SARBATORI FERICITE!

Started by fdana, April 03, 2010, 08:28:13 PM

Previous topic - Next topic

mihail

Anul viitor,Pastele iar il sarbatorim impreuna !




"Paste Fericit si Hristos a Inviat
Anul acesta vreau sa raspund altei intrebari.
De ce data Pastelui cade diferit la Biserica Ortodoxa fata de Biserica Catolica si cum se calculeaza Data Pastelui.
Pentru mine biserica are niste obiceiuri oarecum ciudate.
Serbam nasterea Domnului de Craciun, pe data de 25 Decembrie desi Iisus Hristos se pare ca s-a nascut prin septembrie octombrie si probabil in anul 4 AC
Dar mai curios, data cand a inviat e diferita in fiecare an si chiar mai ciudat, data invierii difera in functie de religie.
Pentru mine ramane o enigma de ce mai marii bisericii nu stabilesc data exacta a Invierii printr-un simplu calcul astronomic si istoric si nu se pun de acord asupra unei datei exacte sau macar comune a Invierii Domnului, respectiv data Pastelui. Eu cred ca data exacta a Invierii probabil ar cadea in jur de 28 Aprilie.
Dar sa vedem acum
CUM SE CALCULEAZA DATA PASTELUI ?
Raspunsul la aceasta intrebare il avem de la Chris, careia ii multumesc si o voi cita:

In anul 325, in cadrul Sinodului I Ecumenic de la Niceea, s-au stabilit 3 reguli pentru calcularea datei Pastelui. Astfel, Pastele se sarbatoareste intotdeauna:
1. In zi de duminica.
2. Dupa prima luna plina a primaverii, adica dupa echinoctiul de primavara.
3. Daca prima luna plina de dupa echinoctiu este duminica, atunci Pastele se tine in urmatoarea duminica, pentru a nu se sarbatori odata cu Pastele iudeilor.

Diferentele intre datele la care se sarbatoreste Pastele sunt datorate calendarelor folosite pentru calcul.
Spre deosebire de celelalte sărbători creştine care depind numai de mişcarea soarelui, ziua de Paşte depinde atât de mişcarea soarelui (de care depinde echinocţiul de primavară) cât şi a lunii. Bisericile Apusene (catolica, protestanta, evanghelica, etc.) folosesc calendarul Gregorian (adoptat in sec. VI), in timp ce Biserica Ortodoxa foloseste calendarul vechi, Iulian, pentru calculul datei Pastelui. (Desi in anul 1923, la un congres tinut in Constantinopol, majoritatea bisericilor ortodoxe au hotarat sa renunte la calendarul Iulian si sa adopte calendarul Gregorian, totusi data Pastilor se calculeaza inca pe baza calendarului Iulian – pentru a pastra unitatea intre bisericile ortodoxe , in care echinoctiul de primavara are loc cu 13 zile mai tarziu).
Asadar, cand prima Luna Plina de dupa echinoctiu este in intervalul 21 martie pana in 21 martie + 13 zile (conform calendarului Iulian ne aflam inainte de echinoctiu!),  Pastle ortodox este dupa urmatoarea Luna Plina.
Data Pastelui ortodox nu poate fi inainte de 4 aprilie, in timp ce data Pastelui Catolic (protestamt, evanghelic, etc) nu poate fi inainte de 22 martie.
In acest an (2010) cele doua date s-au suprapus. Datele Pastelui Ortodox si Catolic vor mai coincide si anul viitor, 2011 apoi in 2014 si 2017

Pun aici si o lista cu datele la care va cadea Pastele in urmatorii 10 ani pentru Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica:

Anul
2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016   2017   2018   2019   2020
Pastele Catolic   4/4   24/4   8/4   31/3   20/4   5/4   27/3   16/4   1/4   21/4   12/4
Pastele Ortodox   4/4   24/4   15/4   5/5   20/4   12/4   1/5   16/4   8/4   28/4   19/4
Sarbatori Fericite la toata Lumea, Paste Fericit si Multa Lumina!
Hristos a Inviat! "

(text preluat de pe http://2urbietorbi.wordpress.com/ )

Kati


sicamin

Hristos a inviat !
Paste fericit si binecuvantat !

sophia

HRISTOS A INVIAT ! si UN PASTE FERICIT,sa va dea Dumnezeu liniste,pace sufleteasca ,intelegere  un strop de iertare pentru cei din jur si pentru sufletele proprii si tot ce e mai bun si mai frumos pe  lumea asta!!!!!

einsteinitza

Inca odata Sarbatori fericite toturor.
Ma bucur sa il vad pe Mosul Tuti din nou prezent.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ani

ADEVARAT A INVIAT! Sanatate, bucurii si belsug in zi de mare sarbatoare!
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

einsteinitza

Astazi in sufragerie
Dormitau pe-o farfurie
Necajite si manjite
Zece oua inrosite.
Un ou alb abia ouat
Cu mirare le-antrebat
"- Ce va este fratioare
Ce va doare?
Nu va ninge
Nu va ploua
Stati gatite-n haina noua
Parca, Dumnezeu ma ierte
N-ati fi oua..."
"- Suntem fierte!"
Zise-un ou rotund si frez
Langa pasca cu orez.
Si schimbandu-si brusc alura,
Toate-au inceput cu gura:
"- Pan' la urma tot nu scap"
"- Ne gateste de parada"
"- Ne ciocneste cap in cap
Si ne zvarle coaja-n strada"
"- Ce rusine! Ce dezastru!
Preferam sa fiu omlet"
"- Eu, de m-ar fi dat la closca,
As fi scos un pui albastru"
"- Si eu unul violet"
"- Eu mai bine-ar fi sa tac
Asa galben sunt, ca-mi vine
Sa-mi inchipui ca pe mine
M-a ouat un cozonac!"

Toparceanu- L Pasti



Si o poza in graba cu cateva din ouale vopsite de mine ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Doamne...oua cum face maica-mea si toate rudele dinspre tata.Adica ouale puse in ciorap de dama dupa ce in prealabil li s-au aplicat frunze proaspete din gradina.
Sarbatori Fericite!

Nicol Caloian

Hristos a inviat! Sarbatori fericita!

Mihai


adita

Hristos a inviat!
Si la mine in album vedeti oua vopsite cu coaja de ceapa si frunze!
Sa va fie Lumina Invierii pavaza si calauza pe drumul vietii.

einsteinitza

Mie imi place mult poezia, Toparceanu are un umor fin teribil
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabiee

Hristos a inviat !
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi   ! :)

penelopa

Quote from: einsteinitza on April 04, 2010, 09:56:04 PM
Mie imi place mult poezia, Toparceanu are un umor fin teribil
Şi mie îmi place Topârceanu! ::)
Câtă dreptate are: "Necăjite şi mânjite, Zece ouă înroşite" ............... numai că la mine au fost vreo 25 mânjite!!! :(
Asta e,  de Paştele ăsta nu mi-au ieşit. :(
Aşa cum nu mai mănânc miel sau ied  cu gândul la "Moartea căprioarei" a lui Labiş, probabil că nici ouă "mânjite" n-o să mai mănânc din cauza lui Topârceanu. :(

Şi, chiar aşa cum se întreabă  Mihail: De ce nu serbăm toţi creştinii Paştele odată ..... mereu! ???

cata_ina

De Sfintele Pasti, Lumina si bucuria Invierii sa va aduca pacea in suflet si puterea de a gasi fericirea in fiecare clipa a vietii! PASTE FERICIT!

mihail

Penelopa,asta e...diferente de caledar folosit.Am postat o scurta informatie despre explicatiile acestor "nepotriviri" pe pagina a doua,tot la acest topik.
Din fericire si anul viitor va fi tot odata.  :)
(celor care-si pot permite,le recomand cu caldura "Floriile" in Israel......sint cele mai frumoase din lume).

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Mihail, am înţeles "chestia" cu calendarul!! Dar, nu vreau să înţeleg de ce nu suntem uniţi toţi creştinii  ???
Credem în acelaşi Dumnezeu, avem sărbători religioase comune ............ de ce n-am avea şi biserici comune  ???
Eu aş propune o "revoltă" religioasă pentru infrăţirea tuturor creştinilor de pe Pământ! ;)
Cine se înscrie? ;D

Ionela

Pene, stii de ce s-a rupt crestinatatea - lupta pentru suprematie (ca sa nu zic o... blasfemie). Lucruri care nu au nici cea mai mica legatura cu DUMNEZEU >:(

Eu chiar vad crestinii uniti - am prieteni minunati de care nu ma  vor desparti vreodata dogmele bisericilor. Refuz sa accept o biserica ce ma invata ca a mea credinta este cea adevarata, iar restul sunt erezii! Dumnezeu nu e ortodox, nici catolic, nici protestant. Este UNUL singur, necesar si suficient pentru existenta Universului.

De aceea sunt alaturi de Penelopa in revolta pe care o propune! Iisus s-a nascut de Craciun si sarbatorim cu totii Nasterea Sa in aceeasi zi. A inviat intr-o singura zi, nu in zile diferite dupa cum dicteaza nu stiu ce calendare. Este logic sa sarbatorim cu totii in aceeasi zi.

Fanatismul relogios a facut si face sa curga mult sange, tocmai in numele lui Dumnezeu.  >:( >:( >:(  Dumnezeu care este iubire si toleranta. Nu voi intelege niciodata cum un razboi se poate numi sfant, cand este o monstruoasa crima si o pata pe obrazul omenirii!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

mihail

Penelopa,am datorita proiectului meu niste conexiuni mai deosebite cu clerul de rang inalt.
Aici este la nivelul cel mai inalt, o miscare de "lipire" a celor doua biserici.Sint foarte multe intentii bune.
Ei,am aflat neoficial ca actiunea nu are mari sorti de izbinda.Una dintre explicatii fiind puternica "rezistenta" a clerului din manastirile ortodoxe.
In rest,la nivel declarativ stam foarte bine.Eu ti-am spus opinia de pe "malul " pe care sint eu."Dincolo" nu cunosc ce obiectii sint fata de atitudinea de aici.

Ionela

Pana nu va exista o revolta generala a crestinatatii, nici un cler nu va accepta reunirea de buna voie. Nu ii vad pe ortodocsi acceptand pe Papa ca pastor al bisericii crestine. Nu ii vad nici pe catolici acceptand pe patriarh. Ma refer la fetele bisericesti. Omului de rand poate ii pasa mai putin daca se numeste papa sau patriarh. De asemenea diferentele dogmatice vor fi greu de acceptat de cele doua biserici.
Una dintre cele mai usurele: preotii ortodocsi sunt fortati sa se insoare, cei catolici sunt obligati sa nu se insoare, pentru a putea preoti. Cum vor impaca cele doua contrarii? In conditiile in care nimeni nu vrea sa imbratiseze parerea celuilalt, "lipirea" bisericilor este imposibila.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

mihail

Chestia cu preotii celibatari o inteleg si o sustin pe deplin.Spus simplist: nu poti ca sa dai totul,daca nu-ti este mintea decit la preotie.Avind sotie,copil/copii..datele problemei se schimba radical.
Biserica Romano-Catolica a intins o mina "bisericii sore" din Anglia.Asta se cunoaste mai putin la noi in tara.Anul trecut au fost multe decizii importante luate acolo.
Benedict s-a miscat foarte bine si inteligent,s-au gasit solutii chiar si pt. clerul casatorit.Atentie sint si episcopi insurati,ceea ce este o mare problema,dar s-a depasit elegant inconvenientul.
Deci se poate.

Ionela

Mihail, eu cred ca dimpotriva, interzicandu-i unui om ceva anume, il determini sa se gandeasca obsesiv la acel ceva. Sa isi concentreze toate fortele pentru a lupta cu dorinta/ nevoia/ obsesia pentru acel ceva. Mai ales cand vine vorba despre o chestiune atat de importanta cum este programul pentru specie -  adica reproducerea.
Eu am senzatia ca interzicandu-le aceasta parte absolut fireasca a omenescului, ii obligi pe preoti sa pacatuiasca cel putin cu gandul, daca nu si cu fapta. Cum sa mai fie atenti la preotie si la Dumnezeu cand testosteronul le intuneca mintea? Cand sunt fortati sa lupte zi de zi cu tentatia? Cand unii dintre ei chiar se indragostesc si iubesc, dar nu au voie... Sunt n scandaluri sexuale de pedofilie in randul clerului! Pentru ce sa se ajunga la asemenea monstruozitati? Pentru ce sa fie distrusi niste copii nevinovati? (Sunt eu toleranta, dar pentru pedofili as propune un tratament pe care mi-e imposibil sa il descriu aici!)

Nu stiam ca sunt episcopi catolici insurati. Este o un lucru pozitiv si de bun augur. Ma indoiesc ca acei episcopi il iubesc mai putin pe Dumnezeu si ca isi fac treaba mai prost decat inainte. Eu cred ca dimpotriva, acum isi pot indrepta mai usor sufletul spre cele sfinte si mai au si avantajul de a intelege in carne proprie dificultatile vietii omului de rand. Este foarte usor sa dai sfaturi dinafara, cand nu ai masura exacta a greutatilor prin care trece cel pe care il sfatuiesti.

Onest si corect ar fi sa dai preotilor optiunea de a alege. Cine poate respecta juramantul de castitate si se poate dedica bisericii cu trup si suflet, sa faca asa! Cine nu poate, iarasi sa fie lasat sa se insoare si sa il slujeasca pe Dumnezeu dupa puterile lui. Asa cum spune Mihail, deci se poate.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Si tu crezi ca neavand nevasta un preot mai tanar da totul bisericii? Exista nevoi firesti, fiziologice, pasiuni arzatoare de tinerete, chiar daca esti sau nu preot. Si aici nu e vorba de celibat, ci, mai pe romaneste, de solutia aleasa pentru rezolvarea nevoilor. Tu chiar crezi ca un preot catolic nu simte si el ce simte orice barbat? Ca doar nu e eunuc.Doar ca e fortat sa o ascunda, sa nu aiba solutia fireasca. De asta biserica catolica a fost confruntata cu scandaluri de pedofilie.
Dupa mine, si in cadrul biserii, oricare ar fi, ar trebui sa fie muuult mai putine dogme, mult mai putine obiceiuri aiuritoare, mult mai putina doctirna. Lumea a evoluat, oamenii s-au mai desteptat, uite, vor sa fie pe acelasi plan,gandesc, judeca, nu mai sunt oamenii aia simpli de la sapa. Si din ce in ce mai mult isi dau seama ca nu o anume biserica ii reprezinta, ci un crez s o dorinta de a fi mai buni.
Pe mine personal nu ma intereseaza ritualurile bisericii. Se zice ca la catolici e mai frumos, mai simplu, mai ordonat. Cunosc o parte din ritualurile catolice, si nu mi se pare ca credinta mea se regaseste intr-un ritual. Nici ortodox, nici catolic, si nu ma intereseaza care e mai evoluat sau mai bun, pentru ca e facut tot de oameni.Oameni care au hotarat sa se imbrace intr-un fel, sa oficieze anumite proceduri, dupa cum au hotarat ei. Ce legatura are cu credinta mea? Cand eu caut sa fiu cat mai aproape de Dumnezeu cand am nevoie, nu cat mai constrans. Sa ma adresez Lui simplu si firesc, nu sa mi se spuna ca am stat aiurea sau am mers pe partea gresita. Conteaza? In fata Lui nu, doar in fata preotilor, care vor sa fie bagati in seama, sa aiba ranguri si se lupta pe trepte ierarhice, sa aiba fonduri , paduri si alte alea.
De ce trebuie catedrale, bani investiti in parcul manastirii sau al catedralei, icoane scumpe si brazi maiestosi in jur de zeci de mii de euro? Cand banii aia ajutau niste copii sarmani, luau o plapuma pentru un batran profesor uitat de lume, puneau un ou pe masa de Pasti a multora. Risipa, grandomanie, fala.
De ce se lupta pentru paduri, pentru dealuri intregi, pentru averi? De ce manastirile au gradini splendide de legume, ingrijite nu de maicute ci de oameni amarati din sat, care vin si lucreaza gratis pentru ei?
Nu pot sa ma rog simplu intr-o bisericuta mica, de lemn, cu un preot care isi ingrijeste singur morcovii nu pune pe altul sa o faca?
Poate multi ma condamna pentru ce scriu, dar dupa mine, in ziua de azi, legatura asta trebuie sa fie mai simpla, mai direxta, altfel, omul intra la idei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Absolut intru totul de acord. Credinta mea nu e moneda de schimb. Nu imi rascumpar pacatele cu bani, nici nu cred ca ar putea vreodata banii sa rascumpere ceva atat de important ca sufletul meu. Are nevoie Dumnezeu de banii mei? De catedrale poleite in aur? De razboaie? De averi si domenii intinse?


"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8