Minunatii ciresi japonezi

Started by einsteinitza, March 15, 2010, 05:59:02 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Genti, sa urmaresti cum fac fructele. Sa faci neaparat poze cu fructele. Eu am senzatia ca cel alb nu e triloba, e alt prunus,parca nu are ramurile moi. Dar, nu e bine sa faci determinare fara determinator. ;D
Eu nu stiu diferenta decat intre fructe. Deci, pazeste fructele. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Es i-am gasit eticheta,e la fel,numai ca a fost taiat scurt in copilaria lui si are o tulpina mai groasa,acum e tot evantai
am urmarit ,dar nu face nici un fel de fruct

Ionela

Genti, eu inteleg ca Mihail vrea sa te ajute. Poti sa-ti cumperi ciresi  cati poftesti si cu discount. Nu are omul nimic de reprosat la ciresii tai. Deci sunt impecabili!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Băi, Elfuţo, dacă ştii că-ţi face rău, nu mai da, frate, sânge. :( Sau, măcar anunţă-ne când o mai faci.

Uite, eu n-am dat sânge şi tot nelămurită am rămas.  :)
Nu mi-ai răspuns la o întrebare: La ce spui tu "porumbe"?

penelopa


gentiana

paducelul e altceva,face fructe rosii,astai sunt niste arbusti,cara la floare seamana cu corcodusii,usor mai verzui
si au tepi mari
las ca te cadorisesc cu unu

einsteinitza

Pene, precis ii stii. Au fructe mari, cam cat agrisele, indigo, sunt pe marginile de drum din zonele de campie, pe langa caile ferate, sunt peste tot in zona de campie, toamna ii observi din cauza fructelor decorative. Sunt asa, palcuri mai mari, cred ca doar nu-ti aduci acum aminte.Nu se pot manca, sunt extrem de astringenti, ti se face gura punga, le mai trece putin la brume dar de fapt sunt cam groaznice la gust.  :-X
Erau folosit des la garduri vii, cresc fara probleme, sunt spinosi, fac niste tufe extrem de dese si compacte, cam latarete.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Acum sa inteleg si eu... porumbe este Prunus spinosa?? Adica porumbarul?
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Danke, Es! :-* Ehrlich, pana acum nu am stiut ca se planteaza porumbar prin gradini. Daca as face o comparatie (fortata), l-as compara cu marul paduret - la fel de salbatic si neimblanzit la gust.  :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

myosotis


einsteinitza

Myo, vrei sa ne omori! Ce splendoare,ce culori.
E clar ca-mi trebuie mai multe lalele si mai multi ciresi ;D
Oricum, am retinut idee cu bancuta sub cires, e minunat sa stai sub unul in floare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

E blogul lui Amy. Nici nu m-am uitat sa vad daca a scris si pe forum despre ciresi.

penelopa

...... a mai scris pe acest forum în ultima vreme  ???  (Amy este prietena fetei Gabrielei Jalbă  :)).

myosotis

Quote from: penelopa on April 08, 2010, 04:15:51 PM
...... a mai scris pe acest forum în ultima vreme  ???  (Amy este prietena fetei Gabrielei Jalbă  :)).
Nu stiam. Eu am un link de urmarire la blog. Imi place mult cum povesteste despre Japonia. Si are si ce.

penelopa

Dar ce boboci mari are triloba ta! :o

einsteinitza

Da, cred ca saptamana viitoare o voi vedea inflorita >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Stiti ceva?
Eu nici nu mai pun poze decat peste vreo doi ani.
Ma simt ca un soricel ce vrea sa devina mare ......asa peste noapte :D :D :D

P.S  Asa spectacol de culoare mai rar!

gomez99

in urma a cu niste ani pe ciresii japonezi de la japonezi i-a lovit o boala si au fost in pericol sa piarada un soi vechi, traditional. cultivat exclusiv pentru floare. si l-au recuperat din america. pe colina capitoliului in washington se afla cel mai mare parc de ciresi din SUA, integral cu ciresi japonezi. plantat de americani si japonezi cu ocazia a nusciti ani de cooperare si impacaciune. si nevasta altui presedinte american mare iubitoare de ciresi si-a adus aminte de treaba asta cind cu necazu cu ciresii si a strigat la ei ca help available in america. si uite asa si-au recuprat traditia japonezii de pe pamint american.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

Interesanta poveste.
Mihai, toti am inceput asa. Iar tu ai avantajul magazinelor pline cu tot felul si al oamenilor de pe forum care incearca sa te sustina.
Si soriceii au farmecul lor ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Altfel spus, Mihai, ai grijă de cireşii tăi ca să avem de unde recupera la "o adică"! ;)

vernil

Daca ajungi in parcul nostru  ;D gasesti ciresi japonezi cati vrei si prunus ca al lui Mihai ... e plin bulevardul Nicolae Grigorescu de ei ... toti sunt infloriti, e ca un colt de rai ...


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro