ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Quote from: gabriela jalba on April 22, 2012, 09:36:53 AM

  Toate arata foarte bine.  Astea mari au umplut sticla,saptamina viitoare le voi scote sticlele. Citeva le-a pus fara pet,si si alea arata bine.
Semintele puse sub PETuri, au incoltit ca peria.
Daca Gabriela le-a pus deja afara la Pascani eu la Amara sigur le pun afara poimaine fara pet.Maine este Sf. Gheorghe ;)
Si imi place cum sunt puse rosiile cu bambus +apl Asa vrei si tu Claudia sa faci cand va creste bambusul tau mare?

claude

Daaaa, dar eu mai am de asteptat pana sa am araci de bambus  ;D  Apropo, cel de la tine inca n-a miscat, e normal? Sau pot sa-l trec la pierderi?  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

domane ati innebunit .. la noi pe virful muntilor este air zapada .. dusei fetele al filiasi si  cind ma intoersei munti albi as aca nici o sansa pin al 1 mai sa pun ceva rosii in gradina .. nu ma mai grabesc ca nu trecut am pus si au zaletit .. asa  ca stau cuminte .. pigol la ele in rasadnita ca auiesit ca peria si le las sa cresca usurel nu le grabesc dupa 15 mai le voi pune in gradina ca atunci se ia zapada de pe munti si nu imi mai e frica de bruma .. ma patit-o cu flroile date afara din cauza furnicilor nu vreu sa o mai pat si cu rosiile ..

hapylica

Quote from: claude on April 22, 2012, 05:19:37 PM
Daaaa, dar eu mai am de asteptat pana sa am araci de bambus  ;D  Apropo, cel de la tine inca n-a miscat, e normal? Sau pot sa-l trec la pierderi?  +ham
Maine ma uit la al meu(am pus si eu o mica radacina)si iti transmit ce si cum!!

gabriela jalba

Cam prin iunie incepe bambusul sa incolteasaca.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

 :o  Asa tarziu, Gabi?  ???  No atunci stau linistita si mai astept, nu ma apuc sa-l scormonesc  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Ce va fac rosiile?  Cum se prezinta ?
Alea puse de seminte direct in gradina,sub PET is marisoare si-s ca peria. Nu stiu ce-o mai face cu ele,ca ne-am facut suma cu plantatul rasadurilor de rosii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Eu zilele trecute am plantat ce aveam prin ghivece, cele semanate cel mai devreme, Siberian, au boboci de floare

In schimb cele semanate in gradina abia de 2 zile au inceput sa rasara...asa ca e cale lunga cu ele  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Eu tocmai m-am intors din gradina, unde mi-am acoperit cum si cu ce s-a putut rosiile. Termometrul arata 8 grade si e un vant taios de pare mult mai frig si mi-e teama sa nu coboare spre zero la noapte  :-\ 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Bine ca ai putut,, eu nu bam cum sa ajung saptamana asta si astazi dupamiaza a fost grindina, vai de toate rosiile si zarzavaturile mele.Am aflat ca iedutul tipa ca din gura de sarpe, era in panica! :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Of doamne, ce pacat...sper sa nu-ti fi facut pagube mari   :(   Bietul iedut, s-a speriat  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Pacat de munca depusa. ...

einsteinitza

La legume nu ma doare asa sufletul, dar la fructe mor de ciuda, totul era incarcat de rod, cine stie ce e acum pe jos....mi-e groaza sa intreb
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic

rosiile mele pe 13 mai erau asa:

http://anknic.sunphoto.ro/gradina_2012/72238502

azi erau mai mari, da' n-am ajuns la ele sa le fac vedete:)

adrianam

Saptamana trecuta, cred ca vineri, aratau asa:


Dupa ploile astea, nu stiu cum se prezinta, aflu azi sau maine, sa vad daca se opreste ploaia.


trandafira

Cand se va opri ploaia pun si eu 25 fire rosii si 3 fire portocalii. Le-am cumparat deja.Pentru ca nu am gasit rasad de castraveti, am cumparat seminte.

einsteinitza

Am deja rosiute! Am deja rosiute! Verzi! ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Si eu si eu  :D  Varietatea Siberian are fructele deja cat un ou de gaina iar cele cherry 'datterino' trebuie doar sa se coaca, intr-o saptamana sunt pe masa  ;)

 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ce frumoase sunt, extraordinare! +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Asa-i ce placut e sa-ti vezi crescand rodul muncii?  :D  Mai ales ca eu am plimbat rasadurile la rosiile astea de am ametit de cap  ;D

Si mor de curiozitate sa gust toate varietatile SF pe care le-am plantat  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

bunicutz32

Tomatele mele de colectie. Din pacate sunt cam prapadite dupa frigurile de acum cateva saptamani. Sper sa-si dea drumul de acum. Cele din solar sunt mult mai bine.

einsteinitza

Ce frumos! Ordine, curatenie, totul aranjat.  +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Claude,te rog sa stringi seminte de la cherry 'datterino' . Sint tare interesante ! Cherry ale mele sint rotunde.
Bunicutz,impresionant !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=