Artarii

Started by einsteinitza, March 29, 2010, 03:47:53 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Depinde de la cultivar la cultivar. Unii  ajung si la 6-8 m, chiar si mai inalti
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Artarul nu trebuie protejat de frig, n-am auzit de vreun cultivar sa fie sensibil la temperaturi scazute. Eu am unul Fireglow care este dat ca inaltime cam 4m, dar sunt si mai mari.

doinabacau

 Cine mi l-a trimis mi-a spus ca va avea o circumferinta de vreo 4 metri,dar  nu a mentionat nimic despre inaltime,iar 4 metri cred ca nu e mult,doar ca  fiind micut,l-am plantat cam aproape de casa. Poate suporta taiaeri,ce spuneti?

flordel

Pai atunci o avea si un 4 m inaltime.
Poti sa-l tunzi, dar cel mai frumos este netaiat, dar rau nu-i face daca umbli cu foarfeca la el.

doinabacau

  Multumesc,acum ca e si tuns,sa vad daca o sa-l mai gasesc viu, acolo iernile sunt destul de reci.

doina

Ia uitati ce am reusit sa inradacinez  :-bd
 
Am adunat asta toamna seminte dinyt-un artar din spatiu public si am pus 2 in pastile de turba iar una mi-a facut o mare surpriza .

BoboROM


Frumos!

Ai avut noroc pentru ca semintele de artar isi pierd repede viabilitatea daca nu sunt stratificate sau macar puse la rece in frigider.

Am pus si eu la stratificat vreo 20 de seminte dar inca nu le-am pus in ghivece. Le-am pus mai mult de incercare ca sunt dintr-o varietate verde deschis si eu cautam din cel rosu.

O sa incerc in mai sa pun niste butasi din cel rosu.

flordel

 +apl Doina!
Pare a fi Acer Palmatum Dissectum Garnet...sau asa o fi la toti frunzele cand de abia se deschid?
Parca totusi seamana cu al meu la care acum se deschid frunzele.

doina

 Multumesc !
Am pus semintele in pastilele de turba din toamna , la putin timp dupa ce le-am adunat.
Au stat toata iarna pe balconul neincalzit si inchis cu cornier ( tot o stratificare cred ca se cheama ).
Prin februarie , cred , le-am mai pus putina apa dar planta a aparut de curand .
Eu eram convinsa ca nu va mai rasari nimic  +ham

hapylica

Felicitari Doina ,am pus si eu acum o luna seminte de artar din Gradina Botanica Bucuresti(stratificate in frigider) si abia acum au inceput sa rasara.La gradina am si eu doi pui cumparati de la Plus anul trecut si vad ca au trecut cu brio peste iarna(nici nu au fost temperaturi de -25 grade)

doinabacau

   Al meu arata la fel si e bine sanatos,l-am si pupat de bucurie ca traieste!

Rux


doina

Va multumesc  +hug
Acum vine dilema , il pun direct in pamant sau il las in ghiveci ?
In pamant cred ca se va dezvolta mai bine dar fiind atat de mic cine stie daca nu il va calca  vre-un caine comunitar.

Rux

Pai ia masurile de rigoare . Imprejmuieste-l cu ceva .. etc etc

einsteinitza

Nu  mai aveti artari prin gradina? Au pierit cu totii?

Incep eu sezonul de vara

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Am pus si eu un butas de artar rosu acum 2 luni jumatate, dar parca a incremenit. Nici nu moare, nici nu creste. Si din rosu ce era in mai, frunzele s-au facut un grena-verde.

Stiti un artar care ramane rosu deschis-aprins toata vara?

flordel

Bobo, nu-i cumva prea la umbra? Lor le place sa fie soare filtrat, dar daca umbra-i prea deasa nu se mai inrosesc frunzele.

La mine la Acer palmatum Fireglow s-au ars o parte din frunze, atunci cand au fost 38 de grade. Restul care au fost mai umbra o duc mai bine. Si magnolia are frunzele din varf ingalbenite si arse si ea nu prea este in soare puternic.

BoboROM


E pe balcon la semi-umbra. Cand zic butas, eu inteleg lastar ne-prins. Nu stiu inca daca are radacini.

Nu stiu daca am timp sa ma duc sa-l vad pe cel de unde l-am luat, daca este rosu sau a devenit grena-verde.

hapylica

Quote from: BoboROM on July 28, 2011, 12:13:28 PM

Am pus si eu un butas de artar rosu acum 2 luni jumatate, dar parca a incremenit. Nici nu moare, nici nu creste. Si din rosu ce era in mai, frunzele s-au facut un grena-verde.

Stiti un artar care ramane rosu deschis-aprins toata vara?
Bobo nu cumva artarul se prinde din butasi verzi,acum vara?Si cu pet in cap? +ham

einsteinitza

Dupa cat stiu eu, culorile alea aprinse apar doar dupa o perioada ceva mai rece. E ca la euonymus.
Dar cine stie, vezi ca sunt ceva cataloage pe internet cu artari, s-ar putea sa descoperi vreunul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Am gasit un site foarte interesant, unde sunt aratate procedee de taiere la artarii japonezi, ca sa-si puna mai bine forma in valoare, cu aspect natural. Interesant, sunt poze cu inainte si dupa.
http://wayofmaple.com/aesthetic_pruning.html
http://maryannlewis.smugmug.com/Aesthetic-Pruning/Aesthetic-Pruning/9191176_3YkE5#613419654_Hk4iW
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Interesant!

In general, mi-e cam frica sa tai, pana si la trandafiri am avut pana nu demult retineri  ;D .

einsteinitza

In sfarsit, si-a dat si asta seama ca e toamna! ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Hmmm, frumos, tare imi plac culorile astea de toamna, grena, rosu, portocaliu, galben, verde...
Cum se numeste dansul? Ce Palmatum este?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro