Iris

Started by myky, April 10, 2007, 09:14:16 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Poti sa inebunesti numai privind pozele !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabif1966

Superbi .... te apuca obsesia irisilor cand vezi asa frumuseti !
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

zamfira

Eu sunt apucata deja!

claude

Lasa zamfiruto ca iti trimit 2-3 rizomei daca vrei ca sa poata sa te apuce si mai tare obsesia  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Claude, draga, tu mi-ai trimis deja un frumos: let's boogie. Apucarea mea vine si de acolo ca nu am cum sa-i vad infloriti. In toamna mi-am cumparat cativa de la mama domnului Geo. Si de la dianadia am mai luat ca nu am rezistat. Stateau sa infloreasca, erau in stadiul de muguri inca verzi, cand am fost pe la gradina. Pana la sfarsitul lui iunie cand ajung eu pe acolo, trec florile. Nu-i nimic acuma, sanatosi sa fie, sa se aclimatizeze si sa se inmulteasca. Poate imi trimite vreo vecina fotografii, iar pana atunci ma delectez cu ai vostri. Ma consolez cu ideea ca nu imi plac chiar toti, de ex. combinatia lui Jurassic park nu ma atrage. Dar las ca imi plac alte o mie de feluri! Ai unul alb, zburlito-franjurato-poetico-delirant, sa tot stai sa te uiti, cum au reusit o asemenea minune.

cristinaf

Cred ca e vorba de hibridizari si ii imbraca ca sa-i fereasca de polenul altor irisi. cum altfel sa obtina soiuri noi?

zamfira

Da, vezi? La asta nu m-am gandit.  +apl

einsteinitza

Intrebare.
Voi ce faceti cu stanjeneii ceva mai inalti, astia mai smecheri, mai gofrati, cu flori mari?
Cum ii plasati ca sa nu se rupa florile cand ploua, sa nu se rupa? Cum ii plasari? Pe mine ma onoara, sunt frumosi si prea inalti!
I-ati bagat intre tufe inalte?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Exact aceiasi problema o am si eu. Chiar ma gandeam ce solutie sa gasesc.Recunosc... nu am gasit-o inca.
Aceiasi problema am avut-o anul trecut cu lupinul(ala care nu mai este anul asta ....,) a fost o furtuna si i-a pus la pamant pem majoritatea .

einsteinitza

Stanjenii nici nu au nevoie de furtuna, ci doar sa creasca!  Nu isi sustin bine floarea, si se lasa pe jos.
Problema bunorilor inalti am rezolvat-o din fericire, insa la astia ma tot gandesc cum sa fac. :-\. Ma gqndeam ca o fi gasit cineva o solutie....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Am vazut ca, la crizanteme si tufanele, se foloseste un fel de plasa dintr-un fir asemanator celui de pescuit. Plasa are ochiuri destul de mari si ajuta la metinerea compacta a tufei. In plus, poate fi usor mascata, firele fiind transparente. Poate ca ar merge si la stanjenei. Din pacate nu stiu sa spun unde se gaseste, dar la magazine de tip Pk-er am vazut ceva plase impotriva pasarilor sau pentru urcarea castravetilor.

einsteinitza

Poti detalia putin cum se pune? Se impraca tufa pe sus, sau cum?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Eu cred ca plasa este pusa inca de cand planta e mica, iar crengutele cresc prin ea. Sunt aproape sigura de asta pentru ca, intr-o tufa din aceea sferica, superba, cumparata toamna, cand am vrut sa scurtez ramurile, dupa inflorire, am descoperit aceasta plasa.
Si eu am aceasta problema cu irisii: nefiind toata ziua in plin soare, irisii se etioleaza putin si cresc mai lungi si mai fragili (cel putin asa cred eu ca se intampla la mine) si apoi cad si sub greutatea florilor. Mi-a trecut prin cap sa pun o astfel de plasa, dar nu am pus inca.

einsteinitza

Uite ca la tufanele mi se pare o idee excelenta, le acopar si ele cresc acolo, compacte. La stanjenei cred ca se vede plasa dintre frunze, ma gandesc ca nu au frunzele asa de dese. Iar tijele oricum nu vor avea sutinere mai sus. Nu iti fa griji, nu se etioleaza ci asa e soiul, foarte inalt. Ai mei sunt ons oare si totusi sunt deja cat mine aproape! Tijele alea pur si simplu nu au suficenta forta sa sutina florile mari. Ma fandeam la un fel de inghesuiala, dar cei din mijloc tot ar ramane nesprijiniti....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

                                
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Gabi, minunati!!!
Ai mei au cam suferit anul asta .Multi nu au inflorit , s-au uscat bobocii si s-au maronit
Cred ca e o boala , dar nu stiu ce sa fac cu ei  :(

gabriela jalba

Sa stii ca si eu am probleme cu ei. Se maronesc bobocii si zemuiesc. Pe aceeasi tija, unii ifloresc, altii is bolnavi. Inca nu am aflat ce se intimpla, ce-i, si care ar fi leacul.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Si la mine se intampla acest fenomen...

paraschivvvv

la mine s-au trecut ,dar si multa apa nu le face bine;asa ca ploaia multa nu este buna si cred ca asta este cauza stricaciunilor.

gabriela jalba

Cica e o insecta care face sa putrezeasca bobocii. Cred ca-i asa, ca pe acelas lujer, unii mor, altii infloresc. ultima "repriza"
           
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Primul are culori dementiale!  +rsp

gabriela jalba

Acuma vad ca nu l-am pus pe cel mai drag mie

Are un parfum teribil;nici puternic ca nebunii aia albastri a bunicii, nici slab.Aduce cu ceva citrice si vanilie. Stiu si cum il cheama : Dream of You .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Gabi, fie-ti mila si de mine si trimite-mi si mie din cei ai bunicii, parfumati. Nu am nici un soi cu parfum!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

nemaipomeniti de frumosi

gabriela jalba

Quote from: einsteinitza on June 10, 2014, 06:30:30 AM
Gabi, fie-ti mila si de mine si trimite-mi si mie din cei ai bunicii, parfumati. Nu am nici un soi cu parfum!
Cum sa nu!!!! Am peste tot. Sa ma uit sa vad cind se scot. Oricum, nu-s pretentiosi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=