrei firma din Ungaria ? Folie buna gasesti aici http://www.blondyromania.ro
Eu am cumparat tevi roluite (arcade) din Jilava. Depinde acum unde locuiesti, dar banui ca daca intrebi o sa gasesti si in zona ta.

havrincea

stau in Timisoara si imi e mai usor sa merg pana in szeged de exemplu sau undeva in partea asta a Ungariei..ma gandeam la Ungaria pentru ca poate calitatea si preturile sunt mai bune acolo,dar acum le iau pe toate la puricat sa vad unde imi convine mai mult.

myosotis

Cu preturile s-ar putea sa ai dreptate, sa fie mai ieftin in Ungaria.

GetaV

Nu am fost prea atenta ,dar vrei sera sau solar? .Pentru sera trebuie sa te gandesti si la incalzire iarna

havrincea

da, e adevarat ma gandesc si la incalzire iarna,acum numai sa vad cu ce e mai eficient.oricum e in plan si asta