ce arbust este ?

Started by vernil, April 04, 2010, 12:03:21 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Va rog mult, stie cineva ce arbust este acesta ? Miroase dumnezeieste, a lamaie, zambile si liliac.
http://ro.fotoalbum.eu/vernil/a448494/00000007
http://ro.fotoalbum.eu/vernil/a448494/00000009

penelopa

Mariana, cu părere de rău, chiar nu-mi dau seama ce arbust este. :(
Dar, îmi place cum arată şi dacă florile lui miros atât de frumos (cum mi-ai zis  ;) ), atunci un butaş este al meu. :)

einsteinitza

Este Lonicera fragrantissima, si asa este, miroase splendid si e un mare atuu pentru gradina de primavara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Multumesc, Corina!
Pene, m-am executat, am pus 5 butasi la prins. Cine mai doreste, sa spuna!

Mihai

Vernl,nu crezi ca o plimbare(inca una) in parc nu iti strica? ;)

einsteinitza

Creste extrem de repede, face lastari lungi primavara. Eu am pus in toaman doi mici, si acum a dat lastari mari si frumosi
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

einsteinitza , eu am prins planta acum 3 ani, creste fabulos, dar nu a facut inca flori. Anul asta am mutat-o intr-o zona mai insorita.

Mihai, maine dimineata sunt din nou in parc, cu labradorul ...

einsteinitza

Vernil, ale mele au flori, putine, dar extrem de parfumate. Deocamdata trebuie sa ma aplec sa le miros, tufele sunt  mici si flori putine. La nul sigur va fi altfel, dupa cum cresc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Vernil, si mie imi place labradorul tau ... asa ca ...

sicamin

 Stie cineva ce "copac" este ? Are mai multe ramuri date de jos ,dar cateva depasesc 3 m. Vreau sa-l micsorez un pic. Este unul din pomii recuperati  (impreuna cu hibiscusul).Nici in camera unde are 2,7 m nu intra decat cu varful indoit.

gentiana

SICA  e o schefflera uriasa,poti s-o tunzi si sa pui la inmultit pt alti doritori
e planta iubitoare de umbra,nu se omoara cu apa ,dar nu-i place curentul(asta am observate eu de la ale mele;desi cea bicolora a decedat acu cateva zile)

sicamin

Multumesc Gentiana. Am mai vazut schiflere dar nu ma gandeam ca poate creste asa mare. O mai las cateva zile asa pe terasa ,pana mai stau ploile astea, ca sa pot sa-i schimb pamantul.

gentiana

sica am vazut una care avea vreo 3m inaltime si vreo 2 diametru,stufoasa rau si era si bicolora(avea la data cand am vazut-o eu vreo 20 de ani si de atunci au mai trecut vreo 10 si e tot asa de mare,e la o firma;virma care le curata si ingrijeste plantele cica o spala pe frunze o data pe saptamana si o ajusteaza cam de 2 ori pe an ,parca toamna si primavara ziceau)

BoboROM


Recunoaste cineva arbustul?

Infloreste la inceputul lunii mai si floarea are un miros de vin fiert:

einsteinitza

Cat de mare e floarea? Pare un soi de lonicera.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

la frunza,floare si mai ales la crengute seamana cu un soi de magnolie
Exista vreun soi de magnolie cu floarea asa de inchisa?

einsteinitza

Si eu m-am gandit initial la magnolie,  :D
Dar dispunerea pereche a frunzelor, fara tulpinita, cu floarea in mijloc, arata mai degraba ca la Lonicera.Si tijele lemnificate duc spre lonicera, fiind subtiri si drepte, dar totusi pare ca e cu multe ramnificatii.De-asta am intrebat de marimea florii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

lonicera cu crengilea alea asa groase?
Cu coaja fina,gri si usor contorsionate?
Pe mine crengile m-au inspirat sa zic de magnolie,initial ma gandisem la un soi de liriodendrum
M-am uitat la carte dar nu scrie de nici un soi cu floare grena

einsteinitza

Da, dupa mine e o varietate de tartarica. Sa vedem ce ne zice de marimea florii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Poate ne zice si de pe unde e

BoboROM


Sunt sceptic sa fie Lonicera, iar magnolie nici atat. L-am gasit in gradina botanica in Bucuresti.

Floarea are in jur de 4 cm. Tufa avea vreo 2,50 metri inaltime.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Normal ca nu :D :D :D

Aia poate la Munchen.

BoboROM


L-am gasit: este Calycanthus occidentalis.

Am dat cautare pe wine fragrance shrub...

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro