ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Eu chiar intrebam serios, stiu ca pentru fructificarea in spatii inchise e nevoie de polenizare, cu o pensula  moale.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Studiez problema diseara, ca pensule am de diverse dimensiuni (de cand s-a terminat scoala  8) ) si chiar nu m-am gandit la asta.
Sunt si ceva insecte pe acolo, ca tin mereu fereastra deschisa (si uit mereu sa inchid plasa de la balcon, spre disperarea sotului... :) )

penelopa

Quote from: stefana on June 16, 2009, 01:35:50 PM
Zambeste asaaa, zambeste ... da' tu n-ai cherry ;D

Nu ştiu dacă am "cherry" că se lăuda Corcodel că are (răsad propriu) şi i-am "şerut" lui .... şi mi-a dat nişte fire leşinate care, culmea, unele chiar s-au prins. :)  Să vedem de ce sunt în stare să producă!

Mosu Tuti

Buna ziua. Stimati colegi, am nevoie de o informatie rapida. Pana la ce inaltime cresc rosiile obisnuite. Nu stiu ce soi sunt. Am luat rasaduri din piata, le-am plantat, le-am facut un coviltir din tub de plastic acoperit cu folie. Vanturile imi zburatacesc constructia si afara temperaturile, dimineata, sunt intre 4 si 8 grade. M-am hotarat sa fac un solar mai pricopsit si nu stiu pentru ce inaltime maxima sa il proiectaz. Multumesc. Mosu Tuti.

stefana

Daca te-ai hotarat sa faci o lucrare mai pricopsita, nu te grabesti :) Parerea mea ...

diana

Quote from: Mosu Tuti on June 17, 2009, 09:53:58 PM
Buna ziua. Stimati colegi, am nevoie de o informatie rapida. Pana la ce inaltime cresc rosiile obisnuite. Nu stiu ce soi sunt. Am luat rasaduri din piata, le-am plantat, le-am facut un coviltir din tub de plastic acoperit cu folie. Vanturile imi zburatacesc constructia si afara temperaturile, dimineata, sunt intre 4 si 8 grade. M-am hotarat sa fac un solar mai pricopsit si nu stiu pentru ce inaltime maxima sa il proiectaz. Multumesc. Mosu Tuti.

Unele soiuri de tomate cresc destul in inaltime  ::) Solarul tatalui meu are cam 3 m inaltime si rosiile (obisnuite majoritatea) trec de 1 - 1,5 m...cred ca nu ma insel!

einsteinitza

In zona mea rosiile nu au destula caldura. De aceea, pe parii rosiilor leg un fel de saci cu gauri din loc in loc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

ia priviti ce rosii in gazon are colegul meu  ;D


einsteinitza

Cara, se coc? Arata viguroase si sanatoase.Adica apuca sa se coaca? la mine asa la liber nu, doar cu folie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

cine stie? e primul an cand il chinuie talentul  ;D

daca te gandesti ca i-am cumparat tavite pt rasaduri, i le-am umplut cu pamant si i-am zis sa-si semene semintele in "alveolele" alea. m-a-ntrebat cate sa puna intr-una si i-am zis ca trei. stiti ce-a facut? a facut o gaura cu un creion (sa nu-si strice manichiura  :D ) si-o bagat toate trei semintele la gramada!  :D :D :D

m-am chinuit cu repicatul, de numa'!  >:(


duminica a cumparat din Hornbach folie perforata pentru ele. dar i-am zis s-o puna abia dupa ce infloresc. sa-i zic sa le inveleasca de pe-acum?  ::)

einsteinitza

Da, cu cat mai repede cu atat mai bine. In zona noastra noptile mai ales sunt mai reci , iar acolo se acumuleaza putina caldura si au parte de un fel de protectie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Es poti pune o poza cu sac de ala perforat? Nu ca mi-ar trebuii,dar pt cultura mea generala.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Sacul perforat are cam 60cm diametru si e ca un cilindru din folie (un fel de prezervativ  :D  ) Exista de culoare vernil si rozaliu. Nu stiu ce influenta au culorile respective. Gaurile au cca 1cm diametru si sunt destul de rare.
Problema este ca unele rosii trebuie sa le copilesti. Si atunci desfaci sacul tot mereu ... Pe eticheta sacului scrie ca le poti imbraca de la plantare si sa scoti sacul cand sunt coapte. Dar asta inseamna sa fie un soi la care sa nu mai fie nevoie de copilit si legat. Asa gandesc eu. Ca altfel iti faci singur de lucru.
Am si eu un sac de vreo doi ani, dar nu l-am folosit. Am zis ca-l pun anul asta la niste rosii cu crestere determinata. E bun si impotriva manei, nu numai de frig.

cara

asa arata cu sac incap:



deci nu tre sa le scoata sacul nici pe canicula?  ::)

Mosu Tuti

Buna seara. Doamna  Cara, idea cu sacii de plastic este foarte interesanta, Poate asi incerca si eu. Pun insa o intrebare. La mine in solar noaptea temperatura este cea de afara, cam 5-8 grade. iar ziua ajunge si chiar depaseste 40 grade. Ce temperatura este in sac la ora 14 ? Rosiile rezista la astfel de temperaturi ? Eu, ziua deschid solarul, pentru polenizare si aerisire. Am inteles ca sacii au mici gaurele. OK. Sacul se sprijina pe ramuri. Nu cumva le face rau. La ce inaltime ati taiat sacul. Mosu Tuti.

cara

sacul nu se sprijina pe ramuri, ca a pus colegul meu bete de jur imprejur. poate doar la vant, sa atinga pe alocuri ramurile. sacii sunt pusi ieri, deci nu pot sa-ti dau detalii despre cum se comporta decat peste ceva vreme....

sacul are o lungime de 1m .

ionut

Quote from: Mosu Tuti on June 17, 2009, 09:53:58 PM
Buna ziua. Stimati colegi, am nevoie de o informatie rapida. Pana la ce inaltime cresc rosiile obisnuite.
Mosu Tuti,la intrebarea asta iti raspunde alt mos....
nu are importanta pana la ce inaltime cresc rosiile obisnuite(nu stiu care sunt neobisnuite?),important este ca volumul de aer din solar sa fie cat mai mare,in felul acesta se incalzeste si se raceste mai incet,solariile mele au inaltimea de 4,75m,latimea de 10m si lungimea de 42,5 m,fara aerisire laterala(si la mine sunt vanturi,chiar vijelii)aerisirea doar pe capete de sus pana jos dace e cazul,acoperite cu folie 3SN(garantata 3 ani)dintr o singura bucata lata de 16m si lunga de 45m
in concluzie mai ales pt rosii si castraveti,cu cat mai inalte cu atat mai bine

Mosu Tuti

Buna dimineata. Multumesc pentru raspuns "mosule" ionut. Am citit ce tip de solar ai si am inteles ca trebuie sa te si pricepi. Imi pere rau ca trebuie sa spun ca solarul meu are numai 3 x 2.20 mp. Asta este o jucarie pe langa al tau, dar trebuie sa il fac caci am 10 fire de rosii. Eu cred ca la suprafata asta, inaltimea de 2 m. este acceptabila. Am calculat si im zona peretilor laterali, unde sunt puse rosiile, inaltimea este de 1,45 m. iar la jumatate sa aiba 2 m. Ma gandesc sa fac accesul prin zona cea mai inalta si cu posibilitati de vizitare(pereti mobili) in zona laterala. Toata constructia vreau sa o fac din lemn rotund, cu diametrul  intre 10 cm. (la baza) si 6 cm. in partea superioara. Acum incerc sa culeg informatii si cand va fi gata proiectul il voi posta aici pentru a fi criticat. Eu ma joc, nu pot face un solar ca al tau caci nu am spatiu. Multumesc. Mosu Tuti.   

mihail

Deci: ma revolt,tzip dupa moderatori,imi furati conceptul.
Eu sint primul care m-am declarat mos,indeplinesc toate conditiile.
De unde si pina unde,aveti dreptul sa abuzati de el ?
In rest,"colegilor mei mosi"le doresc sanatate exagerata.
Cind e ziua de pensie ?

penelopa

Cara,  la 10 fire de roşii câte are, îşi permite colegu' tău să le pună sacu'n cap  ;D  Dar, când ai cel puţin  80 fire !!!  :(
Eu n-am timp nici să mă ţin după ele cu legatul, copilitul, plivitul ........... dar să mă chinui zilnic să le scot/bag sacii  :(
Dcaă vedeţi grădina mea de legume acum ..............  "păşune în splendoare " ;D
Vinetele nici nu se mai văd din iarbă. Am udat aseară şi nu le mai  găseam  rădăcina   :D

cara

gata, de azi rosiile colegului sunt fara fustite! nu stiu cum le creste Es, dar ale lui erau oparite azi, asa ca le-am dezbracat fara sa-l mai intreb.  ::)

Mosu Tuti

Buna ziua. Intrebare incuietoare. Pun poza unei rosii cu un copil foarte mare, se mai poate copili ?
http://mosulica.sunphoto.ro/Rosii/GHJXCXQLBJYLVSUDVOS
Observ ca nu are flori sau fructe, nu se intampla nimic daca il rup ? Multumesc. Mosu Tuti.

penelopa

Da, d-le Moşu Tuti, se poate copili.   :)
Deci, rupe-l cât mai repede că papă şi "mânacarea" mă-sii.  :D

costieanuconstantin

dupa copilire, tratare imediat contra manei si alte boli cu un fungicid, eu am lasat o femeie mai in varsta sa se joace intre rosii ( a copilit ) si peste 3 zile , cand am revenit in gradina,200 fire de rosii cu fructe mari erau negre

Mosu Tuti

Buna seara !!! M-ati terminat, de copilit o copilesc dar de fugicide nu am auzit decat de Ziclon B. Ce e aia, cu ce se mananca si cum se numeste. Sunt ZERO la acest capitol. Daca sunteti amabili, spuneti-mi ce trebuie sa fac. Parca vorbiti cifrat. Multumesc. Mosu Tuti.
Draga Penelopa, daca ma mai domnesti ma voi simti jignit. Nu sunt domn, sunt mos. Si sunt bucuros ca imbatranesc. Am colegi si prieteni care nu au imbatranit, au murit de tineri.
Acelasi mos.