Poze cu lalelele voastre

Started by lovetulip, March 11, 2010, 04:52:49 PM

Previous topic - Next topic

lovetulip

Nu uitati sa faceti poze cu lalele din gradina voastra. Dupa ce lalelele vor muri >:( >:( >:( in luna mai,vom incepe un nou concurs. Nici nu va dati seama ce premii mari vor fi...

ozimandias

Si daca nu ne amenintai cu premiu, abia astept sa-mi pozez lalelele. Dar cred ca prin iunie, iulie... la ce vreme e afara...

stefana

Eu am pus primul boboc (care o sa fie) din bulbii de la tine :

Daca scapa cele din balconul de la birou, le declar eroine ;D

cara

de ce am impresia ca nici anul asta Vio nu ma lasa sa particip la concurs cu lalelele de la el?  ::)

myky

Quote from: cara on March 11, 2010, 05:32:33 PM
de ce am impresia ca nici anul asta Vio nu ma lasa sa particip la concurs cu lalelele de la el?  ::)

pentru ca sa nu ne umilesti cu pozele tale :D

lovetulip

Quote from: ozimandias on March 11, 2010, 05:29:31 PM
Si daca nu ne amenintai cu premiu, abia astept sa-mi pozez lalelele. Dar cred ca prin iunie, iulie... la ce vreme e afara...

Trebuie sa dovedesti ca sunt in gradina ta. Se exclud deci gradinile soacrelor. :D :D :D

lovetulip

Quote from: stefana on March 11, 2010, 05:30:40 PM
Eu am pus primul boboc (care o sa fie) din bulbii de la tine :

Daca scapa cele din balconul de la birou, le declar eroine ;D

Daca le tii la caldura,nu prea au sanse sa scape.

lovetulip

Quote from: cara on March 11, 2010, 05:32:33 PM
de ce am impresia ca nici anul asta Vio nu ma lasa sa particip la concurs cu lalelele de la el?  ::)

Ma mai gandesc cum procedez cu pozele tale. Dar as vrea sa aiba toti sanse egale.

ozimandias

Quote from: vio on March 11, 2010, 07:34:55 PM
Quote from: ozimandias on March 11, 2010, 05:29:31 PM
Si daca nu ne amenintai cu premiu, abia astept sa-mi pozez lalelele. Dar cred ca prin iunie, iulie... la ce vreme e afara...

Trebuie sa dovedesti ca sunt in gradina ta. Se exclud deci gradinile soacrelor. :D :D :D
Deci, da... Si eu sunt descalificata....  :(

lovetulip

Quote from: ozimandias on March 11, 2010, 07:39:06 PM
Quote from: vio on March 11, 2010, 07:34:55 PM
Quote from: ozimandias on March 11, 2010, 05:29:31 PM
Si daca nu ne amenintai cu premiu, abia astept sa-mi pozez lalelele. Dar cred ca prin iunie, iulie... la ce vreme e afara...

Trebuie sa dovedesti ca sunt in gradina ta. Se exclud deci gradinile soacrelor. :D :D :D
Deci, da... Si eu sunt descalificata....  :(

Daca le-ai plantat tu,poti participa.Mai trebuie dovedit ca-ti iubesti soacra. :D :D :D

ozimandias

Stii bancul acela "cum ai zis ca vrei podul?"...  ;D

Deci prefer sa nu particip daca asta trebuie sa demonstrez.
:D

cara

deci inca un motiv sa-mi iubesc soacra!
dar oare se poate mai mult decat o fac deja?  ::)

simonaelena

Quote from: ozimandias on March 11, 2010, 07:44:04 PM
Stii bancul acela "cum ai zis ca vrei podul?"...  ;D

Deci prefer sa nu particip daca asta trebuie sa demonstrez.
:D

Fa-l cu 2 benzi pe sens, Ozi!c :D :D :D

ozimandias


stefana

Quote from: vio on March 11, 2010, 07:37:06 PM
Daca le tii la caldura,nu prea au sanse sa scape.
Ce caldura? Ca bate un alezeu prin zona acelui balcon (neinchis cu nimica) de parc-ar fi pe camp. Pamantul era bocna azi dimineata.

Claudiu

Quote from: vio on March 11, 2010, 04:52:49 PM... Dupa ce lalelele vor muri >:( >:( >:( ....

Vio da-mi voie sa te contrazic, dar rau de tot.

Lalele nu mor si nu vor muri niciodata. Ele doar merg la culcare. Asta mi-a spus-o mosul ce s-a indragostit la prima vedere de niste lalele. Mos de care am scris candva pe aici si care mi-a dat, de mult, niste bulbi din lalele ce el le-a ingrjit peste patruzeci de ani, ani in care a stat mult de vorba cu ele pentru a ajunge sa le cunoasca. Le-am ingrijit si eu cat am putut apoi am dat si eu cui a vrut si cat a vrut, restul au plecat la culcare si acum dorm.

Gata cu contrazicerea, ca ma luara amintirile. Mosul asta zambea oricui chiar si daca il contraziceai. Asta pana cand i-a cam pierit zambetul. Venisera timpuri tampite cand era criza de benzina dar nu din cauza crizei energetice de acum si a trebuit sa "unga" cu vorbe grele, a zis el, poate si altfel dar nu stiu de altele, ca n-a zis niciodata cum s-a descurcat pana la urma iar eu n-am intrebat. Sa unga pentru a fi benzina pentru masinile ce duceau oamenii unde isi dorm ultimul somn. Si a stat cateva zile in casa, mai mult de cat se obsinuia in astfel de situatii, cu mama lui care adormise pentru ultima data. De atunci, mosul, care pe atunci nu era inca chiar mos, nu a mai avut un zambet chiar pentru oricine. Mama lui, fie-i somnul lin, mi-a dat o data o lectie ce m-a lasat cu gura cascata. Nu prea stia romaneste si nici n-am stat niciodata de vorba, eu fiind mult mai tanar, dar aveam grija sa o salut de fiecare data cand o vedeam. O batranica mica ce se uita la lume stand dupa-amiza in poarta. Intr-o dupa masa ma pregateam sa plec, cand cineva a sunat la poarta. S-a dus mama si a venit cu un brat de flori pentru mine: ti le-a dat vecina, batranica de care spuneam, ca a vazut ca ai nevoie, mi-a spus mama razand. Deh, era primavara, ceva mai tarziu ca acum, liliacul inflorit mirosea dumnezeieste iar lalele erau rosii ca focul, iar eu plecam de acasa, cam in fiecare seara, undeva, cu un brat de flori. Nu va spun unde ...  De ce cu gura cascata? Batranica aceea traia din vanzarea de flori la piata. Si mi-a mai dat si dupa aceea, multe. Alte vremuri, cand vecinii sareau sa ajute un flacau ce avea nevoie de flori. A fost o lectie, in plus pe langa altele de la alti vecini, de ce inseamna un vecin pe strada mea. Apoi a venit demolarea si a bramburit strada. Si ai mei si mosul, fiul batranicii, am scapat de urgie dar mare parte din strada a fost ruinata. Apoi oamenii, cei vechi, care au mai ramas, au uitat sa-si mai zambeasca. Despre cei noi aveam impresia ca nu au stiut niciodata, dar poate greseam. Numai ei stiau de unde si cum veneau. Dupa revolutie le-a mai revenit zambetul la toti, fie vechi, fie noi. Dar apoi, ... doar asta a mai ramas. S-a zis cu strada de altadata, mai traieste doar in amintirea catorva.
Sa precizez ceva, pentru cei care nu stiu sau nu au inteles. Vecin nu insemna strict numai stanga si dreapta. Vecina, batranica, era la cateva case distanta si in plus pe cealalta parte a strazii. Dar astea erau si sunt amanunte total nesemnificative.

Nu l-am vazut de mult pe mosul asta. Ar trebui sa fie acum pe la 90 de ani daca nu peste. Ultima data cand l-am intalnit era tare obosit. Mi-e ca a plecat si el la culcare si n-am apucat sa mai vorbim odata de lalele, ca pe vremuri. :( Ori unde ai fi, somn usor mosule.
Acum o spun la randul meu: Lalele nu mor, cand nu le vedem ele dorm. ;D

Sorry, Vio! Nu sunt off topic. Randurile de mai sus sunt o "poza" cu lalele mele. Una veche, dar tot poza ca n-ai zis de cand sa fie poza deci poate fi si din amintiri.  :D. Chiar daca e afisata in scris, e o poza reala. Nu e o poza trista, toate au trecut, si bune si rele, dar niciodata uitate acele lalele. Rosii ca focul.

vernil

Emotionanta povestea ta, Claudiu. Dar sa stii ca si crinii merg sa doarma, iar primavara se trezesc  :D

Vo, eu am mult soiuri de lalele care infloresc tarziu, am si cateva care apar ceva mai devreme. Vreau sa particip si eu la concurs, chiar daca fotografiile lalelelor mele vor fi postate ceva mai tarziu.

einsteinitza

De anul asta? Sau de anul trecut?
Daca e cu cele de anul asta, mai avem de asteptat. :-X
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Frumos mai scrii Claudiu.... ma faci sa plang! :'( :'(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Da, te face sa intorci capul spre natura. Citind postarea lui, mi-am dat seama ca nu am alele din alea rosii, normale, simple, cu stamine negre si putin galben in mijloc. Si mi-am propus sa imi cumpar o lada.
Multumim, Claudiu, ma aduci cu picioarele pe pamant, spre lucrurile simple.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

io ma multumesc cu candelabrii

Mihai

Claudiu,ai rascolit in mine amintiri demult uitate!

lovetulip

Si totusi sunt lalele care mor. Uneori regret ca le-am ingrijit. Au fost in aceeasi parcela lalele pitice si lalele de talie inalta. Timp de vreo 4 ani si-au impartit razele soarelui si s-au dezvoltat armonios. Anul acesta, dupa o iarna asa de lunga,constat ca cele inalte s-au dezis de cele scunde si au luat-o mult inainte cu incoltitul. Totusi mai sper ca si cele mici vor ajunge sa infloreasca.

Claudiu

Nu te lasi  :D
Nu uita ca totul e relativ.
Practic la nivel macro pot zice: Tehnic da, poetic ba, decat eventual in cazul in care tu nu le mai simti lipsa atunci cand tu nu le vezi.

Materia are memorie. Dispersarea si inchegarea intr-o anumita forma e de fapt unul si acelasi lucru: miscarea materiei. E un dualism.
Noi fiind intr-o anumita forma percem dispersarea ca o durere si incercam sa ne opunem dar fara sanse de reusita sub aspectul finalitaii pentru ca suntem in interiorul sistemului. (opunere e normala, fireasca, pentru ca suntem ceea ce suntem as zice chiar necesara). Faptul ca putem privi sistemul doar din interior face ca sa nu-l putem intelege pe deplin sau cu adevarat niciodata. Putem intui sau constata unele ce le numim legi dar nu le vom putea demonstra  niciodata cu adevarat. Orice am face, oricat s-ar largi cunoasterea noastra, ramanem mereu in interior. Asta pentru ca suntem parte din el, oriunde am fi si oricum am fi. Intotdeauna vom avea ceva ce numim "legi" ale naturii. Potem sa le demonstram pe unele sa zicem la nivel macro dar in fapt le-am inlocuit cu altele la nivel micro. Le putem chiar si restrange numarul la un moment dat deducand pe unele din altele. Dar intotdeauna una sau mai multe vor ramane legi pentru noi.
Dar materia, adica in ansamblu mediul nostru atat sub aspect material cat si energetic sau alte aspecte pe care nu le putem percepe, are "memorie" atat a formei cat si a miscarii. Se poate reinchega fie in aceiasi forma fie in altele.
Memorie nu in sensul obisnuit ci de cel a-l legii ce-l guverneaza si-l obliga sa ia numai anumite forme macro. Tabelul periodic al elementelor iti arata asta. Materia are memorie. Materia ce o percem noi e extrem de putin diversa in forma pura. Practic macro am gasit numai vreo suta si ceva de organizari posibile in forma pura. Daca mergem la nivel mai micro gasim doar trei proton, neutron si electron. Mai jos lucrurile se complica intr-o aparenta diversitate numite  microparticule de tot felul, care insa in ultima instanta par a nu mai fi cu adevarat microparticule si nici chiar atat de diverse. Doar o dualitate materie-energie. Unda sau corpuscul? Cand vom putea intelege cu adevarat asa ceva? Nu incadra intr-un ansamblu modelat matematico-fizic cu ecuatii si legi? Sa-l intelegem asa cum intelegem prin simturile noastre cele de toate zilele? Ceva ce nu e nici una, nici alta din cele doua lucruri posibile materie-energie si totusi exista. De vreme ce altceva e clar ca nu gasim coborand la nivel micro avem dovada ca materia stie sa se organizeze. Dovada, e sub ochii nostri simpla si banala, e faptul ca noi existam.

Am ales o anume abordare care lasa camp liber atat creationistilor cat si materialistilor. La urma urmei toti fac in final un act de credinta.

In fine nu stiu cat am fost de clar asa la prima mana, vorbind ca altadata despre lalele.  :D

lovetulip

Quote from: einsteinitza on March 15, 2010, 12:22:12 PM
De anul asta? Sau de anul trecut?
Daca e cu cele de anul asta, mai avem de asteptat. :-X

Pai... nu stiu cum poti dovedi varsta pozelor. Lalele sa fie.. :D :D :D  Bine ai revenit.  Poate ne vedem la bal.