ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on October 11, 2013, 12:51:47 PM
Cele noi sunt botezate de tine sau de proprietari? Cum sunt, ai poze?
Soiurile locale (mai corect poate populatii locale sau emprice sau traditionale) le am colectate de la gradinarese care stiu ca le au "in folosinta" de multi ani (zeci de ani de cele mai multe ori). Originea lor este sa zicem necunoscuta, dar am ales dintre ele cele care mi s-au parut mai diferite si cu bune calitati. Numele lor il adaptez dupa cum mi s-a spus si mie si pun localitatea de unde le am. Anul acesta m-am hotarat si am ales cateva care le-am multiplicat si am sa le si vand prin magazinul online, cu descriere si fotografii. Voi [posta fotografii si pe contul de sunphoto.

einsteinitza

Deci ai azi de lucru, ca maine e 15 ;D
Am gasit un forum interesant unde sunt descrise multe soiuri de la crescatori. Bravo lor! Sper ca nu se supara ca pun linkul.
http://tomodori.com/forum/les-fiches-tomate-f176.html?sid=264f5e4a4b96e1fa7f19a954c38c7a8f
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

asa asa sa avem ce viziona ..  =)) =)) =))

claude

Quote from: bunicutz32 on October 14, 2013, 06:03:22 AM
Daca-mi permiteti eu as vrea sa vand semintele multiplicate de Datterino, din cele primite de la dumneavoastra.

Sigur ca va permit, doar nu sunt eu stapanul lui Datterino!  :D  Ca si dvs., cred ca e o varietate care merita pastrata si vazut daca in timp se stabilizeaza ca soi, eu am fost incantata de ele si de aceea am dat seminte la oricine a dorit sa le incerce!

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

bunicutz32

Quote from: claude on October 14, 2013, 10:27:52 AM
Quote from: bunicutz32 on October 14, 2013, 06:03:22 AM
Daca-mi permiteti eu as vrea sa vand semintele multiplicate de Datterino, din cele primite de la dumneavoastra.

Sigur ca va permit, doar nu sunt eu stapanul lui Datterino!  :D  Ca si dvs., cred ca e o varietate care merita pastrata si vazut daca in timp se stabilizeaza ca soi, eu am fost incantata de ele si de aceea am dat seminte la oricine a dorit sa le incerce!


Multumesc.
Sper ca si viitorii cumparatori sa fie multumiti.

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on October 14, 2013, 09:08:51 AM
Deci ai azi de lucru, ca maine e 15 ;D
Am gasit un forum interesant unde sunt descrise multe soiuri de la crescatori. Bravo lor! Sper ca nu se supara ca pun linkul.
http://tomodori.com/forum/les-fiches-tomate-f176.html?sid=264f5e4a4b96e1fa7f19a954c38c7a8f
E un site foarte instructiv, mai ales daca stii franceza. Din pacate pentru mine - nu prea.

einsteinitza

Hmm, pai atunci faimoasa lista a Tatianei, in engleza
http://t.tatianastomatobase.com:88/wiki/Category:Tomato_Variety_List


Lista de pe forumul frantuzesc imi placea fiindca erau si comentariile din postarile forumistilor, e cumva interactiv.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Da, si in stanga au multe optiuni de cautare, dupa inaltime, tip frunza, etc. Multa munca si multa pasiune pentru un asemenea catalog!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

S-a deschis magazinul cu seminte de rosii, ardei, vinete al lui Bunictz. Eu am luat multe anul trecut si au fost peste asteptari. Au germinat cred ca 99 la suta din seminte , ca m-am trezit invadata de rasaduri. +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Multumesc pentru apreciere. Sper ca toti cumparatorii sa fi fost si sa fie in continuare multumiti. Din pacate n-am putut multiplica toate soiurile ce le-as fi vrut, dar e bine si asa, mai ales tomatele au mers bine, fara tratamente sau ingrasaminte chimice. Sper ca la anul sa multiplic mai multe soiuri de ardei iuti si vinete. De fapt asa spun in fiecare an.
Mai adaug astazi 10-12 soiuri si gata, liber la "Happy Shoping".

rodi

Quote from: einsteinitza on October 15, 2013, 03:30:28 PM
S-a deschis magazinul cu seminte de rosii, ardei, vinete al lui Bunictz. Eu am luat multe anul trecut si au fost peste asteptari. Au germinat cred ca 99 la suta din seminte , ca m-am trezit invadata de rasaduri. +ham

Subscriu!  +rsp


einsteinitza

Are cineva seminte de rosiinumite ROse de Berne?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Se pare ca astea sunt unele din cele mai gustoase rosii vechi.


Dar a cultivat cineva sub arctic plenty?
Calude, parca tu aveai ceva din seria sub arctic...cum au fost la gust?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Am avut anul trecut Siberian Superior, gust...cam ca alea de la piata  ;D  Si pielita groasa...avantajul lor a fost ca si la temperaturile foarte mici care au fost in iunie, au legat fructe fara probleme. Dar o cam fac si altele cu gust, adica leaga fructe mai pe racoare, si ma refer la soiurile de provenienta rusa si ucraineana, de exemplu Black Ethiopian sunt o forta a naturii
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Aha, citisem ca nu prea au gust, dar nu credeM ca sunt chiar asa! Nu merita munca, poti cumpara din magazin din astea de plastic!
Nu am avut BE, cum sunt de fapt, ce mai poti zice de ele?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Sunt foarte productive, au rezistat cel mai bine si la boli si...sunt gustoase. Ca toate 'negrele', au acel gust parca usor afumat, nu stiu cum sa explic, e o aroma specifica, diferita de a rosiilor rosii  ;)  Au fructe mai micute, mie-mi place si asta, pentru ca nu pot sa manac la o masa o rosie de juma' de kil. Cand mai lucram prin gradina, in zona lor, mai furam cate una de pe ciorchine si o haleam rapid! Formeaza ciorchini cu 6-7 fructe. Daca vrei seminte sa-mi spui

 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza


Maaama, ciorchini de expo!
Da, vreau daca poti.
Si mie mi-au placut enorm negrele, imi place gustul ala putin altfel al lor,eu inca nu am reusit sa il definesc.  ;D parca nu seamana cu nimic din ce stiu ;)
Am avut si una verde cu un gust asemanator, parca iti umplea gura cu parfumuri foarte bune , dar si cu o aciditate care imi placea mult.
Da, si eu am observat ca nu puteam termina o rosie mare, asa, la o felie de branza,si imi parea tare rau de ce ramanea! Pana la urma am ales metoda de a le congela. Taiam rosia foarte mare in doua, mancam cam jumatate, si jumatate o umpleam si o puneam in folie in congelator. Sunt excelente. Le scoti si direct in cuptor cu ele. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Eu am de felul asta doua soiuri, Nyagous si Russian Black, pe langa alte tomate "negre". Nyagous are intr-adevar un gust deosebit, care mie sincer nu-mi place, ceva "afumat" cum spunea si d-na Claudia, dar poate mai potrivit ar fi ceva de zahar ars, caramel. Russian Black in schimb nu are nimic deosebit la gust, nici acea combinatie de gust de tomata cu gust de "verde" , de clorofila. Parerea mea, nu prea sunt "tunat" pe gusturi. In general la tomatele "negre", care sunt de fapt brune sau purpurii, gustul e dat de combinatia intre licopena si clorofila.

einsteinitza

Hmm, ce rau imi pare ca am pierdut scrierile anul asta! Am avut o neagra care mi-a placut mult de tot. Habar nu am cine era.
Insa ne plac mult si rosiile dulci, care nu au aproape deloc aciditate. Cred ca e si chestie de gust. Cand cumparam de la piata, reuseam vara sa gasesc cateva soiuri care imi placeau si spuneam ca sunt bune, chiar foarte bune. Pe la targ la Valeni. Comparativ, alea sunt carton presat, dar asta comparativ cu ce am avut.
Vad ca forumul francez cu tomate, care este exceptional structurat dupa mine, are in topul preferintelor majoritatii aceasta Rose de Berne......descrisa ca fiind cu un gust excelent de rosie din gradinile vechi...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai cam seamana cu alea de buzau de pe la noi
deci sa ne fie clar deja adun pamint pentru viitoarele rasaduri car cu plasa in fiecare zi am lopetica la mine cite o plasa din aia cam de 4 kile
ochesc unde mi se pare pamintul mai bogat si imi infig lopetica si umplu plasa ..  +ham +ham =)) =))

bunicutz32

Daca ma hotarasc sa mai cumpar ceva soiuri de la Baker Creek Heirloom Seeds am sa iau si Rose de Berne. Si mai vreau Berkeley Tie Dye, Paul Robeson si nenumarate altele. Incercam mai catre sfarsitul iernii.

claude

bunicutz am luat putine seminte, dar oricum am suficiente cat sa va trimit si dv. cateva seminte de Paul Robeson, daca doriti.
Pe mine la un moment dat m-a scos din sarite faza cu luatul semintelor, aveam bucataria plina de petice de hartie de copt cu seminte la uscat dar cel mai tare m-a enervat sa tot manac rosii storcite intai pentru recoltarea semintelor  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

bunicutz32

Quote from: claude on October 30, 2013, 09:45:59 PM
bunicutz am luat putine seminte, dar oricum am suficiente cat sa va trimit si dv. cateva seminte de Paul Robeson, daca doriti.
Pe mine la un moment dat m-a scos din sarite faza cu luatul semintelor, aveam bucataria plina de petice de hartie de copt cu seminte la uscat dar cel mai tare m-a enervat sa tot manac rosii storcite intai pentru recoltarea semintelor  :D
Sarutmana. Sunt de-ajuns 10 seminte ca sa-mi pot face cateva rasaduri. Oricum anul viitor nu voi putea planta multe tomate fiindca nu mai am gradina ''de imprumut". Anul viitor raman cu o fasie de 20 de metri de-ajuns de lata sa pun un rand de tomate si gradinita din straturi inaltate. dar ceva noutati tot trebuie sa plantez ca altfel ma imbolnavesc. Vom vedea ce si cat pentru ca oricum anul viitor este anul ardeilor iuti si vinetelor, cu care n-am avut succes anul asta.
Sa revenim la semintele de rosii: nu stiu daca am mai postat asta, dar uitati cum procedez eu cu semintele, ca sa nu ma aglomerez. Mai intai scot seminte numai de la fructe bine dezvoltate, bine coapte si sanatoase. Restul sunt de mancat si bulion, adica noi suntem de sacrificiu. Si-mi organizez pe serii, recoltez mai multe fructe din 2 (maxim 3) soiuri odata la 2-3 zile. Tai fructele de-a latul, scot semintele cu mucilagiu si le las la fermentat 1-2 zile, pana fac spuma, apoi le frec intr-o sita marunta sub jet de apa, le dezinfectez si le clatesc foarte bine in sita sub dus. Apoi le aleg "la masa" cu penseta si ochiul liber (la tomate se vad usor semintele cu defecte sau bolnave cand sunt umede) si le usuc partial in curent de aer intr-o improvizatie de-a mea (o aeroterma veche mica la care am scos rezistenta, o asez orizontal si pun semintele intr-o sita rotunda de faina pe aerotema timp de 1-2 ore) apoi le las la uscat in caserole de aluminiu. Toate caserolele merg pe un raft la umbra si dupa 2-3 saptamani pun semintele in recipientii definitivi (denumirea frumoasa pentru recipientii de probe de urina). Toate etapele cu numele soiului si data scrise pe fiecare recipient. Peste doua-trei zile alta serie si tot asa.