Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: taierile la liliacul de gradina  (Read 3665 times)
Eugenia
Guest
« on: October 14, 2009, 03:50:24 PM »

Salutare tuturor!

Sunt si eu o noua membra si v-as povesti un pic despre liliacul meu din gradina, ca sa trec direct la subiect.
Am un liliac salbatic care face flori de culoare roz cu parfum puternic. Nu seamana cu arbustii de liliac comuni. Cand face flori, in primavara ii fac poze, promit.

Ideea e ca anul trecut in toamna l-am tuns. Din ce am citit, parerile despre tunderea liliacului sunt impartite: unii spun ca e bine de tuns toamna, altii ca primavara, dupa ce a inflorit. Poate ma luminati si pe mine intr-o directie. E adevarat ca anul acesta florile lui nu au mai fost la fel de abundente ca anul precedent, asa incat tind sa cred ca din cauza tunsului de toamna s-a intamplat asa.
Voi ce experiente aveti? Ma puteti indruma in vreun fel?
Multumesc
myosotis
Roza

« Reply #1 on: October 16, 2009, 08:51:34 AM »

In primul rand ar trebui sa "ne luminam" sa stim exact ce planta este (denumirea stiintifica).
In general, arbustii/tufele care infloresc primavara devreme (cum este forsitia de ex.) se taie imediat dupa inflorire.
Arbustii/tufele care infloresc vara se taie toamna, dupa terminarea infloririi.
Este foarte important sa stii exact ce planta este ca sa stii cat si cum tai. Unele plante nu suporta prea bine taierile.
Si in mod sigur regula nu se aplica la trandafiri unde e ..... mult mai greu.

Eugenia
Guest
« Reply #2 on: October 20, 2009, 08:37:04 AM »

Aici poze cu liliacul meu:

http://ro.fotoalbum.eu/geannieblue/a363818
myosotis
Roza

« Reply #3 on: October 20, 2009, 08:54:29 AM »

Eugenia, nu stiu ce planta este "liliacul" tau.
In general,  liliac = syringa vulgaris, liliac de vara = budleja si liliac de toamna = skimmia japonica.
Planta ta nu pare a fi nici una din cele de mai sus.

penelopa
Guest
« Reply #4 on: October 20, 2009, 09:12:42 AM »

Nici eu nu-mi dau seama!  Sad  Pare să fie, totuşi, o variantă de  syringa vulgaris  (poate o fi liliacul sălbatic despre care vorbeau cândva Gabi şi Mirelush)
Nici frunzele şi nici "resturile" de flori nu seamănă cu ce ştiu  despre liliacul de grădină.
Oricum, Eugenia,  la primăvară (devreme) să tai toate florile uscate şi crengile uscate. Lasă-l să vedem ce flori va face.
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: