Solar

Started by myosotis, April 07, 2010, 08:52:49 AM

Previous topic - Next topic

Ionela

Si tata schimba folia la solar in fiecare primavara. Probabil sunt mai multi factori care concura la deprecierea ei.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Mosu Tuti

Buna dimineata. Desigur ca folia a fost de proasta calitate. Ce sa fac ? Asta-i folia ce se aduce in zona, si ne fiind zona agricola, omul cumpara ce gaseste nu neaparat ce si-ar dorii. Cred ca in doua zile sa pot arata ce am comandat. Mosu Tuti.

einsteinitza

Buna dimineata.
Unde ai comandat, pe internet?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mosu Tuti

Buna ziua la toata lumea. A venit folia. Este din acelasi material din care este si ondulinul translucid, dar este teoretic incolor spre alb. Are 0,55 mm grosime si este rigida.  Singurul lucru deranjant este pretul, 130.000 lei / mp.
Este perfect lisa si cred ca vantul nu o mai face valuri flendurite. Sper sa fie bun. Sa dea Dumnezeu. Postez doua imagini. Mosu Tuti.

einsteinitza

Deci e un fel de fibra de sticla.Arata bine. Acum, trebuioe sa te apuci de treaba ;D
Sa faci poze si la produsul finit :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mosu Tuti

De abea acum am gasit informatii : Durata de folosintaa acestor placi este in exploatare de mai mult de 30 de ani. Acest lucru permite acordarea unei garantii de 5 ani pentru acest material;
http://www.perpetuum.ro/Acoperisuri-din-fibra-de-sticla--cID87.html
http://www.fibra-sticla.ro/placi-ondulate-plane-descriere-avantaje.php
Sa dea Dumnezeu sa fie adevarate.

einsteinitza

Daca e asa, isi merita banii. Ce rosii grozave o sa vedem pe la tine :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Oricum, daca nu-i adevarat si se depreciaza mai devreme de cinci ani, sunt obligati sa o inlocuiasca ;)  Asa incat felicitari pentru achizitie, Mosu Tuti, si spor la construit ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

myosotis

Nu se depreciaza. Am pus din cea ondulata pe un sopron. Are deja 5 ani si e in regula.

geodezia

Draga Mosu Tuti .am sunat si eu ca as vrea si eu asa ceva da mi-au zis ca fac livrare numa la 30 m lungine si mie imi trebe doar 10 m pe 2.5 sau 3 latime mata cum ai rezolvat problemu sau ai luatbalotu tot ?

marirogo

http://marirogo.sunphoto.ro/Solar

Solarul mare l-am construit anul acesta, dar am fost foarte multumita de recolta obtinuta!
A mers f. bine!

angela303

Buna ziua,vreau sa construiesc impreuna cu sotul un solar pe o lungime de 18 m cu o latime de 8 m.Ar trebui sa facem 2?datfiind latimea prea mare?Ne-am mutat de curand la curte, construim o casa si vrem sa incercam si cu acest solar.Terenul este pregatit,solarul va fi din lemn pt ca nu prea avem bani de investit.Vrem niste sfaturi si vis-a-vis de rasaduri.Stiu ca sunt rasaduri de camp si rasaduri de solar.Am vrea sa le cumparam si sa le plantam pt ca  dar nu ne pricepem care sunt acelea bune pt un solar.Ar fi mai bine sa cumparam semintele si sa le punem noi?Care sunt etapele de la constructia solarului pana la terminarea rasaditului (ingrasarea terenului,substantele folosite pentru plante si pamant cand si cum se aplica,exista regului de a pune rasadurile intr-un fel anume ???adica castarvetii langa rosii ardeii nu etc. . Punem rosii,castraveti si ardei.Vrem si un sistem de irigare prin picurare,eventual daca aveti idei de improvizatii  curtea fiind plina cu tot felul de materiale :D.Ne place mult gradinaritul vrem sa incercam daca tot avem teren la dispozitie.Suntem costienti de munca dar mai bine sa imi para rau ca am incercat si nu am reusit decat sa imi para rau ca nu am incercat.Imi cer scuze pentru intrebarile poate banale pt cunoscatori .Va multumesc!

cristinaf

Aici ma bag si eu in seama pentru ca am cateva, 5 buc deocamdata, nici prea multe fata de altii, dar nici putine si experienta de multi ani.
Ionela, adica sefa, fiind din Iasi, cred ca stie ca prin piete majoritatea dintre cei care vand zarzavaturi si legume sunt de la noi din oras si eu am asa ceva in gradina.
In legatura cu dimensiunile despre care vorbeai nu e nicio problema, dar va trebui sa curati mai mult iarna zapada pentru ca va ingreuna structura solarului si exista riscul de a se prabusi.
Daca esti interesata de mai multe explicatii, eventual si poze, da de stire.  :)

gentiana

era un link reclama cu sere "grup ERAL" uita-te acolo si te lamuresti(daca nu vrei sa cumperi direct de la ei.par ok)
Vrei sa pui acum in sera seminte? :o

cristinaf

Quote from: gentiana on September 29, 2010, 12:43:17 PM
Vrei sa pui acum in sera seminte? :o
Se poate si acum, de exemplu patrunjel de frunza, spanac.  
Dar poate ne va spune mai multe Angela despre ceea ce isi doreste sa cultive ca sa ii putem da sfaturi mai la obiect.  ;)

gentiana

La mine si patrunjelul si spanacul sunt in aer liber nu in solar

einsteinitza

Angela, parerea mea, de amator, cu slabe rezultate la legume, e sa faci intai niste experimente. Sa inceri sa cultivi in gradina, fara solar, cateva legume de baza, sa vezi cum te pricepi, sa inveti, sa exersezi.Solarul, desi o buna investitie, are si probleme, sa stii cand sa deschizi, cand sa umbresti, cand sa inchizi, nu e chiar usor. In ce zona stai?
Daca e o zona mai calda, poti pune ceapa, usturoi, morcovi,salata, spanac,rosii,a rdei, vinete, fara solar.Cand le cunosti cat de cat, si vezi cum e cu cultivatul lor, buruieni, stropiri, udat, daunatori, vei avea exact o idee de ce tip de solar ai nevoie si care e dimensiunea pe care o puteti gestiona singuri.E si puterea de munca si timpul o problema, pentru ca banuiesc ca vei avea si ceva legume de exterior, care nu au deloc nevoie de solar.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

IONUT

in domeniul solariilor am oarece experienta asa ca sunt pe problema :D
cateva consideratii generale
-gandeste bine constructia inainte de a incepe,ai in vedere ca este o investitie care trebuie sa dureze cat mai multi ani,
-dimensiunile mentionate nu sunt mari,exista solarii mult mai mari,ai pierdut din vedere inaltimea care trebuie sa fie peste 4 m,de retinut ca,cu cat volumul de aer din interior este mai mare cu atat este mai bine pt.plante
-constructia trebuie sa fie rezistenta la vanturi si la zapada,motiv pentru care trebuie aleasa o forma cat mai aerodinamica in asa fel ca iarna zapada sa nu stea pe solar ci sa cada singura(chiar si fara caldura)
-ca material de constructie iti recomand teava de 1,5 toli care se curbeaza cu ajutorul unui dispozitiv cu role,dandu-i forma dorita,folie aditivata care rezista mai multi ani,ideal este ca si in interior sa ai al doilea strat de folie anticondens
-la o astfel de investitie in nici-un caz nu se seamana patrunjel in solar,poate intr-un colt pt.a prelungi sezonul,altfel patrunjelul se seamana afara,acum se poate planta in solar salata care se consuma primavara devrema
-cat despre rasaduri,pentru a le produce ai nevoie de caldura,stiu fiind ca de ex.la rosii rasadul la plantare trebuie sa aiba 55-60 de zile si se planteaza sfarsit de martie inceput de aprilie,deci se seamana la sarsitul lui ianuarie
-pentru alte detalii ma poti contacta pm


Ionela

Ika, nici prin cap sa-mi treaca faptul ca ai 5 solarii +apl +apl +apl  Munca de titan acolo, pe cuvant ca nu vreau sa-mi imaginez +hypno

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Eu acum am vazut chestia asta, ca ai scris tu :o :o
Ika, ce sa zic +apl +apl +apl +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Multumesc Ionela, Es.  :)
Sa spunem ca e un fel de mostenire de familie la care nu am dorit sa renuntam.
Solariile se pot face si din lemn, daca deja tot exista mult material, dar sa se tina cont in primul rand din ce se fac stalpii pentru ca aceea este baza. La noi se prefera stejarul si salcamul, iar partea de sus se pote incropi si din "resturi" ca sa spun asa. Se pot folosi capetele subtiri de la capriori sau sipca facuta din scandura, care se bate peste capriorii pusi de-a lungul. Se poate face un solar bine merci si fara costuri mari daca exista material prin curte.
Cat priveste patrunjelul, daca se seamana acum poate fi vandut in februarie, iar cu salata depinde si zona de unde e pentru ca la noi, in nord, sunt ani in care fara incalzire mare parte din ea ingheata.
Eu, daca nu as avea experienta, as incepe cu zarzavaturi si nu m-as arunca din prima la legume, ci as experimenta intai cu rasaduri mai putine. Cat priveste soiurile care merg in solar, bineanteles ca aici este vorba despre hibrizii noi aparuti, care au si preturi de te ia durerea de cap si de aceea nu prea merge sa te joci. Uite un site unde poti sa-ti faci o idee despre costurile unor astfel de seminte (dar trebuie sa-ti faci un cont acolo ca sa poti vedea preturile). http://www.agropataki.ro/start.php?id=233101285824586&page_id=home
Dar nu trebuie sa te descurajezi pentru ca se poate incepe foarte bine si cu seminte mai iefine de la agrosel spre exemplu, au seminte bunicele, sau, daca-ti permiti, au lansat ungurii de la Zki seminte putin mai ieftine fata de restul si bune, zic eu.

IONUT

cu siguranta solariile se pot face si din lemn,oricum cand afara este vant puternic nu poti sa dormi indiferent din ce ar fi facute
exemplific cele spuse anterior cu doua poze

GetaV

Ionut ,ale tale sunt profesioniste +rsp

Mihai


GetaV

Mai rasfoieste putin,Mihai si ai sa vezi